Türkiye bilindiği üzere deprem bölgesi olarak bilindiği için hükümetten tarafından çıkarılmış yasa sonucunda tüm konu sahiplerine DASK zorunlu deprem sigortası yapmaları zorunlu kılınmıştır. Peki DASK zorunlu deprem sigortası nedir?

Muğla ili Bodrum ilçesinde günlerdir art arda yaşanan depremlerin ardından basında DASK zorunlu deprem sigortası konuları yeniden manşet oldu. DASK tarafından yayımlanan verilere göre Türkiye’de hala 10 milyon konutun deprem sigortasının olmadığı görülmektedir. Peki DASK zorunlu deprem sigortası nedir. Bu makalemiz aracılığı ile aklınızda ki DASK zorunlu deprem sigortası, zorunlu deprem sigortasını yaptırmazsak ne olur, deprem sigortasını yaptırırsak ne avantaj sağlar, deprem sigortası nedir, DASK açılımı nedir gibi tüm sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.

DASK Kurumunu İnceleyelim

DASK kurumunun açılımı Doğal Afet Sigortaları Kurumudur. Bu kurumda zorunlu deprem sigortası yaptırılmakta ve deprem olan bölgelerde hasar tespitleri için gerekli tutanaklar tutulmaktadır. Eğer sizlerde konutunuz için deprem sigortası yapmak istiyorsanız hemen DASK kurumuna müracaat ediniz.

Konutunuzun deprem sigortası yoksa mutlaka deprem sigortasını yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü Türkiye deprem bölgesinde olduğu için DASK deprem sigortası zorunlu tutulmuştur ve bu sebepten dolayı zorunlu deprem sigortası olarak isimlendirilmiştir.

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir

Zorunlu deprem sigortası oluşabilecek doğal afetlerden dolayı konutunuzun zarar görmesi durumunda sizlere zararınızı maddi olarak karşılamaktadır. Nasıl ki araçlarınız için zorunlu trafik sigortası yaptırıyor ve trafikte yapılan kazalarda karşı tarafın hasarını sigorta şirketiniz ödüyor işte zorunlu deprem sigortası da aynı bunun gibidir.

Türkiye malesef deprem bölgesi üzerinde kurulmuş ülkeler arasında yer almaktadır. Yer kabuğunda ki çatlaklıklar, fay hatları ve deniz tabakalarında oluşan kırıklardan dolayı her an deprem meydana gelebilmektedir. Keza İstanbul’da yaşanan 1999 depreminin bu sene 18. yılı oldu ve 18. yılı için Doğal Afet Sigortaları Kurumu zorunlu deprem sigortalarına ilişkin önemli bir raporu kamuoyu ile paylaştı.

10 Milyon Konutun Sigortası Yok!

Doğal Afet Sigortaları Kurumu DASK tarafından yayımlanan verilere bakıldığında ülkemizde 18 milyona yakın konutun bulunduğu ve %55 oranında kişinin zorunlu deprem sigortası yaptırmadığı görülmektedir. Buna göre 8 milyona yakın kişi zorunlu deprem sigortası yaptırırken 10 milyon civarı kişi ise zorunlu kılınmasına karşın deprem sigortasını yaptırmamış gözükmektedir.

Evi Satmak ya da Kiralamak İçin Sigorta Yaptırıyorlar

Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından bu konu hakkında her hangi bir veri paylaşımı yok ancak ülkemizde 8 milyona yakın zorunlu deprem sigortası yaptıran kişilerin büyük bir bölümü de evini satmak ya da kiralamak istediğinden dolayı DASK zorunlu deprem sigortasını yaptırıyor.

Bilindiği üzere elektrik, su gibi kullanım alanlarını açmak, evi satmak ya da kiraya vermek durumunda belediye memurları sizden DASK zorunlu deprem sigortanızı yaptırdığınıza dair bir belge istiyor. Ev sahipleri DASK zorunlu deprem sigortası yoksa hemen ALO 125 DASK’ı arıyor bilgi alıyor ve sigortasını yaptırarak evini satıyor ya da kiraya veriyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here