Türkiye’nin dört bir yanında yapılan kazı çalışmaları ülkemizin yer altı kaynakları bakımından oldukça zengin bir bölge olduğunu kanıtlamaya devam ediyor. Bolu iline bağlı ufak bir ilçe olarak bilinen Göynük’te milyarlarca liralık gelir elde edilebilecek kaya gazı bulundu. Buna göre yetkililer konuyu masaya yatırdı. Kaya gazının ne olduğu, kazancının ne kadar olabileceği ve bu bölgede nasıl bir araştırma yapılabileceği konusunda görüşmeler başladı.

Kaya gazı dünya geneli çok sayıda ülkede bilinen ve oldukça kazançlı bir yatırım olarak bilinmektedir. Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Güven Önal tarafından yapılan açıklama da Bolu iline bağlı ve ortlama 15 bin civarı nüfusa sahip Göynük ilçesinde birkaç milyar tonluk kaya gazı tespit ettiklerini duyurdu. Peki kaya gazı nedir, kaya gazı ne işe yarar ve Türkiye’ye ne gibi katkılar sağlar.

Organik Kayaç Türü ”Shale Gas”

Organik bir kayaç türü olarak bilinen ve ülkemizde kaya gazı şeklinde söylenen Shale Gas Türkiye’nin yeni bir hazinesi olabilir. Peki Shale Gas ne işe yarıyor? Bu organik kayaç türünü bulunduğu bölgeden çıkartıp ısıttıktan sonra petrol ya da gaz haline getirilebilmektedir. Organik kayaç türünün petrol ya da gaz haline getirilebilmesi için yeterli seviyede ısıtılması gerekiyor ve ona göre kayaç petrol ya da gazi haline getirilebilmektedir. Yapılan açıklamaya göre Bolu ili Göynük ilçesinde bulunan bir bölgede kaya gazından milyarlarca tonluk rezervin olduğu söyleniyor.

Bazı Ülkelerde Yasaklı

Buna göre kaya gazı pek çok ülkede bulunuyor ancak henüz yeni yeni tanınan bir madde olduğu için bir takım ülkelerin bu gazı çıkarmayı ve işlemeyi yasakladığı öğrenildi. Özellikle Bulgaristan, Hollanda, Lüksemburg ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde bu gazı çıkartmak ya da işlemek yasaktır. Tabi Türkiye’de her hangi bir yasak bulunmuyor ve kaya gazını üretim izni bulunmaktadır.

Kaya gazı hakkında en önemli araştırmaları yapan ülkelerden bir tanesi şu anda Amerika Birleşik Devletleridir ve yapılan yorumlara göre ABD’nin çok önemli rezervler keşfettiği ancak kaya gazı hakkında laboratuvar ortamlarında araştırmaların devam ettiği söylendi. Ülkemizde de kaya gazını çıkartmak ve işlemek için şu anda araştırmalar sürüyor eğer olumlu sonuçlar gelirse ülkemiz için kaya gazı önemli bir yatırım olabilir.

Türkiye’ye 10 Sene Sonra Gelebilir!

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Güven Önal yerel halkın kaya gazı hakkında fikir sahibi olmadığını düşündüğünü söyleyerek Türkiye’ye kaya gazının 10 sene sonra ancak gelebileceğini belirtti. Tabi bu süre neden 10 sene ve 10 seneye kadar araştırmalar nasıl yapılacak bilinmiyor ancak kaya gazının oldukça kazançlı olabileceğini söyleyenler bulunmaktadır.

Öte yandan ülkemizde Konya ilinin Ereğli ilçesi, Ankara ilinin Beypazarı ve Nallıhan ilçesi ile Niğde ilinin Bor ilçesinde de kaya gazı bulunabileceği belirtilmektedir. Şimdiden yatırımcılar kaya gazının ne olduğu ve nasıl bir getirisi olabileceği hakkında araştırmalar yapmaya başladı.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here