EFT nasıl yapılır konusuna geçmeden önce para transferi hakkında bilmemiz gereken iki terime bir göz atalım. EFT ( Elektronik Fon Transferi) bankalar arasındaki para transferine denir. Eğer aynı banka içerisinde bir para transferi gerçekleştiriyorsanız buna havale; eğer farklı bankalardan para transferi gerçekleştiriyorsanız buna EFT denir. Havale ve EFT konuları hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için buradaki konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

EFT yapmak istiyorsak şubeye uğramadan bunu 4 farklı yoldan yapabilirsiniz. Para transferini gerçekleştirmek için aşağıdaki yolları kullanabilirsiniz. EFT yaparken bankaların EFT kodları size gerekecektir. Verilen linkten tüm bankaların EFT kodlarına ulaşabilirsiniz.

  • Telefon bankacılığı ile EFT
  • Mobil Bankacılık ile EFT
  • İnternet Şubesi ile EFT
  • ATM’den yapılan EFT

EFT Nasıl Yapılır

Yukarıdaki yöntemlerden en çok kullanılan ve ihtiyacımızın olduğu yöntem mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden yapılan para transferleridir. Şimdi sizlere bu 4 yöntemden ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

Mobil Bankacılık EFT Nasıl Yapılır?

1.Banka hesabınıza mobilden giriş yapın. Hangi bankayı kullanıyorsanız o bankanın mobil uygulamasını akıllı telefonunuza yükledikten sonra ve gerekli işlemleri yaptıktan sonra mobil uygulamanızı kullanmak için telefondan uygulamaya giriş yapın. Biz bu konumuzda İş Bankası mobil bankacılık hizmetini kullanarak anlatımımızı gerçekleştirdik.

2.Menüye tıklayın. Ekranın sol üst köşesinde yer alan üç çizgili menü işareti göreceksiniz. Bu menü ikonuna tıklayın.

3.Menüden “Para Aktarma” sekmesine tıklayın. Açılır menüye tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda “Para Aktarma” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın ve açılan kısımdan EFT seçeneğine tıklayın.

4.EFT seçeneğini tıkladıktan sonra hesap türünü seçin. “Tanımlı” yada “Tanımsız” hesaba gönderme seçeneklerinden size uygun olanını seçin. İlk kez EFT göndereceğinizi varsayarak kayıtlı olmayan bir hesap olduğu düşüncesi ile “Tanımsız” seçeneğini kullanarak işleme devam ediyoruz.

5.IBAN ile gönderme seçeneği ile EFT yapın. Üstteki resimde de gördüğünüz gibi IBAN ile EFT seçeneği haricinde farklı seçeneklerde bulunmakta. Bu konumuzda IBAN ile EFT nasıl yapılır seçeneği ile konumuza devam ediyoruz. Karşı tarafın IBAN, Ad Soyad bilgilerini yazdıktan sonra Tutar ve açıklamaları girip “Devam” butonuna tıklayabilirsiniz. Bu işlemin ardından telefonunuza onay kodu gelecektir. Onay kodunu girdikten sonra EFT işleminiz tamamlanmış olacak.

İnternet Şubesinden EFT Nasıl Yapılır?

Bankanızın internet şubesinden EFT yapmak istiyorsanız öncelikle bankanızın internet şubesine giriş yapın ve ardından yukarıdaki mobil bankacılık ile EFT işleminin benzeri olan sekmeleri internet şubesinde gerçekleştirin. Bu adımların ardından çok kolay bir şekilde EFT işleminizi tamamlayabilirsiniz. Eğer bu konu hakkında sorunlar yaşıyor ve EFT işlemini gerçekleştiremiyor iseniz yorum atarak yardım isteyebilir ya da bankanızın müşteri hizmetlerine ulaşıp yardım isteyebilirsiniz.

Telefon Bankacılığı ile EFT Nasıl Yapılır?

Telefon bankacılığı ile EFT işlemi yapmak istiyorsanız buradaki linkten bankanızın müşteri hizmetleri numarasını bulabilir ve ardından EFT işlemini dilerseniz müşteri temsilcisi ile dilerseniz sesli yanıt sistemi sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra karşınıza eğer sesli yanıt sistemi gelirse uyarıdan sonra “EFT yapma, para transferi” gibi kelimeler söylediğinizde sizi uygun yere yönlendirecektir. Eğer normal müşteri hizmetlerine bağlandıysanız gerekli yönergeleri izleyerek para transferi kısmına ulaşabilirsiniz.

ATM’den EFT Nasıl Yapılır?

ATM şubesine giriş yaptıktan sonra Kartsız İşlemler kısmına giriş yaptıktan sonra “Para Gönderme” seçeneği ile istediğiniz hesaba para gönderebilirsiniz. EFT yapmanın en kolay yöntemi IBAN ile EFT yapmaktır. Bundan dolayı göndereceğiniz kişinin IBAN bilgilerinizi bildiğiniz sürece çok kolay bir şekilde EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Yaptım Ne Zaman Hesaba Geçer?

Eğer EFT işlemini gerçekleştirdiniz ancak ne zaman hesaba geçer bilmiyorsanız hemen yanıtlayalım. Aynı bankadan aynı bankaya yapılan para transferleri 3-5 dakika içerisinde hesaba ulaşmaktadır ve bu işlemi 7/24 yapabilirsiniz ancak EFT konusunda durumlar böyle değil. EFT işlemi mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmektedir. Yani para gönderme işlemini Cumartesi ve Pazar günleri yapamaz, hafta içi ise genellikle 9:00-17:10 arasında EFT işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi istiyorsanız buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here