Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde ki araçların çok büyük bir bölümü dizel ve benzin kullanmaktadır. Ancak 13 ülke benzin ve dizel araçları yasaklayacak. Aklınıza sakın sadece LPG mi olacak sorusu gelmesin çünkü pek çok ülkede LPG bilinmiyor. Ülkemizde benzin ve dizel fiyatları pahalı olduğu için alternatif yakıt olarak LPG üretilmiştir. Peki benzin ve dizel araçları yasaklayacak olan ülkeler hangileridir.

Benzin ve dizel bilindiği üzere doğaya en büyük zararı veren araçların zirvesindedir. Doğanın kirlemesini önlemek ve yeni yakıtlı araçların piyasaya çıkmasını hızlandırmak için ülkeler aldıkları karar doğrultusunda benzin ve dizel araçların satışını sonlandıracak. 13 ülke benzin ve dizel araçları yasaklayacak.

Hangi Ülkelerde Yasaklanacak

Basına 13 ülkede dizel ve benzin araçlarının yasaklanacağı sızdırıldı. Peki hangi ülkeler benzin ile dizel araçları yasaklama planı yapıyor. Buna göre Çin Halk Cumhuriyeti, İngiltere, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, Fransa, Norveç, Almanya ve Hindistan gibi adı tanınır pek çok ülkenin arasında bulunduğu toplam 13 ülkede benzin ile dizel araç satışı yasaklanacak. Peki bu ülkeler neden böyle bir karar aldı.

  • Benzin ve Dizel Neden Yasaklanacak

Benzin ile dizel bilindiği üzere giderek tüketiliyor ve yakın gelecekte benzin, dizel fiyatı çok pahalı olacak. Hem doğanın kirlenmemesi hemde alternatif yakıt türlerine sahip borla giden araçlar, elektrikli giden araçlar, güneş enerjisi ile giden araçların sayısı artırılmak isteniyor. Tabi aslında tek nedeninin de bu olmadığı açık bir şekilde biliniyor.

Avrupa Ülkelerinde Korku Başladı!

Buna göre Avrupa Birliği ülkelerinin pek çoğunun denize hatta okyanusa kıyısı bulunmaktadır. Kutuplarda bulunan buzullar eridikçe her sene su seviyesi ciddi şekilde artıyor ve bu miktar sürekli olarak arttıkça bir gün Avrupa Birliği ülkeleri tamamen ortadan kaybolabilir. Avrupa bunun bilincinde olduğu için egzoz emisyon oranların çok dikkat etmektedir ve benzin ile dizel araçların da satışları yasaklanacak.

Benzin ve Dizel Araçlar Ne Zaman Kalkacak

13 ülke benzin ve dizel araç satışını yasaklayacak ancak şimdiden enişelenmenizi gerektiren bir durum yok yani hemen ya da çok yakın bir tarihte bu araçların kullanımları ya da satışları yasaklanmıyor. Örneğin Çin Halk Cumhuriyeti 2040 yılı ve Hindistan 2030 yılına kadar bu araçlara sona vermek istiyor. Avrupa Birliği ülkeleri ise şimdiden benzin, dizelden hariç olarak farklı bir yakıt ile piyasaya çıkan araçları teşvik etmeye başladı. Öte yandan Danimarka, Avusturya, Güney Kore, Portekiz, İspanya, İrlanda ve Hollanda gibi ülkelerde benzin ile dizel yakıt türüne sahip olan araçların yasaklanmaası konusunda olumlu düşündüğü görülmektedir. Eğer dikkat ederseniz bu düşünceye sahip olan tüm ülkelerin büyük bir kıyısının denize ya da okyanusa kıyısının olduğunu göreceksiniz. Öte yandan Avrupa Birliği ülkeleri diğer ülkelere göre rakım seviyesi daha düşük olan bir konumda bulunmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here