Ülkemizde 10 milyondan fazla emekli bulunmaktadır. Bu emeklilerin ek olarak ikinci bir işte çalışmasına gerek olmaması için zamlar düzenli bir şekilde yapılmaktadır. 2017 yılının bitmesine artık sayılı günler kaldı. Yaklaşık iki buçuk ay sonra 2018 yılına gireceğiz ve emekliler şimdiden 2018 yılında emekliler maaşlarına ne kadar zam alacak sorusunun yanıtını aramaya başladı. Buna göre emeklilere zam müjdesi, 2018 emekli maaşı ne kadar artacak ve ne kadarlık zam verilecek. Eğer emekli olup kredi çekmek istiyorsanız emekliye faizsiz kredi veren bankalar konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Bilindiği üzere emeklilerin ve çalışanların maaşlarına düzenli olarak 6 ayda bir ya da 12 ayda bir zam yapılmaktadır ve bu zamlar enflasyon rakamlarına göre belirlenmektedir. Yani şimdiden emeklilerin 2018 yılında ne kadarlık bir zam alacağı net olarak söylenemez fakat olası tahminler yapılabilir.

2018 Emekli Maaşı Zammı Ne Kadar?

2018 yılında emeklilerin maaşlarına ne kadarlık zam yapılacağı büyük bir merak ile beklenmektedir. Ancak emeklilerin maaşlarına ne kadarlık zam yapılacağı net olarak açıklanmadı ve açıklamanın önümüzdeki birkaç ay içerisinde yapılması beklenmektedir. Kredi Haberlerim ekibi olarak çok sayıda emeklinin 2018 yılı emekli maaşını araştırdığını öğrendiğimiz için bu özel haberi ürettik.

Buna göre 2018 yılında emekli maaşına yapılacak olan zam oranları için üç farklı formül düşünüyor. Tabi bu formüller ne kadar doğru bilinmez ve bu rakamların doru olması için enflasyon rakamlarının beklendiği düzeyde olması gerekmektedir. Ancak enflasyon rakamları beklenenden yüksek ya da düşük çıkarsa maaşlara yapılacak zam oranlarında da farklılıklar olabilir. Peki emeklilerin maaşlarına ne kadarlık zam yapılması bekleniyor? 2018 yılı için emeklilere gelmesi beklenen zamlar nedir?

Üç Önemli Zam Tahmini

Ekonomistlerin enflasyon değerlendirmelerine göre emeklilere 3 farklı tahmin üzerinden zam yapılaması bekleniyor. Buna göre 2018 yılında emeklilerin maaşlarına yüzde 3, yüzde 3,5 veya yüzde 5’lik bir zam yapılabilir. Tabi bu ekonomistler tarafından yapılan enflasyon değerlendirmeleri sonucunda çıkartılmıştır resmi duyurunun önümüzdeki aylar içerisinde gelmesi bekleniyor.

Eylül döneminde yıllık enflasyonun yüzde 11,2 olduğu belirtildi ve eğer 2017 yılı enflasyon oranları da bu şekilde olursa 2017 yılının ikinci yarısında yani kalan 6 aylık döneminde enflasyon rakamlarının yüzde 5.01 seviyesine çıkması beklenmektedir. Eğer düşünüldüğü gibi enflasyon rakamları bu şekilde olursa SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 2018 yılı maaşına yüzde 5’lik bir zam yapılabilir.

Eğer yüzde 5’lik bir zam yapılırsa bin TL maaş alan bir kişiye 50 TL, 4 bin 240 TL maaş alan bir kişiye ise 212,42 TL’lik zam yapılması beklenmektedir.

Emekliye Yüzde 3 ile Yüzde 5 Arası Zam

Şu ana kadar yapılan yorumlara göre emeklilerin maaşlarına yüzde 3 ile yüzde 5 arasında bir zam yapılması beklenmektedir. Yani emeklinin maaşına en az yüzde 3’lük bir zam yapılacağı tahmin ediliyor. Tabi bu tahminler ne kadar doğru bilinmez ancak emeklinin maaşına yüzde 3’lük bir zam yapılırsa bin TL maaş alan bir emekliye 30 TL ve 4 bin 240 TL maaş alan bir emekliye ise 127,20 TL’lik bir zam yapılması beklenmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here