Bilindiği üzere uzun süredir gündemde olan önemli konular arasında memur zammı yer almaktaydı. Memur Sendikası ile hükümet arasında yapılan görüşmeler giderek artarken Memur Sendikası hükümetten yüksek zam oranı istemekte hükümet ise gelen teklifleri kabul etmemekteydi. Sonunda müjdeli haber hakkında duyuru yapıldı. Memur zammı belli oldu. 2018 ve 2019 yılları için memur yüzde kaç zam alacak.

Hükümet’in verdiği zam oranlarını kabul etmeyen ve zam oranlarını yükseltmesi gerektiğini belirten Memur Sendikası ile hükümet arasında dün gece saatlerine kadar görüşmeler yapıldı. Sonunda görüşmeler sonuç verdi ve konu hakkında kamuoyuna duyuru yapıldı. Buna göre memur zammı belli oldu. 2018 ve 2019 yılları içerisinde memurlar yüzde kaç zam alacak? memur zammı belli oldu mu, memurlara ne kadar zam yapılacak, memurlara verilecek zam oranları gibi tüm sorularınızın yanıtlarını bu makalemizden bulabilirsiniz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Duyurdu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan duyuru ile memura verilecek zam oranlarında anlaşmaya varıldığı belirtildi. Peki 2018 ve 2019 yıllarında memura yüzde kaç zam yapılacak. Buna göre;

  • 2018 Yılı İçin

2018 yılının ilk 6 ayı için memura yüzde 4 oranında zam yapılacak. Kalan 6 ay için ise yüzde 3,5 daha zam yapılacak. Eğer enflasyon öngörülenden fazla olursa memura verilecek olan zam miktarı daha da artacak. Buna göre memurun maaşına yıl içerisinde toplam yüzde 7,5’lik yani 3.000 TL maaş alan bir memurun maaşına yıl sonuna kadar 225 TL’lik daha zam yapılmış olacak. Tabi bu en az rakam yani enflasyon rakamlarına göre daha fazla da zam yapılabilir.

  • 2019 Yılı İçin

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığı ile yapılan duyuru da memurun 2019 yılında alacağı zam hakkında da duyuru yapıldı. Buna göre 2019 yılının ilk 6 ayı için memurun maaşına yüzde 4 zam yapılacak. Diğer 6 ay için ise memurun maaşına yüzde 5 daha zam yapılacak. 2019 yılında da enflasyon rakamları öngörülen seviyeden daha fazla olursa bu tutar memurun maaşına zam olarak aktarılacaktır. Yüzde 4 ve yüzde 5 olmak üzere 2019 yılında memurun maaşına toplam yüzde 9’luk bir zam yapılmış olacak. Örneğin 3.000 TL maaş alan bir memur yıl sonuna kadar toplam 270 TL’lik bir zam almış olacak. Bu tutarda en az tutardır yani enflasyon rakamları öngörülenden fazla olursa bu tutar memurun maaşına zam olarak yansıtılacak.

Zam Oranları Memnun Etti Mi?

Peki memura 2018 ve 2019 yılında verilecek olan zam oranı memnun etti mi? Buna göre memura normalde yüzde 3,5 – yüzde 3,5 zam yapılması bekleniyordu ancak daha fazla zamın yapılacağı belirtilmesi ile müjdeli haber açıklanmış oldu. Tabi yine memur verilen zammı az buluyor ve daha fazla zam verilmesi gerektiğini düşünüyor ancak memur 2018 yılı sonuna kadar yüzde 7,5 ve 2019 yılı sonuna kadar ise toplam yüzde 9 zam almış olacak. Özel sektörde istihdam edenlerin ifadelerine göre memura yapılan zam miktarının oldukça iyi olduğu söyleniyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here