Günümüz de pek çok çalışan hükümet tarafından belirlenmiş olan asgari ücret tutarında maaş almaktadır ve normal şartlarda bu tutardan daha az maaş alınması yasaktır. Asgari ücret tutarı ülkemizde bin 500 TL’ye yakındır. Peki diğer ülkeler de asgari ücret tutarı ne kadar?

Asgari ücretin en yüksek olduğu ülkeler konusunda kredi haberlerim ekibi olarak araştırma yaptık. Asgari ücretin en yüksek olduğu ülke, hangi ülkede asgari ücret ne kadar, ülkelere göre asgari ücret tutarları, asgari ücretin en fazla verildiği ülke gibi tüm sorularınızın yanıtlarını asgari ücretin en yüksek olduğu ülkeler haberimizden görebilirsiniz.

Asgari Ücretin En Fazla Olduğu Ülkeler

1-) Lüksemburg

Bu güne kadar pek çok kişinin Lüksemburg ülkesi adını dahi duymadığını biliyoruz. Ancak Lüksemburg şu anda dünyanın en yüksek asgari ücret tutarını vermektedir. Lüksemburg’da yaşayan en kötü bir işçi yıllık olarak 26 bin dolara yakın maaş almaktadır. Yani bu tutar hem ülkemiz için hemde pek çok ülkeye göre ciddi bir rakamdır. Tabi maaş yüksek olduğu için yaşamda ona göre pahalı olabiliyor.

2-) Hollanda

Asgari ücretin en yüksek olduğu ülkeler haberimizin ikinci listesine sütü ve ineği ile meşhur olan Hollanda’yı ekledik. Hollanda’da yaşayan en kötü sınıfta çalışan bir işçi yıllık olarak 24 bin dolara yakın maaş kazanmaktadır. Bu tutar öğretmen, mühendis, doktor, avukat yani sınıflara göre katlanarak yükselmektedir.

3-) Belçika

Belçika son zamanlarda özellikle PKK’ya destek vermesinden dolayı Türkiye ile arası en fazla açılan ülkeler de birinci sıradır. Ancak Belçika’da da asgari ücret tutarı oldukça yüksektir. Buna göre Belçika’da çalışan bir işçiye hükümet tarafından en az yıllık 23 bin dolara yakın maaş verilmesi konusunda karar kılınmıştır. Tabi Belçika zengin bir ülke olduğu için genel olarak işçiler daha fazla maaş alabiliyor.

4-) İrlanda

İrlanda Türkiye’nin pek çok ilinden daha az nüfusa sahip bir ülkedir. Buranın nüfusu sadece 4 milyondur. Ancak nüfusunun az olması zenginlik seviyesinin fazla olduğunu gösterir. İrlanda küçük fakat bakım ve yatırım konusunda büyük bir ülkedir. Asgari ücret tutarı ise yıllık 22 bin dolar civarında değişmektedir. İrlanda nüfusu az olduğu için işçilere prim konusunda yüksek tutarlar verilebilmektedir.

5-) Avustralya

Avustralya denildiğinde pek çoğumuzun aklına kıta büyüklüğünde bir ülke gelmektedir. Avustralya ada ülkesi olarak bilinmekte olup toprak büyüklüğü oldukça fazladır. Her ne kadar bir adanın tamamı Avustralya’ya ait de olsa buranın nüfusu 24 milyon olarak biliniyor. Hükümet tarafından belirlenmiş olan asgari ücret tutarı ise yıllık en az 22 bin dolar civarındadır.

Yukarıda asgari ücretin en yüksek olduğu ilk 5 ülkeyi verdik. Peki Türkiye’de asgari ücret ne kadar? Asgari ücreti bin 400 TL olarak baz alıp dolar kurunu da 3,50 olarak ele alırsak Türkiye’de asgari ücret 5 bin dolar civarındadır. Tabi yaşamda diğer ülkelere göre ucuzdur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here