Ülkemizde yaşanan olaylar ve Avrupa Birliğinde ki problemlerden dolayı Euro kuru sürekli olarak değişebilmektedir. Yatırımcısının yüzünü bir güldüren bir hüzünlendiren Euro son zamanlarda hızlı bir değişim göstermiyor ancak sessiz bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Peki euro yıl sonunda ne olur? İşte yatırımcısının merak ile beklediği sorunun detaylarına göre açıklamasını sizler ile paylaşıyoruz.

Euro bilindiği üzere 2017 yılının başından beri ortalama 4 TL civarında seyir etmektedir. Mayıs ayında 3,86 TL kura kadar üşen Euro tekrar toparlanmaya başladı ve 4 TL civarına yükseldi. Şu anda Euro 4,10 TL üzerinden işlem görmektedir. Peki yıl sonuna kadar Euro kaç TL olur? Merkez Bankasından konu hakkında açıklama var mı?

Yıl Sonunda Euro Kaç Para Olur?

Euro’da hızlı bir yükseliş ve düşüş olmadığı için Merkez Bankasından konu hakkında her hangi bir açıklama bulunmamaktadır. Çünkü euro’da yükseliş ya da düşüş olsa dahi kur oranlarında hafif bir değişiklik olacaktır. Peki ekonomistlere göre euro yıl sonunda ne olur?

Ekonomistler Türkiye’de ve Avrupa Birliği ülkelerinde büyük problemlerin yaşanmadığı sürece euro’da sert yükseliş ya da sert iniş beklememektedir. Yani euro yıl sonunda da yine 4 TL – 4,20 TL civarında olabilir. Tabi Türkiye’nin özellikle komşu ülkeleri ile kuracağı illişkiler oldukça önemlidir. Çünkü yaşanılacak olan gelişmelere göre euro’da beklenmeyen bir şekilde ani yükseliş gerçekleşebilir.

Euro Doğru Bir Yatırım Mıdır?

Ekonomistler genel olarak Euro’yu yıl sonuna kadar 4 TL – 4,20 TL arasında olmasını beklemektedir. Peki Euro doğru bir yatırım mıdır? Euro kuruna yatırım yapacak olanlar kısa vadede kesinlikle kazanç beklememelidir. Çünkü 2017 yılına girdiğimizde euro 4 TL’den işlem görmekteydi. Türkiye’nin ülkeler arası ilişkilerinde düzene girmesinden sonra euro 3,86 TL fiyatına kadar düştü ancak euro sonradan geri toparlandı ve şu anda 4,10 TL üzerinden işlem görmektedir. Yani senenin başında euro alan bir kişi her euro başı 10 kuruşluk bir kazanç elde etmiş oluyor. Bu sebepten dolayı euro yatırımı yapacak olanlar uzun vadeli bir kazanç beklemesi gerekmektedir. Eğer uzun vadeli birkaç senelik yatırım düşünüyorsanız euro’yu tercih edebilirsiniz.

Türkiye ve AB Ülkelerinin İlişkileri

Buna göre Türkiye’de yaşanabilecek olaylardan dolayı euro’da yükseliş ya da iniş olabileceği gibi yine Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanabilecek olaylardan dolayı da euro’da artış ya da iniş olabilmektedir. AB’nin şu adan başlı başına bir Kuzey Kore sorunu bulunuyor tabi Suriye hamleleri de dikkatle takip ediliyor. Türkiye’nin ise Suriye’ye harekat düzenleme konusu gündemde ve Kuzey Irak’ında bağımsızlık için referandum alma kararı ülkemizi doğrudan etkileyecektir. Yani Türkiye için buralardan olumsuz sonuçların çıkması durumunda dolar’da hızlı bir yükseliş olabileceği gibi euro’da da beklenmezken ani bir çıkış olabilir. Euro’yu uzun vadede düşünüyorsanız alabilirsiniz ancak pek çok yatırımcı uzun vadede altın daha çok kazanç getirdiğinden dolayı altını tercih etmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here