Yurt dışına ihracat oranlarının pek çok sektörde arttığı şu günlerde Türkiye sonunda bu sektörde de tarihi rekoru kırdı. Bilindiği üzere ülkemizde her ay binlerce yeni sıfır kilometre araba trafiğe çıkmaktadır. Ülkemiz de iş gücünün yeterli seviyede olması ve elemanların kalifiye olması sebebi ile pek çok şirket otomotiv sektörü yatırımlarını Türkiye’de gerçekleştirmektedir.

Türkiye’de yeni fabrika ve satış mağazası açmaya devam etmekte olan otomotiv firmalarının üretimleri giderek arttı ve Türkiye araba ihracatında beklendiği gibi tarihi rekoru kırdı. Peki Türkiye en çok hangi ülkelere araba ihracatı yapıyor. İhracattan Türkiye’nin kazancı nedir? Diğer aylara ve yıllara göre Türkiye’nin otomotiv ihracatında yükselme oranı nedir.

12 Milyar Dolara Yaklaştı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verileri ve açıklamalarına göre bu sene Temmuz ayında diğer aylara göre yüzde 31,2’lik büyük bir artış ile son 6 yılın en büyük tarihi rekoru kırıldı. Bu tarihi başarı bundan 8 sene öncede yaşanmıştı. Buna göre Temmuz ayı verilerine göre Türkiye otomotiv sektörü ihracatında büyük gelir elde etmeye başladı ve yurt dışına gönderilen araçlar ile elde edilen gelir seviyesi 12 milyar dolar (45 milyon TL)’ye yaklaştı.

Türkiye’nin ekonomisine büyük katkı sağlayan otomotiv sektörünün giderek büyümesi beklenmektedir. Peki en çok hangi ülkelere Türkiye otomotiv sektöründe ihracat yapıyor. Pek çok kişinin aklına Afrika, Asya ve Körfez Ülkeleri gelmektedir. Ancak sanılanın tam tersine Türkiye dünyanın en gelişmiş ülkelerine otomotiv sektöründe ihracatlar gerçekleştirmektedir.

Türkiye’den Araç Alan Zirve Ülke Almanya Oldu!

Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gerginlikler giderek artıyor. NATO devreye girerek iki ülke arasında yaşanan gerilimin azalmasını istiyor ancak Almanya gerilimin tırmanması için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Ekonomik anlamda Türkiye’ye ambargo uygulanması gerektiğini belirten Almanya otomotiv konusunda Türkiye’de önemli bir ihtiyacını karşılamaktadır.

Buna göre Türkiye otomotiv sektöründe Almanya’ya ihracat ettiği otomobil sayısında yüzde 28,1’lik bir artış oldu. Yine İspanya’ya yüzde 60 ve İngiltereye’de yüzde 37’lik ihracat rakamlarında ciddi bir artış meydana geldi. Türkiye ile arası giderek açılan ve gerilimlerin tırmandığı savaş hattına geldiği bir diğer ülke olarak bilinen Irak’a yapılan otomobil ihracatında ise yüzde 55,8’lik bir artışın olduğu gözlerden kaçmadı. Kısaca ülkeler arasında yaşanan gerilimlerin ihracat ve ithalat rakamlarına henüz yansımadığı görülmüş oldu.

Rusya’ya İhracat Fırladı!

Uçak krizinin yaşanması ve ilişkilerin tekrar canlanması ile Türkiye Temmuz ayında en büyük zirveyi Rusya için yaşadı. Buna göre Türkiye Rusya’ya daha önceki aylara göre yüzde 95,7’lik bir oranla daha fazla mal gönderimi gerçekleştirdi. İhracat rakamlarında tek düşüşün Mısır’da yaşandığı görüldü. Ancak Mısır’da yaşanan iç karışıklıklar ülkeyi bütünü ile küçültmüş durumda yani ihracat rakamlarının azalması normal bir durum olarak karşılanmaktadır. Otomotiv sektöründeki ihracat rakamlarının giderek artması beklenmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here