Günümüzde pek çok önemli firma yatırımlarının artması ve kazançlarında yükselmesi için bayilik sistemlerini ortaya sürdü. Kimi firmalar normal bayilikler verirken kimi firmalar franchise dedikleri sistem üzerinden bayilik vermektedir. Peki bayilik ve franchise bayilik nedir, aransındaki farklar nelerdir.

Ülkemizde pek çok kişi bayilik almak istiyor ancak bayilik ve franchise bayilik nedir, arasındaki farklar nelerdir sorusunun yanıtını bilmiyor. Bizlerde Kredi Habelerim ekibi olarak sizler için bayilik ve franchise bayilik nedir, arasındaki farklar nelerdir sorunun yanıtını vereceğiz. Makalemiz aracılığı ile normal bayilik nedir, bayilik nasıl alınır, franchise bayilik nedir nasıl alınır, franchise bayilik şartları nedir gibi tüm sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Normal Bayilik ve Franchise Bayilik Farkları

1-) Franchise bayilikte dükkanınızın tüm kurulumları ilgili firma yapar ve masrafları vereceğiniz bayilik ücretlerine dahi eder ek ödeme almaz ancak normal bayiliklerde tüm kurulumları siz yaparsınız.

2-) Franchise bayilikte firma müşteri memnuniyetine önem verdiği için sizlere konu hakkında eğitim verir ve tüm alt yapınızı hazır hale getirir. Normal bayiliklerde böyle bir durum söz konusu değildir.

3-) Franchise bayilikte firma ile aranızda bir sözleşme olur ancak diğer bayilikte size bayiliği verirler ve bir daha işinize kimse karışmaz.

4-) Franchise bayilikte dükkanınızın A’den Z’ye kadar tüm dekor ve tasarım ürünleri ana firma tarafından karşılarınız sizin zevkiniz hiçbir şekilde önemsenmez ve dekoru değiştirmeniz asla izin verilmez. Ancak normal bayilikte nasıl keyif alıyorsanız dükkanınızı öyle tasarlayabilirsiniz.

5-) Franchise bayilikte yatırımı kurtarma maliyetleri konuşulur size sürekli destek veren birileri olur ve yardımcı olurlar. Ancak normal bayiliklerde size kimse destek vermez her şey size bırakılır.

6-) Franchise bayilik sistemi normal bayilik sistemine göre daha pahalıdır.

7-) Franchise bayilikte özgür bırakılmazsınız yani kafanızdan uydurma bir kampanya yapmanız yasaktır. Fakat normal bayilikte isterseniz tüm ürünleri bedava dahi müşterilere verebilirsiniz.

😎 Franchise bayilikte ürün tedarik konusu ana firma tarafından karşılanır ve oradan almanıza şart koşulur satış fiyatları da onlar tarafından belirlenir. Ancak normal bayilikte size kimse karışmaz isterseniz ürünleri Mısır’dan bile getirebilirsiniz.

9-) Franchise bayilikte ana firmanın altında olduğunuz için sizin reklamınızı yaparlar ve size güvence verirler ancak normal bayilikte böyle bir durum söz konusu değildir.

Bayilik ve Franchise Bayilik Kavramları

Bayilik almak istiyorsanız ana firma ile görüşürsünüz ve size uygun bir tabela yaparlar. Dekor ile tasarım konusunda öneri aldıktan sonra her şey size bırakılır. Franchise bayilikte size vereceğiniz bayilik ücretinin içerisinde ek ödeme alınmaz ve anahtar teslim olarak tüm dekor, tasarım ana firma tarafından yapılır.

Franchise bayilik daha sağlam gibi görünebiliyor ancak franchise bayilikde sıkı bir disiplin vardır. Fakat normal bayilikte sizler kimse karışmaz istediğiniz ürünü satar, istediğiniz ürüne kampanya yapar, dükkanınızı istediğiniz gibi değiştirirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here