Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletlerinde ve Türkiye’de yaşanan gelişmelerden dolayı bir dönem dolarda ciddi hareketlenme oldu ve dolar 3 TL seviyesinden 4 TL seviyesine kadar yükseldi. Dolar 4 TL’ye geçerken sonunda dolar ciddi kayıplar vermeye başladı. Peki dolar yıl sonunda ne olur? Merkezi bankası duyurdu. Merkez Bankası anketine göre dolar yıl sonu verilerine göre ne kadar olacak?

Temmuz – Ağustos aylarında halk arasında doların 4 TL olacağı belirtilmekteydi. Tabi Merkez Bankası bu yorumların yanlış olduğunu ısrarla yaptığı açıklamalar ile yalanlamış ve doların yıl sonunda maksimum 3,72 TL olabileceğini duyurmuştu. Şimdi doların ciddi kayıplar vermesinden sonra Merkez Bankası yeni bir duyuru yaptı. Peki dolar yıl sonuna kadar ne kadar olur, dolar yıl sonunda ne olacak?

Dolar Yıl Sonu Beklentisi Nedir

2017 yılı başlarında 3 TL civarında işlem görmekte olan dolar 4 TL’ye kadar yaklamışdı. Ancak Merkez Banaksının piyasalara devamlı dolar aktarması ve doları olanların paralarını TL’ye çevirmesinden sonra dolar şu anda 3,40 TL civarında işlem görmektedir. Ekonomistler bundan sonra doların pek yükseleceğini düşünmediklerini belirtmektedir özellikler Kuzey Kore geriliminden dolayı ABD’de yaşanan iç karışıklıklarda artıyor ve bunlarda dolara ters etki yaparak düşmesine sebebiyet vermektedir.

Merkez Bankası tarafından yapılan dolar yıl sonunda ne kadar olur açıklamasında göre en fazla doların 3,63 TL’ye kadar yükselebileceği belirtildi. Tabi bu tahminler aylık olarak doların ve piyasa hareketliliğine göre değişmekteydi. Ağustos ayında yıl sonu dolar beklentisi 3,72 TL iken Eylül ayında dolar beklentisi 11 kuruş düşerek 3,63 TL seviyesine düştü.

Dolar Yıl Sonunda Ne Kadar Olur?

Merkez Bankası verilerine göre dolar yıl sonunda ne olur sorusunun yanıtı maksimum 3,63 TL civarındadır. Ancak piyasada ekonomi ile ilgilenen pek çok kişinin yaptığı yorumlar doların giderek değer kaybedeceği yönündedir. Şu anda dolar 3,40 TL üzerinden işlem görmekte ve önümüzdeki süreçte her hangi bir olay beklenmediği için hızlı bir düşüş ya da yükseliş olacağı tahmin edilmiyor.

Yani dolar yıl sonunda 3,30 TL gibi daha düşük seviyeleri de görebilir. Merkez Bankası tarafından yapılan yorum doların en yüksek çıkabileceği kur seviyesidir. Öte yandan Merkez Bankası Eylül ayı için yapılan açıklama da yıl sonu tüfe beklentisi de %9,72 olarak açıklandı. Bir önce ki açıklama da tüfe beklentisi %9,46 seviyesindeydi.

Yıl sonuna kadar büyüme oranı bir önce ki ay tahmini olarak %4,4 iken bu ay yeni açıklanan verilerde yıl sonu büyüme oranı %4,6’ya kadar yükseldi. Cari açık beklentisi ise 36,7 milyar dolar iken yeni yayımlanan raporda cari açık beklentisi 36,9 milyar dolara yükseldi. 12 ay sonunda ki TÜFE beklentisi %0,02 oranında azalma gösterirken Merkez Bankası Repo İhale faiz oranı ise %0,03 yükselerek %8,10 seviyesine çıktı. Merkez Bankasının önümüzde ki Ekim, Kasım ve Aralık ayları içinde yine yukarıda değeri verilmiş olan beklentiler için açıklama yapılması beklenmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here