taşıt kredisi veren bankalar

Günümüzde pek çok insan çeşitli amaçlar ile pek çok banka aracılığı ile kredi kullanımına girmektedir. Kredi kullanırken belirli belgelerin toplanması ve gerekli bankaya başvuru zamanında verilmesi gerekmektedir. Zaten bankaların vereceği nakit para karşılığında güvence verilmesi için bile bu belgelere ihtiyaç duymaktadır. Ev, araba gibi toplu ve nakit para istenen durumlarda bankalar pek çok tüketici için yardıma hazır kuruluş olarak karşımıza çıkmaktadır. Hele ki alınan arabanın modeli ve piyasaya sürülme zamanı da arttıkça fiyatı ve yıllık kullanım için de vergiler oldukça fazla oldukları bilinmektedir. Bu yüklü miktarları karşılamak için de mecburiyet derecesine sahip bir nakit ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Yazımızın aşağı bölümlerinde sizler için uygun taşıt kredisi veren bankaların kredi detayları ile birlikte ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Yazımızda Garanti Bankası, ING BANK ve Türkiye İş Bankası’nın vermiş oldukları taşıt kredileri anlatılmıştır. Her biri hem ödeme olarak hem de verdiği miktar itibari ile oldukça cazip ve çekici şartları barındırmaktadır.

ING BANK Taşıt Kredisi Ve Detayları

Bu bankanın verdiği kredi miktarı 20 bin olarak belirlenmiştir. Vade süresi olarak ise 36 ay gibi bir süre banka tarafından belirlenmektedir. Ödemede oldukça kolaylık sağlayan 36 ay vadeli 20 bin TL ihtiyaç kreşinin faiz oranı da %1,49 olarak belirtilmektedir. Tüm bu kredi kullanımı, geçen süre ve masraflar birlikte hesaplama yapıldığında da 100 TL gibi bir masraf miktarı karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu 36 ay yani 3 yıl geçmiş olduğunda kredi için masraflar ile birlikte bireyin toplam olarak ödeyecek TL miktarı 27 bin 394 TL 84 KRŞ olarak belirlenmektedir. Aylık olarak ödeme yapmaya karar verdiyseniz eğer ki 758 TL 19 KRŞ değerinde bir tutar ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu bankadan kredi hizmetinden yaralanmak isterseniz şunu da belirtmekte fayda vardır ki banka verdiği kredi karşılığında müşterilerinden komisyon talebinde bulunmamaktadır. Buna ek olarak kredi hizmetinden yararlanmak için kefil aramak gibi bir dert de bulunmuyor. Şimdiye kadar da kredi başvurusu yapıp ta bu hizmetten yararlanamayan bireyin olmadığı bilinmektedir. Kredilendirme oranı olarak bankanın vermiş olduğu oran %100’dür. Bankalar kredi karşılığında prosedür ve güvence gereği bazı belgeler kredi isteyen bireyden istemektedir. Bu belgelerin tümü için bankanın bilgi servislerinden yararlanabilirsiniz.

İstenilen Belgeler

· Ülkemiz vatandaşı bireyler için nüfus cüzdanı (sürücü belgesi, pasaportta kullanılabilir)

· Yabancı uyruklu bireyler için de Pasaport ya da Oturma İzni Belgesi

· Başvuru yapacak kişi adına son 3 ayda yapılmış olan İkametgâh Belgesi (doğal gaz, elektrik, sabit ev telefonu ya da cep faturası da yerine kullanılan belgelerdir.)

· Ücretli çalışmakta olan bireyler için son ay alınmış olan maaşının bordrosuna ait fotokopi ya da çalışan olduğuna dair firma tarafından maaş yazısı olması gerekmektedir.

· Emekli olarak krediden yararlanmak isteyen kişilerin ise sosyal güvenlik kurumu tarafından düzenlenecek olan kimlik belgesi ve gelirinin belgelenmesini gösteren bir banka hesap cüzdanının fotokopisi istenmektedir.

· Serbest meslek sahibi bireylerden ise son yıl içinde ödenmiş olan vergi levhasına ait fotokopi ya da meslek kuruluşları tarafından düzenlenmiş olan üyelik belgesinin fotokopisi de olabilir.

· Çiftçilerin ise çiftçilik belgesi istemektedir.

Gerekli banka gerekli görmüş oldukları durumlarda ek bir belge ya da teminat gösterecek herhangi bir belge talep etme hakkına sahiptir.

