Türkiye’de bilindiği üzere 3 milyon civarı genç üniversitelerde eğitim görmektedir. Yayımlanan son işsizlik rakamlarına eğitimli işsiz genç yüzdesinin %25’e yaklaştığı belirtildi. Gençler iş bulabilmek için eğitim görüyor, 4 sene boyunca masraf yaparak üniversiteleri okuyor hatta yüksek lisans ev doktora yapıyor ancak iş konusuna gelince sıkıntılar yaşanıyor. Buna göre eğitimli gençlerin işsiz kalmaması için çalışmalar başlatıldı.

Hem genç olup hemde eğitimli olan kişilere iş bulunabilmesi için İŞKUR üzerinden pek çok destek sağlanmaktaydı ancak bu desteklerin artırılması gerektiği konusunda karar kılındı. Peki yeni dönem ile hem genç olup hemde eğitimli olan kişilerin iş bulabilmeleri için nasıl bir çalışma yapılacak. Eğitimli gençlerin işsiz kalmaması için çalışmalar başlatıldı.

2018 Çalışmalar Hızlandırıldı!

Eğitimli gençlerin işsiz kalma durumu arttığından dolayı hükümet harekete geçti ve İŞKUR’a gerekli izinler verildi. Buna göre İŞKUR ve hükümet eğitimli gençlerin nasıl işsiz kalmayacağı yönünde çalışmalarına başladı. Yapılan ilk açıklamalara göre İŞKUR’da 2018 yılında gençler için yönlendirme bölümlerinin olacağı söyleniyor.

Stajyer ve Kursiyer Kavramları Artacak

Üniversite gençleri sadece eğitim aldıkları için mesleki konuda çok fazla bilgi sahibi olamamaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi iin stajyer ve kursiyer kavramlarının çoğalması bekleniyor. Öyle ki bundan sonra okul bitince isteyen genç oluşturulacak olan yönlendirme bölümleri aracılığı ile stajyer ya da kursiyer olarak firmalarda istihdam edebilecek. Tabi bunlar şu anda sadece tahminlerdir.

Stajyer ve kursiyer kavramlarının artması gençlerin eğitim başında, eğitim sonunda firmalarda istihdam etmesi ile işsizlik oranlarının daha da düşeceği bekleniyor. Bilindiği üzere firmalar sadece eğitimli değil hem eğitimli hemde mesleği konusunda deneyimli kişiler ile çalışmak istiyor.

Okullara Gereli Uyarılar Verildi!

Bilindiği üzere pek çok okulda nitelik hakkında değil sadece eğitim konusunda bilgiler verilmektedir. Yapılan açıklamalara göre gençlerin okulda hem bilgiyi elde etmesi hemde mesleki nitelik kazanması için üniversitelere gerekli uyarıların verildiği söyleniyor. Örneğin bir inşaaat mühendisi ya da bilgisayar mühendisi mesleki konuda hiçbir bilgi öğrenmiyor ve sadece ders hakkında fikir sahibi oluyor. Üniversitelerin uyarılması ile artık öğrenciler üniversitelerde nitelik de kazanacak.

Öğrenciler üniversitelerde nitelik kazanması ile işi daha kolay bulabilecek. Ayırca uygulamalı olarak verilen 1 dönemlik derslerin 2 döneme çıkabileceği de belirtilmektedir. Bilindiği üzere uygulamalar ne kadar artarsa gençlerin nitelikleri ve öğrenmeleri de o denli yükselecektir.

Mezun Takip Sistemi Geliyor

İŞKUR’da yapılacak olan bu çalışma sayesinde artık mezun takip sistemi gelecek. Bu sistem aracılığı ile hangi genç mezun olduktan sonra ne yapmış, işe başlamış mı, başladığı iş mezun olduğu bölüm ile mi ilgili gibi konularda bilgiler edinilecek. Buna göre iş bulamayan ya da mesleki konuda niteliği bulunmayan gençler İŞKUR’a müracaat ederek kurslara katılacak, kursiyer stajyer olarak çalışacak, mesleki nitelikler kazanacak ve iş bulması içi İŞKUR harekete geçerek gençlerin iş bulması içni çalışmalar yapacak.n

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here