Günümüz de pek çok kadın çalışmayarak ev hanımı olarak hayatlarına devam etmektedir. Ancak yaşlandıktan sonra gelirlerinin artması ve refah seviyelerinin yükselmesi için ev hanımların büyük bir bölümü emekli olmayı istemektedir. Peki ev  hanımları çalışmadan nasıl emekli olur.

Kredi Haberlerim ekibi olarak en merak edilen sorulardan bir tanesi ev hanımları çalışmadan nasıl emekli olur konusunu sizler için inceledik. Buna göre bu makalemizden ev hanımı nasıl emekli olur, çalışmayan ev hanımı emekli olabilir, ev hanımı emekli olma şartları, ev hanımı emekli olması gibi aklınızda ki tüm sorlarınızın detaylı bir şekilde yanıtlarını bulabilirsiniz.

Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi?

Ev hanımları çalışmadan nasıl emekli olur makelemize ilk olarak ev hanımları emekli olabilir mi sorusu ile başlayabiliriz. Ev hanımları çalışmadan emekli olabilmektedir. İki türlü emeklilik mevcuttur. Birincisi Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile ikincisi ise bireysel emeklilik yöntemi ile emekli olunur.

Emekli Olma Şartlar

Ev hanımının emekli olabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması, 18 yaşından büyük olması, bir iş yerinde devamlı olarak çalışmıyor olmak ya da 30 günden az çalışıyor olmak şartları ev hanımlarının emekli olması için aranan şartlar arasında yer almaktadır. Bu şartlara sahip olan adaylar emekli olabilmektedir. Peki ev hanımları çalışmadan nasıl emekli olur? Çalışmadan emekli olmak için nerelere müracaat etmek gerekiyor.

Nasıl Başvuru Yapılır

Ev hanımları çalışmadan nasıl emekli olur? Bunun için öncelikle ev hanımının Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmesi ve konu hakkında bilgi alarak başvurularını tamamlaması gerekmektedir. Ev hanımının dışarıdan kendi ödemesini yaparak prim gününü doldurması gerekiyor. Ev hanımının en az asgari ücret tutarının %32’si kadar prim miktarını SGK’ya ödemesi şartı bulunmaktadır. Tabi asgari ücret tutarı diye bir şart yok yani isterseniz maaşınızı 2 bin liradan isterseniz 3 bin liradan gösterebilirsiniz.

Örneğin maaşınızı bin 404 lira üzerinden göstereceğinizi varsayarsak Sosyal Güvenlik Kurumuna prim için aylık 450 TL gibi bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor. Bu şekilde her ay düzenli ödemelerinizi yapmanız ve kendi sigorta priminizi kendinizin yatırması gerekmektedir. Bu şekilde her ne kadar ev hanımı da olsanız çalışmadan emekli olabilirsiniz.

Tanıdık Dükkanlarda Çalışmayan Dikkat!

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre çok sayıda kişinin tanıdıkların dükkanlarında çalışıyormuş gibi sigortalarını başlattığı görülmektedir Ancak bu bir suçtur ve büyük cezası vardır. Tüm sigorta primleriniz silinir yatırılan bütün paranız SGK’ya kaldığı gibi üstüne para cezası ödersiniz. Ev hanımlarının böyle bir illegal suç işlememesi için hükümet zaten ev hanımlarına çalışmadan emekli olma imkanı vermiştir.

Tanıdık dükkanlarda çalışıyormuş gibi yapıp çalışmazsanız ve sahte sigortalı olduğunuz anlaşılırsa hem siz hemde işletme sahiplerine büyük para cezaları verilmektedir. Bu yüzde ev hanımlarının kendi sigortalarını yatırması ve Bağ-Kur üzerinden onaylı bir şekilde emekli olması gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here