Faizsiz kredi veren bankalar çalışma prensibi olarak diğer bankalardan farklı şekilde çalışmaktadır ve bu bankalar İslam değerlerine göre çalışma düzenlerini ayarlayıp benimsemişlerdir. Bu çalışma düzenine göre işleyen bankalar Katılım Bankaları olarak bilinmektedir. Faiz ile çalışma prensibi yerine kar ve zarara göre işleyiş gösteren bu bankalardan faizsiz kredi alma imkanına sahip olabilirsiniz.

Banka isimlerinde geçen “Katılım” kelimesi bankaların çalışma prensibini belirleyen ve faizsiz kredi verdiğini gösteren bir kelimedir. Eğer bir bankanın adından Katılım kelimesi geçiyorsa buradan bu bankanın faizsiz kredi verdiğini anlayabilirsiniz.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Aşağıdaki güncel listede hangi bankaların faizsiz kredi verdiğini öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra bankaların sizlere ne gibi avantajlar sunduğu hakkında tüm bilgilere de sahip olabilirsiniz.

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Katılım Bankası
Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Katılım Bankası tamamı T.C hazinesi tarafından ödenerek kurulmuş bir bankadır. 24/05/2016 tarihindeki güncelleme ile bankanın toplam sermayesi 747.000.000 TL’ye ulaşmıştır. Yalnızca Türkiye değil çevre bölgelerde de hizmet veren Ziraat Katılım Bankası faizsiz kredi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Banka üzerinden altın hesabı, döviz hesabı açabilir konut, taşıt veya ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Çalışma prensibi olarak kısaca özetlemek gerekirse almak istediğiniz konut veya taşıt için kredi çekmek istediğiniz kredi talebiniz onaya sunulur ve ardından onaylanırsa Banka almak istediğiniz konut veya taşıtı satın alır. Alınan bu mal ardından kâr oranıyla size satılır. Böylelikle faizsiz bir şekilde kredi çekmiş olursunuz.

Bireysel başvuru yapıp hesap açmak istiyorsanız buradaki linki kullanabilirsiniz.

Vakıf Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası
Vakıf Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası T.C Başbakanlık Genel Müdürlüğü tarafından kurulmuş bir bankadır. 03/03/2015 tarihi ile birlikte güncel sermayesi 805.000.000 TL olarak bilinmektedir. Diğer faizsiz kredi veren bankalar gibi kültür açısından önemli bir görevi üstlenmiş olan Vakıf Katılım bankası kurulduğu günden beri bu misyonunu başarı ile sürdürmektedir.

Diğer bankalar kadar çok bilinmese de aslına bakarsanız konut gibi yatırımlar için çok güzel kar oranları sunmaktadır ve faizle kredi veren bankalara göre daha kârlı bir yatırım bile yapabilirsiniz. Eğer bu tarz bir yatırım düşünüyorsanız her zaman bir danışıp teklifleri sormanız gereken bankalar arasında yer almaktadır.

Bireysel başvuru yapıp hesap açmak istiyorsanız buradaki linki kullanabilirsiniz.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk Katılım Bankası
Albaraka Türk Katılım Bankası

Albarak Türk Katılım Bankası Türkiye’de ilk faizsiz kredi veren banka özelliğini taşımaktadır. 1984 yılında kurulan banka 1985 yılında aktif olarak müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır. 80 ülkede yaklaşık 1000′ e yakın şubesi bulunmaktadır. Ortaklık olarak ise bankanın %66’sı yabancı ortaklar %9.16’sı Türk ortakların ve %24.84’ü ise halka açık şekildedir.

Eğer bir taşıt, konut veya ihtiyaç finansmanları ile ilgili yatırım yapıp kredi almak istiyorsanız Albaraka Türk Katılım bankasının tekliflerini değerlendirebilirsiniz. Finansman hesaplamak istiyorsanız buradaki linkten finansman hesabınızı yapabilirsiniz.