Türkiye İş Bankası Kredisi

50 Bin TL değerinde kredi veren bir banka olarak Türkiye İş Bankası karşımıza çıkmaktadır. Bu miktara sahip olan kredinin vade süresi ise 48 ay yani 4 yıl olarak belirlenmektedir. Tüm alınan bu kredinin faiz miktarı ise %1,41 olarak belirlenmektedir. Açılan dosyaların ya da kredi ile ilgili diğer masraflar ise 250 TL olarak belirlenmektedir. Vade süresi dolduğunda ise toplam ödeme miktarı olarak karşımıza çıkan toplam ödeme 73 Bin 672, 27 TL çıkmaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra ise bankanın kendisi için almış olduğu komisyon bulunmamaktadır. Kefil zorunluluğu da bulunmamaktadır. Aylık ödemeye döküldüğünde ise 1,529,63 TL ödeme çıkmaktadır.

Kredi İçin İstenilen Belgeler

1. Kredi için ilgili bankadan alınmış olan başvuru formu

2. Aylık ya da yıllık gelir durumunu gösteren belge ya da bu belgenin fotokopisi

3. T.C. Nüfus cüzdanı (sürücü belgesinin aslı ya da fotokopisi de kullanılabilir)

4. Ayrıca tüm bunların yanı sıra da banka gerekli görmüş olduğu zamanlarda kefil ya da teminat isteminde bulunabilir.

Şunu da belirtmekte fayda vardır ki kredi kullanılan sürede banka tarafından hayat sigortası yapılmaktadır. Hayat sigortası kredi vadesi, müşterinin yaşı ve prim- kredi tutarına göre değişim göstermektedir.

Garanti Bankası Kredisi

Garanti Bankası’nın 50 Bin TL değerinde vermiş olduğu kredinin 48 ay yani 4 yıl kadar vade süresi bulunmaktadır. Bu bankanın kredisine oran ile hesaplamış olduğu %1,39 miktarında faizi bulunmaktadır. Açıklanan diğer bankalar ile kıyas yapıldığında ise faiz oranı oldukça azdır ama masraf için alınan miktarı diğerlerinden daha fazladır. Kredi ve diğer dosya masrafları için 262,50 TL değerinde ödeme çıkarmaktadır. Krediyi alıp vade süresi dolduktan sonra da kredinin toplam geri ödenecek miktarı 73, 315, 62 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bankada da diğer bankalardan farklı olarak teminat istemesidir. Teminat olarak araç rehini istemektedir. Kefil şartı da bir kişi olarak sınırlıdır. Kredilendirme oranı olarak da %70 gibi bir oran verilmektedir. Aylık olarak krediyi ödemeye girildiğinde ise 1,521,94 TL olarak ödeme yapılmaktadır.

İstenilen Belgeler

1. Üzerinde vatandaş olduğuna dair numara barındıran Nüfus Cüzdanı

2. Gelir belgesi (Müşterinin çalışma şekline göre gereken herhangi bir gelir göstergesi)

3. Çiftçiler için belirlenmiş olan çiftçilik belgesi istenmektedir.

4. Emekli bireylere için emekli olduğunuzun göstergesi olan bir belge ya da kimlik kartı ya da emekli maaşının göstergesi olan banka hesap cüzdanı gerekmektedir.

5. Ücretli çalışanların bordro ya da gelir yazısı gerekmektedir. Alınacak olan bu yazı 2 aydan kesinlikle az olmaması gerekmektedir. Gelir ya da maaş yazısı çalışanın firması ya da dirma yetkilileri tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

6. Şirket sahibi iseniz de kayıtlı olan firmanın belgeleri gerekmektedir. Firmaya ait güncel vergi levhası ya da fotokopisi gerekmektedir. Bunun yanında da işletmenin güncel olan hesap özeti istenmektedir.

7. Eğer ki kira geliri sağlayan bir mülk sahibi iseniz de kira geliri sağlayan yerin kira belgeleri gerekmektedir. Söz konusu mülk için tapu, 2 yıldan eski olmamak şartı ile kira sözleşmesi gerekmektedir. Bunlara ek olarak da 2 aydan eski olmamak koşulu ile kirayı tahsil ettiğinize dair belge aslı ya da onun fotokopisi gerekmektedir.

Eğer ki 0 km araç alacaksınız araç için alınan proforma faturası da gerekmektedir.

Bu banka da müşterisinin hayat sigortasını kredinin %1,05 oranında yapmaktadır. Elbette yaşa, teminata ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple de hesaplamaya dahil edilmemektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 kişi oy verdi. 5,00 üzerinden konunun puanı: 5)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here