Kamuoyuna bilindiği üzere uzun süredir gelir vergisinin artması konusu görüşülmekteydi. Özellikle asgari ücret düşecek mi? soruları bir hayli artarken sonunda müjdeli bir haber geldi. Buna göre 3. dilim vergisinde artış geri çekildi. Maaşlar düşmeyecek. Peki önceden maaşlar ne kadar düşecekti? Gelir vergisinde ki yükseliş ne kadar olacaktı.

Kamuoyuna belirtilen asgari ücret düşecek mi haberlerinin kaynağı şuradan gelmekteydi. Bilindiği üzere maaşlardan alınan vergiler bulunmaktadır. Bu vergilerin yükselmesi beklenmekteydi. Ancak yapılan açıklama ile gelire göre alınacak olan vergilerde ki yükseliş geri çekildi. Buna göre maaşlardan alınacak olan yüksek vergilerin alımından vazgeçildi.

Yıllık Kazanca Göre Alınan Vergiler

Buna göre her bireyden yıllık olarak kazancına göre vergi alınmaktadır. Kredi Haberlerim ekibi olarak yıllık kazancın vergiye nasıl bir etki yaptığını belirtiyoruz.

Yıllık 13 bin liraya kadar para kazananlardan – Yüzde 15 vergi alınmaktadır.
13 bin liradan 30 bin liraya kadar para kazananlardan – Yüzde 20 vergi alınmaktadır.
30 bin liradan 110 bin liraya kadar para kazananlardan – Yüzde 27 vergi alınmaktadır.
110 bin liradan daha fazla para kazananlardan – Yüzde 30 vergi alınmaktadır.

Yukarıda yıllık olarak kazanılan paradan ne kadarlık vergi alındığı belirtilmiştir. Buna göre birinci, ikinci ve dördüncü dilimin vergisinde her hangi bir değişikliğin yapılması beklenmiyordu ancak üçüncü dilim yani yıllık olarak 30 bin lira ile 110 bin lira arası para kazananlardan yüzde 27 yerine yüzde 30 vergi alınacağı konusu gündemdeydi. Buna göre aylık olarak brüt 2 bin 875 liradan daha fazla maaş alanlar yani aylık eline ortalama 2 bin 500 lira ve üzeri geçen kişiler yıllık olarak devlete %3 daha fazla vergi verecekti.

Vergi Zammı Kaldırıldı!

Gelir vergisi kanununun üçüncü diliminde yer alan ücretler için yüzde 3’lük bir vergi artışı beklenirken müjdeli haber geldi. Buna göre üçüncü dilimde yer alan kişilerden yüzde 3 daha fazla vergi alması kanunun torbadan çıkartıldığı belirtildi. Aylık olarak 2 bin 875 brüt maaş alan kişiler artık daha fazla vergi ödemeyecek. Zaten yıllık olarak bu kişiler yüzde 27 vergi ödemekteydi ancak 1 Ocak 2018 tarihinden sonra maaşlarından alınan verginin yıllık toplam yüzde 3 oranında artması beklenmekteydi.

Memurlar Vergi Dilimlerinin Azaltılmasını İstiyor!

Gelir vergisi kanunun üçüncü diliminde yer alan kazançlar için vergi artışının önüne geçildi. Bu konu elbette kamu kurumlarında istihdam etmekte olan ve aylık brüt 2 bin 875 liradan daha yüksek maaş alanları sevindirdi ancak çoğu kişi memurlardan alınan verginin daha da azaltılmasını istiyor.

Buna göre ilerleyen dönemlerde yıllık kazanca göre alınan gelir vergisinde her hangi bir azalmanın meydana gelmesi beklenmiyor fakat üçüncü dilimden alınacak olan yüzde 3’lük verginin kaldırılması çok sayıda kişiyi sevindirdi. Bilindiği üzere bakan tarafından yapılan açıklama ile asgari ücret maaş alanların gelir vergisine takılmaması için çalışmalarının olduğu da belirtilmişti. Yani asgari ücret (bin 404 TL) maaş alanlarında maaşlarında her hangi bir azalma meydana gelmeyecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here