Ülkemiz konut alım satım konusunda giderek kendisini geliştirmeye devam ettiği gibi yayımlanan verilere göre her ay binlerce konut ticareti gerçekleştirilmektedir. Bilindiği üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığının konut ticaretine el attığı özellikle emlakçılar konusunda önemli değişikliğe gidileceği belirtilmişti. İlgili haberlerin kamuoyuna duyurulmasından sonra konut ticaretinde yapılacak değişiklikler belli oldu.

Buna göre bilindiği üzere emlakçılar bulundukları bölgelere göre konut alım ve satımlarda farklı komisyon oranları alabilmekte ya da kendi prosedürlerini uygulayabilmekteydi. Ancak yeni yapılacak olan düzenleme ile konut ticaretinde önemli değişiklikler yapılacak. Buna göre herkes emlakçı olmayacak ve ne gibi detayların isteneceği öğrenildi.

Emlakçılara Mezuniyet Şartı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yakın olarak takip ettiği konuda herkesin emlakçı olamayacağı belirtilmekteydi. Buna göre yeni yasa ile emlakçılara mezuniyet şartı getirilecek. Emlakçıların en az lise mezunu olması gerekecek. Lise mezunu olmayan kişiler emlakçılık yapamayacak. Yine emlakçı dükkanı açacak olan kişilerin daha önce iflas etmemiş olması ve tercihen mesleki yeterlilik belgesine veya emlak yönetimine ilişkin ön lisans diplomasına sahip olması şartı da aranabilecek.

Emlak dükkanında çalışacak olan kişiler için de mezuniyet şartı getiriliyor. Buna göre her hangi bir emlak işletmesinde pazarlama ve satış personeli pozisyonlarında istihdam etmek için söz konusu kişinin emlak ve emlak yönetimine ilişkin ön lisans veya lisans diplomasına sahip olması şartı aranacaktır.

Dükkanlara Metre Kare Şartı

Emlak dükkanlarının çok büyük alanlara kurulması şartı daha önceden aranmadığı için ülkemizde açılan emlak dükkanlarının büyük bir bölümü sadece birkaç metre karelik alanlara açılmaktadır. Ancak Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yeni şartına göre emlak dükkanlarının en az 30 metre kara olması gerektiği öğrenildi. Yani 30 metre kareden daha küçük dükkanlar emlak işletmesi olarak kullanılmayacak. Yine taşınmazların gösterilmesi için işletmelerin yeterli sayıda araca sahip olması gerektiği gibi dükkan da bulunan masa, sandalye sayısının da iyi düzeyde olması aranacaktır.

Komisyon Oranına Düzenleme

Şu anda pek çok emlakçı komisyon oranını kafasına göre belirlemektedir. Bu durum tüketiciyi zor durumda bıraktığı için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olaya el attı. Buna göre konut satışlarında emlakçılar en fazla yüzde 3 oranında komisyon alacak iken kira hizmetlerinde ise emlakçılar en fazla bir aylık kira bedeli kadar komisyon alabilecektir.

Taşınmazın Gösterilmesi Ücretsiz

Türkiye geneli her ne kadar emlakçıların büyük bir çoğunluğu taşınmazları ücretsiz olarak gösterse de para ile taşınmaz gösteren emlakçılığın yapılmayacağı için konutun gösterilmesi ücretsiz olacak maddesi de eklenecek. Emlakçılar konutun gösterilmesin de her hangi bir ücret alamayacaktır.

Aktif Emlakçılara Önemli Uyarı!

Şu anda aktif olarak emlakçılık yapanlara önemli bir uyarı yapılarak işletmelerini ve sahip olmaları yetki belgelerini en fazla 18 ay içerisinde elde etmesi gerektiği belirtildi. Lise mezunu olmayan kişilerin ise açıktan liselere yazılması ve lise eğitimine başlaması zorunluluğu bulunmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here