Kamu kurumlarında istihdam eden ve 30 yıldan fazla görev süresi yaptıktan sonra emekli olanlar yeni çıkan kanundan yararlanmaya başladı ve 30 yıl üstü memur emekli ikramiyesi başvuruları başladı. Peki 30 yıl üstü memur emekli ikramiyesi nasıl alınır. Kredi Haberleri ekibi olarak sizlere 30 yıl üstü memur emekli ikramiyesi hakkında bilgiler vereceğiz.

Bilindiği üzere önceki kanun ile bir memur kamu kurumlarında ne kadar çalışırsa çalışsın maksimum 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi alabilmekteydi. Ancak daha sonradan çıkan kanun ile sistem değişti ve memur emeklisi ne kadar çalışırsa o kadar çok ikramiye alacak ifadesi kullanıldı. İlgili kanundan eski emekli olacaklarda faydalanabilecektir. Peki 30 yıl üstü memur emekli ikramiyesi nasıl alınır. Emekli ikramiyesini kimler alabilir, 30 yıl üstü emekli ikramiyesi başvurusu nereye yapılır, 30 yıl üstü emekli ikramiyesi ne kadar.

30 Yıl Üstü Emekli İkramiyesini Kimlere Alabilir

30 yıl üstü memur emekli ikramiyesi nasıl alınır yazısına başlamadan önce bu ikramiyeyi kimlerin alabileceğini belirtelim. Kamu kurumlarında istihdam etmeniz ve 30 yıldan fazla görev yapmış olmanız gerekmektedir. 30 yıl ve daha az çalışmış olanlar memur ikramiyesi alamamaktadır.

  • 30 yıl emekli ikramiyesi neden veriliyor?

Bazı kişilerin 30 yıl emekli ikramiyesinin neden verildiğini bilmediğini öğrendik. Buna göre kamu kurumlarında 30 yıldan fazla çalışan kişiler emekli olduklarında 30 yıllık ikramiye alabilmekteydi. Ancak kanunun değişmesi ile artık herkes çalıştığı yıl kadar ikramiye almaktadır. Yani kamuda 31 – 32 veya daha fazla süre çalıştığı halde 30 yıl üzerinden ikramiye alanlar kalan haklarını da alabilecektir.

30 Yıl Üstü Memur Emekli İkramiyesi Nasıl Alınır

Şimdi gelelim asıl sorumuza, 30 yıl üstü memur emekli ikramiyesi nasıl alınır. Kamu kurumlarında 30 yıldan fazla çalışan kişilerin 27 Ocak 2018 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmesi gerekmektedir. SGK’da emeklilere formlar ve detaylar aktarılacak olup emeklinin başvurusu alınmasından sonra emekliye ilgili ikramiye tutarı verilen zamanlarda ödenecektir.

30 Yıl Üstü Memur Emekli İkramiyesi Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapan memur emeklileri 30 yıl üstü memur emeklisi ikramiyesini alabilecektir. Peki ikramiye tutarı ne kadar? Buna göre 30 yıldan fazla çalışılan her yıl için maksimum 3 bin 407 lira ikramiye verilmektedir. Tabi bu tutar memurdan memur değişiyor.

Memur Emeklisine 3 Bin 407 Lira İkramiye Veriliyor

Yukarıda ki haberimizi incelerseniz memur emekli ikramiyesi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emekli İkramiyesi Hemen Ödenir Mi?

27 Ocak 2018 tarihine kadar 30 yıldan fazla çalışan memur emeklilerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapması gerekmektedir. Peki emekli ikramiyesi hemen ödenir mi? Buna göre başvuru yapan emekliye 3 aylık bir süre veriliyor ve bu süre içerisinde maksimum 7.500 TL’ye kadar olan ikramiye ödemesi yapılıyor. Eğer memur emeklisinin içeride alacağı ikramiye ücreti 7.500 TL’den daha fazla ise emekliye  ilk ödeme yapıldıktan sonra bir süre daha veriliyor ve bu süre zarfında kalan ikramiye tutarı da memur emeklisinin banka hesabına yatırılmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here