Havale ve EFT bankacılıkta kullanılan, para aktarma işlemlerine verilen isimdir. Bu iki terimde bankacılık için kullanılan en basit terimlerdir. Eğer bir bankada hesabınız bulunuyor ve bu banka hesabından bir başka hesaba para transferi yapmak istiyorsanız havale veya EFT işlemini kullanırsınız. Havale ve EFT ikisi de para transferi için kullanılsa da aralarında farklılıklar bulunmaktadır. Bu konumuzda bizde EFT nedir ve Havele nedir olarak bu iki terimi ayrı başlıkta sizlere anlatacağız.

EFT Nedir?

EFT diye bilinen terim aslında “Elektronik Fon Transferi” teriminin kısaltılmış halidir. EFT temel olarak bankalar arasında yapılan para transferine yapılan isimdir ancak havaleden farkı ise bir bankadan farklı bir banka kuruluşuna gerçekleştiriliyor olmasıdır. Örnek vermek gerekirse eğer Ziraat Bankası’nda bulunan bir hesabınızdan Halk Bankası’na yapacağınız bir para transferi için EFT işlemi gerçekleştirirsiniz.

EFT işlemi mobil bankacılık, internet şubesi, telefon bankacılığı ya da banka şubelerinden gerçekleştirilebilmektedir. EFT işlemini gerçekleştirebilmek için EFT saatleri konusuna dikkat ederek yapmanız gerekir. EFT işlemini iş günleri ve banka iş saatlerinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Hafta sonu ve hafta içi saat 8:00-:17:00 saatleri haricinde yapacağınız EFT’ler bir diğer iş günü içerisinde gerçekleşir. EFT yine resmi tatillerde de yapılamamaktadır ve diğer iş gününü beklemek zorunda kalırsınız. Örneğin Cumartesi günü yapmış olduğunu bir EFT işlemi Pazartesi günü 8:00’dan sonra işleme alınacaktır.

EFT ücreti her banka için farklılık gösterse de EFT işlemleri için bankalar tarafından ücret kesildiğini de unutmayın. Havale ücretleri ile karşılaştırıldığında EFT ücretinin daha yüksek olduğunu da belirtmek isteriz.

Havale Nedir?

Havale işlemi konu başında da belirtildiği gibi EFT işlemi ile temel olarak aynı işlem olup bir hesaptan diğer hesaba para aktarma işlemidir. Hava işleminde ise para aktarma aynı bankalar arasında olur. Örneğin Ziraat Bankası’nda bulunan bir hesabınızdan farklı bir Ziraat Bankası hesabına yapacağınız para transferi havale ile gerçekleştirilir.

Havale işlemini EFT işleminde olduğu gibi mobil bankacılık, internet şubesi, telefon bankacılığı ve banka şubelerinde çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Havale yapmak için EFT’de olduğu gibi iş günü ve iş saatlerini takip etmenize gerek yoktur. Aynı bankalar arasında para transferi yapıldığından dolayı bu işlemler her zaman yapılabilir.

Havale ücreti yine bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Kimi bankalarda havale ücreti bulunmaz ve hatta kimi bankalarda hesaplara göre de havale ücretinin bulunmayabileceğini söyleyebiliriz.

Havale ve EFT Nasıl Yapılır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here