Günümüz de çok sayıda kişi ülkemizin ya da bulunduğu ülkede ki çalışma koşullarını beğenmediği için farklı ülkelere gitmeye çalışmaktadır. Peki çalışma koşulları en iyi ülkeler hangileridir? Bu ülkelerde çalışma saatleri nedir?

Kredi Haberlerim ekibi olarak sizler için çalışma koşulları en iyi ülkeler hangileridir makalemizi sizler için hazırladık. Eğer sizlerde farklı ülkelerde ki çalışma koşullarının, saatlerinin nasıl olduğunu merak ediyor ve hangi ülkede çalışsam sorusunu kendinize sormaya devam ediyorsanız bu makalemiz aracılığı ile pek çok ülke hakkında tüm detayları öğrenebilir ve ona göre çalışma hayatınızı şekillendirebilirsiniz.

Çalışma İmkanları İyi Ülkeler

İsveç

İsveç dünyanın en zengin ve en güzel ülkelerinden bir tanesidir. Burada çalışanlara verilen imkanlar oldukça geniş olduğu gibi hükümet çocuklar çok önem vermektedir. Bu sebepten dolayı ebeveynlere bolca izinler verilebilmektedir. Çalışan ve çocuk sahibi olan ebeveynlere toplam 16 ay doğum izni verilmektedir. Üstelik bu iznin 60 gününü babalarda kullanabilmektedir. Yine yıllık olarak herkese en az 36 günlük ücretli izin hakkı verilebilmektedir.

Litvanya

Belki bugüne kadar pek çoğumuz Litvanya ülkesinin adını dahi duymadık. Ancak Litvanya ülkesi çalışma koşulları bakımından en iyi ülkeler arasında yer almaktadır. Yıllık izin Türkiye’de 15 – 20 gün olarak biliniyor. Peki Litvanya’da yıllık izin ne kadar mı? Tam olarak 41 gün çalışanlara yıllık izin verilmektedir. Çalışan ve doğum yapan kişilere ise iki yıl boyunca maaşlarının %100 – %70 – %40 ödemeleri ile izin verilmektedir.

Danimarka

İzin ve çalışanlara imkanlar konusunda en bonkörlüğü yapan ülkelerden bir tanesi Danimarka’dır. Danimarka da doğum izni 52 hafta olarak belirlenmiş olup çalışanlara yıllık 34 günlük tatil izni veriliyor.

Hollanda

Çalışma koşulları en iyi ülkeler hangileridir makalemizin bizler göre liderlerinden bir tanesi Hollandadır. Öyle ki Hollanda da haftalık olarak çalışanlar maksimum 27,6 saat çalışıyor. İş verenlerde bu konuda dakik hesaplamalar yapmakta ve çalışanlarını 27,6 saatten fazla çalıştırmamaktadır. Yıllık olarak 28 günlük izin ve doğum yapanlara 26 haftalık doğum izni veriliyor.

Finlandiya

Finlandiya nüfusu bakımından oldukça küçük bir ülkedir. Ancak her ne kadar küçükte olsa iş konusunda güzel çalışmalar yapılmıştır. Burada 30 gün yıllık izin ve 10 gün resmi tatiller uygulanarak toplam işçilere yılda 40 günlük izin hakkı verilmektedir. Ülkemizde pek çok çalışan haftada 50 saatten fazla çalışırken Finlandiya nüfusunun sadece %0,4’ü haftada 50 saat ve üzeri çalışıyor.

Fransa

Fransa Avrupa ülkelerine göre çalışma saati en az ülkelerden bir tanesidir. Buna göre dünya verilerine göre Fransa’da işçiler yıllık olarak diğer ülkelere göre 200 saat daha az çalışıyor. Fransa’da asgari ücret rakamının ise 1.480 Euro olduğu belirtilmektedir. Tabi yaşam standartlarına göre asgari ücret biraz daha düşük gözükebilir.

Almanya

Çalışma koşulları en iyi ülkeler hangileridir makalemize Almanya’yı da ekliyoruz. Almanya’da çalışanlar haftalık olarak en fazla 27,8 saat çalışmaktadır. Almanlar dakik hesap yaptığı için işçiler 27,8 saatten sonrası için mesai parası konusunda hakkını arıyor. İş verenler genel olarak işçilerin hakkını yemediği gibi izinler konusunda da Almanya oldukça cömerttir. Almanya’da asgari ücret tutarı 1.500 Euro civarındadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here