evlilik kredisi

Evlilik kredisi bankalar tarafından evlenecek çiftlerin evlenirken yapacağı harcamalar için verilen bir ihtiyaç kredisidir. Dilerse çiftler geçtiğimiz yıllarda devlet destekli çıkan çeyiz hesabı evlilik kredisi 2017 yılı içinde geçerli ve yeni evlenecek çiftler evlilik yolunda yapacakları masrafları bu kredi ile karşılayabilirler. Şimdi sizlere hem özel bankaların hemde devlet tarafından sunulan bu çeyiz hesabı evlilik kredisi desteğin detaylarından bahsedeceğiz.

Evlilik Kredisi

Bu başlık altında güncel olarak özel bankalar tarafından evlilik kredisi kampanyalarından bahsedeceğiz. Alacağınız evlilik kredisi için gereken şartlar, belgeler ve koşullar nedir bu başlık altından öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi Evlilik Kredisi

Yapı Kredi Evlilik Kredisi
Yapı Kredi Evlilik Kredisi

Yapı kredinin sunmuş olduğu bireysel ihtiyaç kredisi sayesinde evli çiftler için 48 aya varan vade fırsatı ile evlilik kredisi alınabilir. Evlilik kredisi için faiz oranları müşteriye göre değişkenlik göstermektedir bundan dolayı hesaplama aracı üzerinden yapılan faiz oranı banka şubesine gittiğinizde farklılık gösterebilir. Bundan dolayı en yakın Yapı Kredi şubesine giderek en detaylı bilgiyi almak sizin faydanıza olacaktır.

Gerekli Evraklar

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Gelir Belgesi ( Güncel, son 2 aya ait ve şirket sahibi tarafından ıslak imzalı olması gerekir. Eğer kira geliri varsa buda belirtilebilir.)
  • Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir belge yada güncel ikametgah belgesi

Yapı Kredi Evlilik Kredisi Başvurusu

  • Başvuruyu dilerseniz internet üzerinden yapabilirsiniz.
  • SMS ile başvurmak için “Kredi Türü (boşluk) TCKN (boşluk) Aylık Gelirinizi” yazıp 4411’e gönderebilirsiniz. (Örnek 1: Bireysel 12345678901 1000)
  • 444 0 444 Yapı Kredi müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

devlet destekli evlilik kredisi
devlet destekli evlilik kredisi

Devlet destekli evlilik kredisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen bir çalışmadır. Bu evlilik desteğine göre çiftlere %20’lik bir yardım sağlanıyor. Bu tarz bir yardım alabilmek için çeyiz hesabı açmanız gerekiyor ve çeyiz hesabına TL cinsinden para yatırmanız gerekiyor. Eğer bir çeyiz hesabınız var ve 10 bin TL para var ise içerisinde devlet size 2 bin TL destek de bulunuyor.

Aldığınız krediyi 1 yıl geri ödemesiz ve faizsiz şekilde kullanabilirsiniz. 1 yılın ardından 4 yıl yani 48 ay vade ile krediyi ödeyebilirsiniz.

Şartlar;

  • En az 18 en çok 24 yaşında olmalı (üniversite mezunları için en fazla 26),
  • Sicilinde kayıtlı herhangi bir ağır suç bulunmamalı,
  • Kurulan komisyona maddi imkânsızlığını anlatacak nitelikte olmalı,
  • Daha önce evlenmemiş olmalıdır.

Çeyiz Hesabı Açabileceğiniz Bankalar

Kamu bankaları: Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank
Özel bankalar: TEB, İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Fibabank
Katılım Bankaları: Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Ziraat Katılım

Çeyiz hesabı ve devlet katkısı mevzuatı

EK MADDE 2- (1) 27 yaşını doldurmamış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve 29/05/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında Mavi Kart sahiplerinin 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Kanuna tabi bankalarda gönüllü katılıma dayalı Türk Lirası cinsinden açılacak çeyiz hesaplarına Devlet katkısı ödenir.

(2) Çeyiz hesaplarına yapılacak Devlet katkısı, kişilerin sadece ilk evliliklerinde ve tek seferde ödenmek üzere, hesaba yatırılan tutarların, asgari süre kalınması şartıyla düzenli ödeme planına ve/veya hak ediş sürelerine göre farklılaşan oran ve tutarda ve azami 5.000 Türk Lirasını geçmeyecek miktarda ödenir. Azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılır. Azami tutarı üç katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.

(3) Çeyiz hesaplarına ödenecek Devlet katkısı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten, karşılanır. Devlet katkısı, hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenir. Hak sahipliğinin tespitinden ve aktarılacak devlet katkısının doğru ve tam hesaplanmasından hesabın bulunduğu banka sorumludur. Haksız olarak yapıldığı tespit edilen Devlet katkısının ödendiği tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye 21/07/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesinde belirtilen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte 1 ay içinde ödenmesi gerektiği Bakanlık tarafından bir yazı ile bankaya bildirilir. Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde bu alacaklar, vergi dairesince anılan Kanun hükümlerine göre, ilgili bankalardan takip ve tahsil edilir.

(4) Bankalar nezdinde çeyiz hesabı açılmasına, çeyiz hesabı sözleşmesi düzenlenmesine, hesaba yapılacak ödemelere ve türlerine, hak ediş sürelerine, Devlet katkısı oranlarına, çeyiz hesabına yapılacak Devlet katkısı ödemelerine, ikinci fıkrada belirlenen azami tutarı hak ediş sürelerine göre azaltmaya ve hesapların denetimi ile bu maddenin uygulanmasına yönelik diğer hususlara ilişkin usul ve esaslar Hazine Müsteşarlığının bağlı bulunduğu Bakanın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir.”

Vakıfbank, Halkbank veya Ziraat Bankası çeyiz hesabı açarak devlet destekli çeyiz parasına başvurusu yapabilir devlet desteği evlilik kredisi alabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here