Ülkemizde trafiğe kayıtlı 22 milyon civarı aracın olduğu belirtilmektedir. Bu araçların büyük bir bölümünde cam filmi ya da renkli cam bulunmaktadır. Gençler araçlarının güzel gözükmesi için renkli cam tercihi yapmaktayken aileler genel olarak araçlarına güneşi engellemesi ve içerinin net olarak gözükmemesi için genel olarak cam filmi takmaktadır.

Geçtiğimiz sene açılan dava sonucu 26 Ekim 2016 tarihinde yeni bir yürürlülük kamuoyuna duyurulmuş ve belirli ölçülere, renklere kadar cam filmi ile renkli cam kullanımına izin verilmişti. Bu izinden sonra Türkiye geneli çok sayıda araç sahibi otomobilin ön camı hariç diğer camlarına cam filmi ya da renkli cam taktırmaya başladı. Bilindiği üzere yürürlükte ön cam hariç aracın diğer camlarına cam filmi ile renkli cam takılabileceği belirtilmekteydi. Yürürlüğün yayımlanmasının üzerine bir sene geçmedi ve yeni bir duyuru daha yayımlanarak cam filmi ile renkli cam takmanın yasaklandığı duyuruldu.

Cam Film ile Renkli Cam Yasaklandı!

26 Ekim 2016 tarihinden önce araçların cam filmi ile renkli cam kullanmaları yasaktı. Ancak pek çok kişi güzel görünmesi ya da aracın içinin net olarak görünmemesi için cam filmi kullanmaktaydı. Bu araçlar için cezai işlem uygulanırken belirli oranlara kadar cam filmi ile renkli cam kullanabileceği duyurulmuştu. Yürürlüğün yayımlanmasının üzerinden bir yıl geçmeden yeni bir duyuru geldi ve cam film ile renkli cam kullanımının yasaklandığı belirtildi.

Neden Yasaklandı?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı aracılığı ile yapılan duyuru da araçların bundan sonra cam filmi ve renkli cam kullanımının yasaklandığı belirtildi. Peki araçlarda kullanılacak renkli cam ile film neden yasaklandı? Bu soru özellikle sosyal medya aracılığı ile yayılmaya devam ediyor ancak net bir duyuru olmadığı için bu konuda kesin cevap yoktur.

Araçlarda kullanılan cam filmi ve renkli cam kullanımının yapılan eylem olaylarının artmasından dolayı mı yasaklandığı yoksa başka zararlarının olduğu için mi yasaklandığı konusunda bir detay yoktur. Yakın zamanda kamuoyuna Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ya da İçişleri Bakanlığı aracılığı ile açıklama yapılabilir.

Cezai İşlem Uygulanabilir

Araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımının yasaklandığı duyuruldu ancak araç sahiplerinin ne zamana kadar bu yönetmeliği uygun hareket etmesi gerektiği ve cezai işlemlerin ne zaman başlanacağı yönünde her hangi bir bilgi paylaşılmadı. İlgili yasak yeni geldiği için trafik polisleri hemen cezai işlemleri uygulamayabilir ancak önce araç sürücüleri cam filmi kullanmasından dolayı uyarılabilir ve daha sonrasından cezai işlem uygulanabilir.

Özellikle cam filmi yeni yasaklandığı için bugünden sonra araçlarını muayeneye götürecek olan kişiler eğer araçlarında cam filmi ya da renkli cam bulunuyorsa muayeneyi başarılı bir şekilde geçemeyebilir. Bu yüzden araçlarını muayeneye götürecek kişilerin camlarda varsa film ve renkli camları sökmesi uygun olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here