Günümüzde insanlar pek çok ihtiyaçları için nakit paraya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nakit para çoğu zaman büyük miktarları içermektedir. Büyük miktarları da hemen ve istenildiği zaman aile ya da sosyal çevreden bulunmayabilir. Buna ilaç olan ve insanların istedikleri zaman kolayca kredi alabileceği pek çok banka seçeneği bulunmaktadır. Kredi kullanılmadan önce bireylerin kapsamlı bir piyasa araştırmasına girmesine aslında çok da gerek yoktur. Ama şu da bir gerçek ki pek çok banka var ve hepsi kredi vermekte peki en düşük faiz oranı hangisinde ya da uğraştırmadan hangisi direkt nakit ödemeyi gerçekleştiriyor? Bu gibi sorular geri ödeme döneminde oldukça işinize yarayacaktır ve bizler sizler için kapsamlı bir bilgilendirme yapabilmek adına yazımızda bu ve buna benzer sorulara yanıt vermekteyiz. Uygun faiz oranları ile kredi hesaplaması yapıldığında içinde bulunduğumuz yıl itibari ile pek çok banka bu konuda rekabet içerisine girmektedir. Öncelikli olarak kendinize ne kadar kredi lazım olduğunu sorup buna göre araştırmaya ya da bilgilendirmeye hazır olmanız gerekmektedir. En uygun ihtiyaç kredisi için piyasada bulunan kredi faizlerinin oranları, kredi hesaplama grafikleri ve güncel olan kredi kampanyaları gibi pek çok etmen hakkında bilgiyi sizler için sunmaktayız.

Düşük Faizli Kredi Sunan Bankalar Mevcut Mu?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bankaların ihtiyaç kredisi adı altında vermiş oldukları ihtiyaçlar oldukça farklılaşmaktadır. Örnek olarak taşıt almak için, konut edinmek için, evlilik masrafları için bankalar müşterilerine ihtiyaç kredisi sunmaktadır. İhtiyaç kredilerinin zaten de faizleri oldukça düşüktür ve 2018 yılı itibari ile pek çok banka ülkemizde bulunmaktadır. Bankaların müşterileri çekmek için pek çok kampanyaları da düzenlediğini bilmekteyiz. Bu kampanyaların asıl amacı ise rekabet koşullarının çok sıkı ve ortamın güçlü olmasıdır. Bilinen pek çok banka çok az miktarda faiz ile (hatta faizsiz) ve kefil şartı aramadan müşterilerine kredi imkânı sunmaktadır. Başlıkta sorulan sorunun cevabına evet oldukça düşük faiz ile kredi sağlayan bankalar vardır olarak cevap verilebilir.

İhtiyaç Kredisinden Kimler Yaralanabilir?

Eğer ki maddi destek gerektiren planlarınız ya da hayalleriniz var ise bunun en kısa yolu düşük faiz veren bir banka bularak krediden faydalanmaktan geçmektedir. Fakat bu krediden yaralanmak için seçmiş olduğunuz bankanın yer alan bazı şartları bulunmaktadır. Uzun zamandan beri kredi araştırması yapmış olan kişilerin bilmesinde fayda olan bazı şartlar bulunmaktadır. Bireysel olarak ihtiyaç kredisi sağlamakta olan bankaların en fazla vade süresi 48 ay yani 4 sene gibi bir süredir. Ama şunu da unutmamak gerekir ki vade sayısı arttıkça bankanın sağlamış olduğu kredi için faiz oranı yükselmektedir.

Gerekli olan genel şartları şöyle sıralayabiliriz;

1. Önceki senelerde kredi çekmek için kefil göstermek gibi bir şart vardı ama şimdi önceki zaman ile karşılaştırma yapıldığında kefil istemek gibi bir durum yoktur. Kredi talebinde bulunulan banka kefil isterse de kefil adayının onayı gerekmektedir.

2. 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Fakat bazı bankalarda da krediden yararlanmak için bazı bankaların yaş sınırı en az 20 yaşı doldurmuş olmaktır.

3. Belirlenen kredi notu krediden yararlanmak için uygun olması gerekmektedir. Kredi notu da kredi kartının ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmaması ile ilgili olabilmektedir.

4. Kredi talebinde bulunduğunuz bankaya düzenli bir gelir kaynağınızın olduğunu göstermelisiniz. Bunun için de SSK kaydınızın olması gerekmektedir ya da vergi gelir levhası olan bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir.

