Dünya genelinde adından sıklıkla bahsettiren yüzlerce firma bulunmaktadır. Her firmanın marka değeri ve yıllık büyüme oranları aralıklarla paylaşılmaktadır. Son veriler ile oluşturulan dünyanın en değerli markaları listesinin yayımlanması büyük bir merak ile bekleniyordu ve sonunda duyuruldu. İşte karşımıza dünyanın en değerli markaları ve değerleri.

Dünyanın En Büyük Markaları

1-) Apple

iPhone telefonun sahibi olarak bilinen ve yıllık hasılasının giderek arttığı tahmin edilen Apple firması dünyanın en en büyük markası olarak açıklandı. Apple’in marka değeri 184,2 milyar dolardır.

2-) Google

Dünyanın en çok tıklanan internet sitesi olarak bilinen Google özellikle teknoloji alanında da önemli yatırımlar yapmaya devam ediyor Son verilere göre Google marka değeri 150 milyar dolar civarı olarak açıklandı.

3-) Microsoft

Dünyanın neresine gidersek gidelim herkesin duyduğu ve tüm bilgisayarlarımızda işletim sistemi olarak kullandığımız Windows’un sahibi Microsoft en değerli 3. marka olarak belirlendi. Microsft’un marka değeri 80 milyar dolar olarak belirlendi.

4-) Coca Cola

İçeçek konusunad dünyanın en büyük firması olarak bilinen Coca Cola yatırımlarına devam ettiği gibi ülkelerde en çok tercih edilen içecek markalarını da satın almaya devam ediyor. Coca Cola’nın marka değeri 69,7 milyar dolar olarak duyuruldu.

5-) Amazon

Ülkemizin pazarına henüz yeni giriş yapmaya hazırlanan Amazon dünya geneli en çok tanınan e-ticaret markasıdır. Amazon’un büyüme oranı ciddi bir şekilde artmakta olup marka değeri 67,8 milyar dolar olarak açıklandı.

6-) Samsung

Teknoloji konusunda neredeyse her alanda yatırımı bulunan ve büyüme oranını ürettiği cihazların satış rakamlarına göre artırmaya devam eden Samsung dünyanın en değeri markaları listesinin 6. sırasında ve marka değeri 56,2 milyar dolardır.

7-) Toyota

Ürettiği otomobillerin özellikle motoru ile gündeme gelen ve dünyanın en iyi motorlarının araçlarda kullanıldığını belirten Toyota’nın marka değeri 50,3 milyar dolardır.

😎 Facebook

Dünya genelinde en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi ve uygulaması olarak bilinen Facebook değerini katlaya katlaya artırdığı gibi değerini de yükselterek artırıyor. Buna göre Facebook’un marka değeri 48,2 milyar dolardır.

9-) Mercedes-Benz

Mercedes-Benz özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde en çok kullanılan markalardan bir tanesidir. Dünya geneline araç satışları gerçekleştirmekte olan Mercedes-Benz’in marka değeri 47,8 milyar dolar olarak belirtildi.

10-) IBM

IBM firmasını günümüzde çok sayıda kişi bilmiyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak bilinen IBM firması dünyanın en büyük teknoloji firmalarından bir tanesidir. IBM’nin marka değeri 46,8 milyar dolar civarıdır.

11-) General Electric

1876 yılında kurulan ve elektronik ile banka sektörünün lider markaları arasında yer alan General Electric’in marka değeri 44,2 milyor dolar olarak açıklandı.

12-) MCDonalds

Türkiye başta olmak üzere neredeyse tüm dünya ülkelerinde şubesi ve satış mağazası bulunan ünlü gıda firması MCDonalds’ın marka değeri 41,5 milyar dolar olarak ifade edildi.

13-) BMW

Gençlerin hayalini kurduğu ve harika otomobil tasarımları ile karşımıza çıkan BMW’yi listeye almazsak olmaz. BMW’nin marka değeri 41,5 milyar dolardır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here