Eğer bireysel hesapları merak ediyorsanız site adresine giriş yaptıktan sonra Bireysel kısmından dilerseniz kâr oranlarını, finansman hesaplamayı ve hesap açma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

KuveytTürk Katılım Bankası

KuveytTürk Katılım Bankası
KuveytTürk Katılım Bankası

KuveytTürk Katılım Bankası Türkiye’nin en büyük katılım bankaları arasında yer almaktadır. Kuveyt merkezli olan banka Kuwait Finance House’un 1989 yılında Türkiye’de bankacılık işine girmesiyle başlamıştır. Kurulduğu günden beri müşterilerine güven veren faizsiz kredi veren katılım bankaları arasında yer almaktadır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası müşterilerine finansman ürün desteklerinin yanı sıra katılım hesapları açmalarını da sağlıyor ve Kuveyt Türk üzerinden altın, döviz hesabı gibi hesaplar açabilirsiniz. Diğer katılım bankaları gibi Kuveyt Türk Katılım bankası da almak istediğiniz mülkün kâr oranına göre malı satın alıp size satar ve böylelikle faizsiz kredi desteğini müşterilerine sunar.

Eğer banka hakkında finansman hesaplaması, kar payı oranlarını öğrenip hesap açmak istiyorsanız buradaki linki kullanabilirsiniz.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası
Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans kurulduğu yıllarda %100 Türk sermaye ile kurulan nadir bankalar arasında yer alma özelliğini taşımaktadır. 1991 yılında Anadolu Finans tarafından kurulan banka 2005 yılında Family Finans ile ortaklığa giderek yeni bir yapılanmaya gitmiştir. Bu ortaklığın sonucunda bankanın %67.03 hisse payı Türkiye Finans’a aittir.

Türkiye Finans Katılım Bankası finans yöntemleri için İslam hukukunda yer alan Murabaha, Mudarebe, Muşaraka, Karz-ı Hasen, İstisna, Teverruk gibi terimleri kullanmaktadır. Diğer bankalar gibi İslami banka anlayışını benimseyen Türkiye Finans bankasından kâr payı oranına göre kredi çekebilir ve taşıt, konut finansman ürünleri gibi şeyler için kredi desteğinden faydalanabilirsiniz.

Bankanın bireysel hesapları için kredi desteği ve mevduat hesapları için buradaki linki inceleyebilirsiniz.

Bank Asya Katılım Bankası

Bank Asya Katılım Bankası
Bank Asya Katılım Bankası

Türkiye’nin 6. özel finans kurumu olan Bank Asya 1996 yılında kurulmuştur. Kuruluş sermayesi olarak 2.000.000 TL ile başlamıştır ve şu anki banka sermayesi 90.000.0000 TL’dir.

Faizsiz kredi veren bankalar ile aynı anlayışı benimsemiş olan Bank Asya Katılım Bankası teknolojiye’de ayak uydurarak müşterilerine hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Taşıt, konut, katılma hesapları gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Banka hesaplarınızı dilerseniz internet şubesinden, mobil şubelerden, ATM ve banka merkezlerinden yönetebilirsiniz.

Bireysel hesap ve krediler için buradaki linkten detaylı bilgi alabilirsiniz.

Faizsiz Kredi Veren Bankaların Çalışma Prensibi

Bu tarz faizsiz kredi bankacılık sistemine göre banka müşterilerinden sermaye toplar ve toplanan sermaye reel sektörde kullanılarak kâr elde edilir. Elde edilen bu kâr yine ortak olarak müşterilerine dağıtılır. Genel olarak benimsenen anlayış İslami kurallara göre yapılmıştır ve bunun dışına çıkılmaz.

Bu bankalar aracılığıyla taşıt kredisi, konut kredisi, finansman ürünler kredisi, altın hesabı ve döviz hesabı gibi katılma hesapları açma gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Bu tarz bankaların çalışma stili genellikle 0 faizli kredi ile karıştırılmaktadır. Katılım bankaları müşterilerine faiz ile çalışan prensibe göre değilde kâr-zarar payına göre kredi vermektedir. 0 faizli kredide ise çekilen kredinin aynısını yani ana parayı yalnızca ödersiniz. Ana paraya eklenen ücret yalnızca dosya ve işlem masrafları olur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here