İhtiyaç Kredisi İçin Gereken Evraklar Ve Kredi Notuna Dair

İhtiyaç kredisi için tüm bankalar belli başla evraklar talep etmektedir. Bunlar sırası ile şöyledir; nüfus cüzdanı (pasaport ya da ehliyet te olabilir), ikametgâh belgesi (ya da kredi talep eden kişinin adına gelen son 3 aydan eski olmayan herhangi bir fatura da olabilir) ve gelir belgesi gerekmektedir. Gelir belgesi durumu kişinin çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak emekli bireylerden emekli hesabı cüzdanı istenmekte ya da özel sektörde çalışanlardan maaş bordrosu istenmektedir. Kredi notu durumuna gelecek olursak kredi notunun bulunmuş olduğu seviye çekilmesi planlanan kredinin faiz oranlarını hesaplarken etkili bir durum olmaktadır. ING BANK mesela kredi notu düşük müşterilerine kredi çıkartan bir banka olarak bilinmektedir. Hatta notu düşük olana az faiz ile kredi sağladığı için sizin için ilk öncelik olabilir. Kredi notları durumunu gösteren puan arlıkları aşağıdaki gibidir:

o Oldukça fazla risk barındıran kredi notunun aralıkları: 0-699 Puan

o Orta derecede risk barındıran kredi notu aralıkları: 700-1099 Puan

o Az risk barındıran kredi notu aralıkları: 1100-1499 Puan

o Neredeyse risk bulundurmayan kredi notu aralıkları: 1500-1700 Puan

o Sıfır risk barındıran kredi notunu gösteren kredi notu aralıkları: 1700-1900 Puan.

2018 İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

2018 yılı itibari ile en düşük faiz oranına sahip kredi veren bankaları sizler için derledik. Sizler için yaptığımız araştırmanın sonucunda kendiniz için en uygun krediyi ve faiz oranını değerlendirip uygun olanı seçebilirsiniz. Kendi şartlarınıza uygun olan bankaya gidip yazımızın üst kısımlarında bulunan gerekli evrakları hazırlayıp ihtiyaç kredisine başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

En Az Faiz Oranına Sahip İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

  1. Bankalar Faiz Oranı Kredi Miktarı Vade Süre Miktarı
  2. Akbank %1,49- 1,49 1000 TL-5000 TL 3-48 Ay
  3. Finansbank %1,27- 1,27 1000 TL-35000 TL 9- 48 Ay
  4. Deniz Bank %1,35- 1,63 1000 TL- 55 Bin TL 3-48 Ay
  5. Garanti Bankası %1,34- 1,49 1000 TL- 75 Bin TL 6- 48 Ay
  6. Yapı Kredi %1,34- 1,47 1000 TL- 50 Bin TL 3- 48 Ay

Müşterilerine ihtiyaç kredisi sağlayan 5 tane bankanın ayrıntılı bir şekilde bilgileri verilmiştir. Kendinize göre olanı seçip evrakları hazır ettiğiniz taktirde hemen krediniz çıkacak ve size gereken maddi destek gelmiş olacak. Uygun bir faiz oranına sahip bankaları sizler için ve ihtiyaçlarınız için en iyi seçenekleri göz önünde bulundurarak doğru tercihi yapmanız için bir araya getirdik. Kredileri seçerken faiz oranı ve vade süresi oldukça önemli yer kaplamalıdır. Faiz oranı krediden yararlanma ya da yararlanmama üzerinde oldukça etkilidir. Hesabınızı iyi yaparak ihtiyaç düzeyinize göre kredi çekmeniz önerilerini dikkate alınız. Düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar bularak bu kredilerden faydalanmanız yararınıza olacaktır. İhtiyaç karşılandıktan sonra unutmamak gerekir ki bir de geri ödemesi vardır. Vade süresini de kendinize göre seçerek size en büyük iyiliği yapmış olacaksınız. Bankalar siz müşteriler için

en uygun ödeme planı çıkararak vade süresi dolduktan sonra kredi miktarı faiz miktarı da eklenerek ödenmeye başlanmaktadır. Kredi kullandığınız süre boyunca da bankalar tarafından hayat sigortası yapılmaktadır. Tabii bazı bankalar şartlarını farklılaştırarak hayat sigortasına farklı bir boyut getirmektedir. Bankaların müşterilere yapmış oldukları bu sigortayı yaş, vade süresi ve kredi miktarı gibi pek çok değişken etkilemektedir. Bunlara göre de bankalar müşterileri sigortalamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here