Esnafa 30 bin faizsiz kredi devlet destekli olarak 2017-2018 yılında da devam ediyor. Esnaf kefalete yapacağınız başvuru ile bu krediyi alabilir ve işiniz için kullanabilirsiniz. Krediyi almak için şartları değerlendirdikten sonra uygun olmanız halinde konuda belirtilen evrakları edinip sizde bu krediden faydalanabilirsiniz.

Piyasaların durulması ve esnafın zor günler geçirmesinden dolayı devletin esnaflara destek amaçlı bu çalışmasının devam etmesi esnafa büyük bir şans. Halk Bankası ile anlaşmalı olarak yürütülen bu destek kredisine her esnaf kolaylıkla başvurabilir. Geçtiğimiz yıllarda başlayan bu destek kredisi esnafın yükünü azaltmak için bu yılda da devam edecek.

İlgili Konu: Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Esnafa Faizsiz Kredi Başvuru

Esnafa Faizsiz Kredi
Esnafa Faizsiz Kredi

Esnafa faizsiz kredi almak için başvuru yapmak çok kolay. Gerekli evrakları topladıktan sonra esnaf kefalete yapacağınız başvurunun onaylanması ile birlikte Halk Bankası’nda kredinizi çekebilirsiniz.

Gerekli Evraklar

 • Esnaf Oda Kayıt Belgesi
 • Esnaf Sicil Tasdiknamesi
 • Vergi Levhası
 • Kimlik Fotokopisi

Yukarıdaki gerekli evrakları topladıktan sonra esnaf kefalette doldurulacak olan bir başvuru formu belgesi ile bu başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kimler Faizsiz Krediyi Alabilir?

Halk bankasında yer alan bilgilere göre bu krediyi alacak kişileri üç grupta toplayabiliriz. Genel olarak esnaf olan kişilerinde esnaf kefaletin uygun görmesi dahilinde bu krediden faydalanabileceğini unutmayın.

Yok Olmak Üzere Olan Meslek Grupları

El dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık gibi meslekleri yapan kişilere devlet destekli kredi verilebilir.

Ustalık Belgesine Sahip Olan Yeni İş Yeri Açmış Esnaf

Ustalık belgesi bulunan ve son bir yıl içerisinde kendi adına bir iş yeri açmış olan kişiler de faizsiz kredi imkanından faydalanabilirler.

Ustalık Belgesine Sahip Olan Yeni İş Yeri Açmış Esnaf

30 yaşını henüz tamamlamayıp KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren kişiler sundukları projeler doğrultusunda 100.000 TL’ye kadar girişimcilik kredisini yine aynı şekilde esnafa faizsiz kredi kampanyasından faydalanarak elde edebilirler.

Kredi Masrafları

 • 300 TL.Bloke tutar(borcunuz bittiğinde size iade edilir)
 • 30.000 TL.nın kesintileri;
 • 100 TL.Kooperatif ortaklık payı (kooperatiften kullanılırsa)
 • 500 TL. 1 Yıllık Komisyon
 • 360 TL.’ ye kadar Banka hayat sigortası kesebilir.

Gayrimenkul ipoteği verilecekse;

 • 450-TL. Ekspertiz (Bazı kooperatiflerde ekspertiz istenmeyebilir)
 • 250-TL civarında tapuya ödeyeceğiniz ipotek masrafı

Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi Şartları

 • Ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunan ve yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup da geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkarlara borçlarının tamamı Bankaya ödenmeden bu karar kapsamında hiçbir şekilde kredi verilmez. 30 bin lira 0 faizli esnaf kredisi kullanmak isteyenlerin geriye dönük 1 yıllık sürede en fazla iki defa faiz indirimli kredi kullandırılabilir.
 • Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından hibe kredi veya faizsiz kredi kullanan esnaflar, aynı işletme için, aynı konuda kredi kullanamaz. Başvuru yapacak esnaflardan bu konuda taahhütname alınır.
 • 30 bin lira faizsiz kredi verilen esnafların, taksitlerini zamanında ödememesi durumunda, vade tarihi-taksit vadesi tarihinden itibaren geciken tutarlar için bu karar hükümleri uygulanmaz.
 • Daha önce Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliklerinden kredi kullananlar 30 bin lira faizsiz kredi alamıyor.  Özel bankalar bu kapsamın dışında tutuluyor. Yani özel bankalara kredi borcu olanlar, başvuru yapabiliyor.

NOT!

Eğer farklı bankadan krediniz bulunuyorsa bu kredi herhangi bir şekilde faizsiz esnaf kredisi almanızı engellemez. Bu krediden faydalanma durumunuzu ortadan kalkması için kredinin şartları başlığında yer alan son maddenin geçerli olması gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here