Ülkemiz başta olmak üzere tüm dünya genelinde e-ticaret oldukça gelişmiş durumdadır. Öyle ki şu anda çok sayıda esnaf dükkanını kapatmakta ve satışlarını e-ticaret üzerinden yapmaya başladı. Ancak çoğu firma fatura kesmediği için Maliye Bakanlığı harekete geçti fatura kesmeyen şirketlere büyük cezalar verilmeye devam ediliyor. Şimdide elektronik ticaret bilgi sistemi geliyor.

İnternette firma olarak ve bireysel olarak çok sayıda kişi ticaret yapmaktadır. Maliye Bakanlığı bu kayıtların tamamını kontrol edemediği için hükümet elektronik ticaret bilgi sistemini geliştirdi. Bu sayede tüm ticaret yapanların kayıtları tek bir adres üzerinden kontrol edilecek ve kimin ne yaptığı, nasıl satışlarını gerçekleştirdiği gibi detaylar kolay bir şekilde tespit edilecektir.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi Nedir?

Hükümet elektronik ticaret bilgi sistemini geliştirdi. Peki bu sistem nedir? Buna göre internet üzerinden satış yapan tüm firmaların ve kurumların bulunacağı bir adrestir. Bu adres aracılığı ile kimlerin şirket olduğu, alan adının kime ait olduğu, ilgili kişinin bilgileri, ne ürün satışı yaptığı gibi detaylar kolay bir şekilde öğrenilebilecektir.

Bu sayede hem firmalar teker, teker araştırılmayacak hem de internet üzerinden elektronik ticaret yapanların kontrolleri oldukça kolaylaşacaktır. Firmaların ve ilgili kamu kuruluşlarının da sisteme kayıt yaptırması zorunlu tutulmuştur. Firmasını kayıt ettirmeyenlere ise ceza kesilecektir.

20 Bin TL Ceza Verilecek

İnternet üzerinden satış yapan ve bu satışlarından kazanç elde eden kişilerin mutlaka elektronik ticaret bilgi sistemine kayıt yaptırması gerekmektedir. Bu sisteme firmasını ya da kendisini kayıt yaptırmayan kişilere 5 bin TL ile 20 bin TL arasında ceza kesilecektir. Yetkililerin ceza ödememek için en kısa süre içerisinde firmasını elektronik ticaret bilgi sistemine kayıt ettirmesi gerekmektedir.

Elektronik ticaret bilgi sisteminde belirtilen bilgilerin verilmesi ve tüm bilgilerin doğru, eksiksiz olarak sisteme entegre edilmesi gerekmektedir. Kayıt yaptırmayan kişilere direkt olarak 20 bin TL’ye kadar ceza parası yansıtılacaktır.

Hangi Bilgiler İstenilecek

İnternet üzerinden satış yapan kişilerin takip edilebilmesi için elektronik ticaret bilgi sistemi kuruldu. Firmaların ve internet üzerinden satış yaparak para kazananların mutlaka bu sisteme ilgili veriler ile kendisini kayıt ettirmesi gerekmektedir. Peki sisteme girmek için hangi bilgilerin verilmesi gerekiyor?

Alan adı, alan adının sahip olduğu şirket hakkında bilgiler, alan adı üzerinden satılan ürünler, hizmet sağlayıcıları, kargo şirketleri, anlaşmalar, aracı hizmet sağlayıcıları, ödeme şirketleri, lojistik şirketleri vb. gibi tüm verilerin sisteme aktarılması gerekmektedir. Yine internet üzerinden işlem yapan bankaların da ilgili sisteme kayıt yaptırması gerekmektedir.

Yine SMS ile ilgili şikayetlerin sayısı yüz binleri geçtiği için bu konu hakkında da onay sisteminin getirilmesi ve onay almadığı halde mesaj atan firmalara büyük cezaların kesileceği belirtildi. Buna göre SMS onay ile elektronik ticaret bilgi sistemi hakkında firmaların detaylı olarak araştırması gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here