Ülkemizde herkes yıllık olarak kazandığı paraya göre vergi vermektedir. Yıllık olarak kazanılan para yükseldikçe devlet tarafından alınan vergide otomatik olarak artmaktadır. Bilindiği üzere ülkemizde alınan vergilerde değişiklikler meydana gelebilmektedir ve bundan birkaç ay önce kamuoyunda asgari ücretinde bundan sonra vergi dilimine takılacağı ve düşeceği belirtilmiştir. Peki asgari ücret düşecek mi? Yıllık gelire göre alınacak vergiler nedir.

Normalde yıllık olarak elde edilen kazanç 13 bin liraysa devlete yüzde 15’lik vergi verileceği belirtildi. Buna göre asgari ücret ile çalışan bir kişi 13 bin liradan dahi fazla kazanç elde ettiği için devlete yüzde 20’ye yakın vergi ödemesi gerekmekteydi. Kamuoyuna asgari ücretin bin 300 lira seviyelerinin altına ineceği yazmıştı ancak hükümetten asgari ücrette düşüş meydana gelmeyeceği belirtilmişti.

Maliye Bakanı Rahatlatan Açıklama Yaptı!

Kamuoyuna asgari ücret düşecek mi, düşmeyecek mi sorularının sayısı bir hayli artmışken son noktayı Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptı ve asgari ücret tutarı ile çalışanları adeta rahatlattı. Bilindiği üzere asgari ücret ile çalışan kişilere bin 404 TL’lik gelir elde etmektedir ve vergi dilimine takılırlarsa aylık ortalama ellerine bin 300 liralık bir para geçecekti ve Bakan Naci Ağbal, asgari ücretin bin 404 TL’den aşağı inmemesi için düzenlemelerini olduğunu belirtti. Buna göre ne gibi düzenlemelerin olduğu bilinmiyor ancak asgari ücretin vergi dilimine dahil edilmemesi beklenmektedir. Bu açıklamadan sonra asgari ücret ile ev geçindirmeye çalışan milyonlarca kişiye rahatlatan açıklama yapılmış oldu.

Yıllık Kazanca Göre Alınacak Vergi Dilimleri

Asgari ücret ile çalışan kişilerin vergi dilimlerine dahil edilmemesi beklenmektedir. Buna göre düşük maaş ile çalışanlardan her hangi bir vergi alınmayabilir ancak aylık kazandığı para asgari ücretten daha yüksek olan kişilerden vergi alınması bekleniyor. Peki yıllık kazanca göre alınacak vergi miktarları nedir.

  • Yıllık 13 bin liraya kadar olan kazançlar için – yüzde 15 vergi
  • 13 bin lira ile 30 bin liraya kadar olan kazançlar için – yüzde 20 vergi
  • 30 bin lira ile 110 bin liraya kadar olan kazançlar için – yüzde 27 vergi
  • 110 bin lira ve üzeri kazanç sağlayanlar için – yüzde 30 vergi

Yukarıda yıllık kazançlara göre vergi dilimleri verilmiştir. birinci, ikinci ve dördüncü maddeler için alınan vergilerde her hangi bir değişiklik yapılmayacak fakat 30 bin lira ile 110 bin lira arasında kazanç elde edenlerden yüzde 27 yerine bundan sonra yüzde 30’luk bir vergi alınması beklenmektedir.

Maaşı 2 Bin 500 TL ve Üzeri Olanlar Dikkat

Aylık olarak eline 2 bin 500 TL para geçenler ya da brüt maaşı 2 bin 875 lira ile daha fazla olan kişiler 2018 yılından sonra yüzde 3 daha fazla vergi ödeyecek. Normalde bu kişiler yüzde 27’lik vergi ödemekteydi ancak verginin yüzde 3 daha artırılmasında karar kılındı. Tabi pek çok kişi vergilerin yükselmesine tepki göstermeye devam ediyor ancak vergilerin ve gelir, gider oranlarının da düzene sokulabilmesi için 1 Ocak 2018 tarihinden sonra vergi dilimlerine güncellemenin yapılması bekleniyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here