Ülkemizde yaşlıların ve emeklilerin refah bir yaşam sürdürebilmeleri için önemli çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Bilindiği üzere 65 yaşından daha büyük olan pek çok kişiye devlet tarafından 65 yaş yaşlılık maaşı verilmektedir. Bu makalemizde 65 yaş yaşlılık parası nedir, yaşlılık aylığı nasıl alınır konusu işleyeceğiz.

Eğer aklınızda 65 yaş yaşlılık parası nedir, bu parayı alabilmek için yaşlıların ne yapması gerekiyor, her 65 yaşında olan kişiye yaşlılık aylığı veriliyor mu, yaşlılık aylığı nasıl alınır gibi sorularınız varsa 65 yaş yaşlılık parası nedir? Yaşlılık aylığı nasıl alınır haberimiz aracılığı ile tüm soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

65 Yaş Yaşlılık Aylığı Nedir

65 yaş yaşlılık aylığı yaşı 65 ve daha büyük olanlara verilen bir maaştır. Peki bu maaşı herkes alabilir mi? Tabi ki hayır. Yaşlılık aylığını alabilmek için kişinin yetersiz geliri olması ve belirlenmiş şartlara sahip olması gerekmektedir. İlgili tüm şartlara sahip olan yaşlı kişilere 65 yaş yaşlılık aylığı verilmektedir. Peki 65 yaş yaşlılık aylığı nasıl alınır, hangi şartlara sahip olunması gerekiyor, yaşlılık maaşı için nerelere müracaat edilmesi gerekmektedir.

Yaşlılık Maaşı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

Yaşlılık maaşı alabilmeniz için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız, 65 yaş ve üzerinde olmanız gerekmektedir. Maddi imkanlarınızın iyi olmaması ve hiçbir sigorta kurumundan emekli maaşı da almamanız gerekmektedir. Her hangi bir kaynaktan geliriniz dahi varsa muhtaçlık sınırından daha az kazancınızın olması şartı da mevcuttur. Peki 65 yaş yaşlılık aylığı almak için hangi kuruma müracaat edilir, yaşlılık aylığı ne kadar, yaşlılık aylığı nerelerden alınır.

Yaşlılık Aylığı Başvurusu

Yaşlılık aylığını almanız için yukarıda belirtilmiş olan şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Eğer tüm şartları sağlıyorsanız sizlerde yaşlılık aylığı alabilirsiniz. Yaşlılık aylığı başvurusu yapmak için Valilik ya da kaymakamlıklara giderek konu hakkında bilgi almanız ve müracaatlarınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yaşlılık aylığı almaya muhtaç olduğunuzu gösterebilmek içinde il veya ilçenizde bulunan idari kurumlarca gerekli karara ilişkin belgenize sahip olmanız gerekiyor.

Yine elde etmiş olduğunuz tüm evraklar ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeli ve 65 yaş yaşlılık aylığı almak için başvurularınızı tamamlamanız şartı bulunmaktadır. SGK tarafından alınan evraklar incelenecek ve emekli maaşı almadığınız konusun kararlı kılınacaktır. Daha sonrasında sizlere yaşlılık maaşı verilecektir.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar

Devlet tarafından geliri olmayan, maddi imkansızlıklar içinde yaşayan kişilere yaşlılık maaşı verilmektedir. Peki yaşlılık maaşı ne kadar. Yaşlılık maaşı üç ayda bir kere verilmekte olup bu tutar 800 lira civarındadır. Yani aya böldüğümüzde 250 – 260 lira civarında bir maaş almış oluyorsunuz. Muhtaçlık sınırı altında olduğunuz tespit edildiği için yine devletin diğer kurumları aracılığı ile de sizlere bakım yapılacaktır. Gerekli erzak yardımı, ısınma ve barınma yardımı gibi devletin tüm imkanlarından yararlanabileceksiniz. Müracaatlar için yukarıda belirtilen adımları takip etmeli ve kurumlar ile görüşmeniz gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here