Belirli bir birikim yaptınız ancak bu paranın durduğu yerde eridiğinin farkındaysanız en yüksek faiz veren banka hangisi ve size en uygun olan mevduat hesabı hangisi seçip paranızı değerlendirebilirsiniz. Böylelikle en azından bir yatırım fikri bulana kadar paranızın enflasyondan etkilenmeyip korunmasını sağlayabilirsiniz.

Bankalar çeşitli faiz oranları ile müşterilerine mevduat hesapları açabiliyor ve bu faiz oranları tüm bankalarda değişkenlik gösteriyor. Tüm bankaların faiz oranları farklı olasa da aynı olan bir durum söz konusu o da e-mevduat hesabının her bankada daha yüksek faizler veriyor olması. Eğer banka şubelerinde gidip bir faiz hesabı açarsanız daha düşük faiz oranları ile karşılaşıyorsunuz. Bunun iyisi en yüksek faizli mevduat hesabı veren bankayı bulduktan sonra bir e-mevduat hesabı açmak olacaktır.

Aşağıdaki listede en yüksek faizden en düşük faize doğru bankaların verdikleri faiz oranlarını göreceksiniz. Bu faiz oranlarının e-mevduat hesapları için geçerli olduğunu unutmayınız.

en yüksek faiz veren banka
en yüksek faiz veren banka

En Yüksek Faiz Veren Bankalar 2018

Banka

Faiz Oranı (%)

ING Bank %13.50
Deniz Bank %12.80
TEB %12.25
Garanti Bankası %11.80
Anadolu Bank %11
Burgan Bank %11
Yapı Kredi Bankası %11
Odeabank %10.90
Halkbank %10.50
Şekerbank %10.50
Ziraat Bankası %10.25
Ak Bank %10
HSBC %9.25
Türkiye İş Bankası %8.50
Fibabanka %8

E-Mevduat Hesabı Nedir?

E-Mevduat hesabının aslında mevduat hesabından herhangi bir farkı bulunmaktadır.  İlk öncelikle mevduat hesabının ne olduğuna bakacak olursak:

Mevduat, bankalara ve benzeri kredi kurumlarına istenildiğinde ya da belli bir vade ya da ihbar süresi sonunda çekilmek üzere yatırılan paralardır. Mevduatın izlendiği hesaplara ise, yerine veya türüne göre, “mevduat hesapları”, “alacaklı câri hesaplar”, “küçük câri hesaplar” gibi adlar verilmektedir. Mevduat hesapları banka için borç olduğundan, pasifte gösterilir. (Wikipedi)

Vadeli hesap şeklinde bir mevduat hesabı açarsak bankaya belirli süre içerisinde paranın çekilmeyeceğini garantilemiş oluyoruz ve bu süre içerisinde parayı çekmediğimiz takdirde banka belirli bir faiz oranı ile bizlere kazanç sağlatmış oluyor.

Mevduat hesabı ile E-mevduat hesabı arasındaki farka gelecek olursak bunun tek farkı birisinin banka şubelerinden açıldığını ve diğerinin mobil veya internet bankacılığından açıldığını söyleyebiliriz. Bu faiz oranlarının şube ile mobil gibi bankacılıkta farklılık göstermesinin sebebi ise işlem ücretlerinin olmayışı. Yani birisinde banka şubesinde işçiyi meşgul etmiş oluyorsunuz; e-mevduat için ise tüm işlemlerinizi kendiniz tamamlamış oluyorsunuz. Bundan dolayı da bankalar bu tarz hesaplar için yüksek faiz oranları sunuyor.

E-Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

E-Mevduat hesabınızı açmak için öncelikle internet bankacılığının aktif olması gerekiyor. İnternet bankacılığını aktif etmek için her bankanın kendine göre farklı işlemleri olabiliyor. Bundan dolayı bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek internet bankacılığının nasıl aktif edildiğini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu gibi işlemlerin hali hazırda müşteri hizmetleri vasıtasıyla yapılabildiğini de belirtmek isteriz. Aşağıdaki linklerden bazı bankaların internet şubelerine ulaşabilirsiniz.

Eğer kendiniz bu işlemleri halledemiyorsanız ziraat bankası müşteri hizmetleri, Vakıfbank müşteri hizmetleri gibi sayfalarımızdan müşteri hizmetleri aracılığıyla hangi menüden internet bankacılığı işlemlerini halledebileceğinizi bulup e-mevduat hesabı açabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here