Ülkemizde bulunmakta olan Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone alt yapıya yaptıkları yatırımlar ile büyümeye devam ediyor. Buna göre Türkiye geneli toplam 80 milyon GSM kullanıcısının olduğu belirtiliyor. Ülkemizin nüfusu zaten 80 milyon civarında olmak ile beraber ortalama her bir kişiye hat düşmektedir. Buna göre BTK operatör firmalarınad şikayetlere göre düzenleme yapacak.

Operatör firmaları kazançları artırmak ve müşterilerini kaçırmamak için yenilikler yapmakta ancak pek çok kullanıcıyı mağdur edebilmektedir. BTK’ya operatör şikayeti için hem internetten hemde telefon üzerinden başvuran kişi sayısı bir hayli fazlalaştı. Buna göre yakın zamanda BTK’nın operatör firmalarında şikayetlere göre düzenleme yapması beklenmektedir. Peki ne gibi değişimler yapılacak.

Şikayetler Fazlalaştı!

BTK’ya operatör firmalarına ilişkin yapılan şikayetlerin bir hayli arttığı belirtildi. Bu şikayetlere çözüm bulmak ve müşterilerin problemlerinin çözülmesi için BTK’nın operatör firmalarına bazı konularda talimat vermesi bekleniyor. Buna göre müşterilerin büyük bir bölümü çağrı merkezi ile sorun yaşadığını ifade etmektedir. Özellikle tarife değişikliği, faturam ödeme, hat değişimi, faturalı ya da faturasız hatta geçmek ve kampanya değişikliği gibi konularda müşteriler eksik bilgilendirildiklerini ve istemediği tarifeye ya da sisteme geçtiklerini belirtmektedir.

Müşterilerce yapılan yorumlara göre konuların müşteri hizmetlerine tekrar yöneltildiği ancak müşteri hizmetleri konu hakkında yardımcı olmadığı için şikayetlerini BTK’ya yaptığını ifade etmektedir. Peki BTK yeni olarak ne gibi düzenlemeler yapacak bundan sonra müşteriler nasıl korunacak.

İleri Tarihli İşlemler Yapılacak

Bundan sonra BTK’nın talebi ile operatör firmalarının maksimum 60 güne kadar ileri tarihli işlem yapabilmesi bekleniyor. Peki bu ne demektir? Özellikle faturalı hat kullanıcılarının beyanına göre operatör firmalarının taahhüt süresine doğru kullanıcıyı arayarak konu hakkında bilgi verdiği hatta bazı operatör firmalarının bilgi vermediği bu yüzden kullanıcılarının daha fazla para ödediğini söylemektedir.

Buna göre müşteriler taahhüt sürelerinin ne zaman biteceğini net olarak bilmediği ya da unutabildiği için ileri dönemli faturasını daha yüksek bedel de ödeyebilmekte ya da tarife, kampanya değişikliğine gitmesi halinde ekstra olarak fatura kesim tarihini de bilmediği için bir fatura daha ödediği bilinmektedir.

BTK’nın operatör müşterilerine ileri tarihli işlem yapabilmesi için izin vermesi bekleniyor. Örneğin müşteriler operatör firmalarını arayarak 60 güne kadar ileri tarihli işlem yapabilecek. Bu sayede kişiler hem fatura kesim tarihleri hakkında bilgi alabilecek, hem faturasız, faturalı geçiş ve tarife işlemlerini ceza ödemeden ekstra bir fatura ödemeden halledebilecek.

BTK’nın operatör firmalarını ileri tarihli işlemler için uyardığı ve çalışmalarını, hazırlıklarını ona göre tamamlaması gerektiği konusunda bilgi verdiği tahmin edilmektedir. Ek olarak yine BTK’nın operatörlerin müşterileri arayarak adlarına işlem gerçekleştirdikleri ve onay aldıkları sistem için de müşterilerin mağdur olmaması için ilgili çağrı merkezi personellerinin bilgileri eksiksiz vermesi konusunda da uyardığı tahmin edilmektedir. Yeni yapılacak tüm işlemlerin en kısa sürede operatör firmalarına yansıması bekleniyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here