Hayatını şehirde geçirmiş ve artık köye dönüp hayvancılık ve tarım yapmak insanların sıkça aratmış oldukları bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ya da buna benzer bir fikriniz olmasa bile bir çiftlik kurma fikri için bile bu destekler sizin için hazır olacaktır. Belirli bankalar ve devletin belli miktarda hayvancılık için destekleri bulunmaktadır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde ise bu banka ve destekler ile ilgili sizleri bilgilendireceğiz.

Hayvancılık Kredisi İçin Kurumlar Ve KOSGEB

Hayvancılık üzerine kredi ve destek için hibe veren pek çok banka ve devlet kurumu söz konusudur. Bu kurumlardan bir tanesi de KOSGEB olmaktadır. Ama şöyle bir detay var ki bu oldukça önem taşımaktadır. KOSGEB’in bu konuda verdiği destek canlı hayvan alımı ile ilgili değildir. Hayvanların koyulacağı yerler, ürünlerin paketlemeleri, çiftlik kurulumu ve makineler ve işletmenin kurulması için ve modern aletler için hibe çıkmaktadır. Bu şekilde bir hayvancılık destek kredisi söz konusu olup başka kurumlar için farklı durumlar olabilmektedir. KOSGEB’in hibe kredi miktarı ise şu şekildedir; ilk önce 50 bin TL hibe kredi ve daha sonra da 100 bin TL hibe kredi desteği vermektedir. Bu krediler sıfır faiz oranına sahip ve oldukça cazip ödeme koşullarına sahiptir. İlk yıl ödeme yapılmayan bu maddi destek için daha sonrasında ise bir ödeme planı yapılarak ödeme alınmaya başlanmaktadır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi hayvan alımında kullanılmayan bir maddi destek niteliğinde bir kredidir.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Genel anlamı ile herkes tarafından bilinmektedir ki ülkemizde 3 adet devlete ait banka bulunmaktadır. Bu 3 bankayı sizler için sıralayacak olursak şöyledir; Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası şeklindedir. Bu bankaların belirli alanda ekonomik destek verdiği kesimler bulunmaktadır. Örnek ile açıklayacak olursak Ziraat Bankası tarım ve hayvancılık için uğraşan kişiler için kredi sağlar iken Halk Bankası esnaflar için kredi sağlamak durumundadır. İçlerinden Vakıfbank ise memurlar tarafından kredi talebinde bulunulan bir kurum olarak bilinmektedir. Zaten de bilindiği üzere hayvancılık yapmak üzere geri ödemesi olmayan hibe krediler hiçbir banka için söz konusu değildir. En azından belirli yıllar aralığında (Eylül 2016) bu durum mümkün değildir. Ama içerisinde bulunduğumuz yıl itibari ile yani 2018’de 30 bin TL gibi bir hine kredi verileceği yönünde bir ihtimalinde olabileceğini belirtmekte fayda vardır.

Ziraat Bankası Hayvancılık Desteği

Ziraat Bankası tarafından verilen hayvancılık kredisi desteği ile ilgili incelenmesi gereken iki konu vardır. Bu konulardan ilki büyük baş süt hayvancılığı için verilen kredi yani süt satarak para kazanmak isteyen bireylere yönelik bir kredi olmaktadır. Diğeri ise yine büyük baş hayvanların besicilikleri ile ilgili verilmiş olan kredi desteğidir. “İşletmeniz Ziraat ile büyüyor!” sloganı aracılığı ile tanıtılan bu kredilerin detayı ise şöyledir: Hayvansal üretim yapmak isteyen bireyler kapsamında verilmektedir. İlaçlar, modern makineler, yakıt, bakım ve onarım, kira ve sigorta gibi pek çok alanda kullanılabilmektedir. Bu krediler büyük baş, küçük baş ve kanatlı hayvan alımı ile ilgili yapılacak olan harcamalarınızı İşletme Kredileri ile karşılanmaktadır. Buna ek olarak da diğer giderler olarak belirlenen kredi seçeneği de Yatırım Kredisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu diğer giderler

kategorisine ise ahır ve ağıl yapımı, çeşitli ekipman için yapılan harcamalar, işletmenin mevcut ihtiyaçlarından olan biogaz, rüzgâr ve güneş yatırımları, yatırımların yapılması için gerekli olan arsa alımı ile ilgili harcamalar, süt soğutma tankı ve bunun yanında hayvan alımına ek olarak üretim harcamalarının hepsini kapsamaktadır. Belirtilen bu kredilere başvuru için bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeler aşağıda belirtildiği gibidir:

  • Çiftçi Belgesi/ ÇSK Belgesi
  • Kredi için karşılık gösterilmek üzere ilgili belgeler
  • Tarımsal bir işletmenin teşvik edici olduğunu gösteren belgeler (kira kontratı, tapu kaydı vb.)
  • Nüfus cüzdanı
  • Bilanço esasına göre faaliyet göstermekte olan işletmelerin son üç yıla ait bilanço ve buna ek olarak gelir tablosu

Şunu da belirtmekte fayda vardır ki Ziraat Bankası aracılığı ile krediden yararlanmak isteyen bireylerin bu kredilen %0,5 oranında bir faiz miktarı mevcuttur.

Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredi Şartları

Bu kredi desteği için elinizde bulunan ya da bulunacak olan hayvanların sayısı ve cinsi önem taşımaktadır. Büyük baş süt hayvancılığı için işletme kurmak isteyen ya da mevcut işletme kapasitelerinin üzerine çıkmak bireyler için Damızlık Süt Sığırcılığı kredisi verilmektedir. Bu krediden yararlanmak için 10 baş ve üzeri büyük baş havyana sahip olmak gerekmektedir. Bu kredi aşağıda belirtilen hayvanların alımı için verilmektedir.

1. Düve: Damızlık olarak düve yetiştiriciliği yapmak için en az 50 tane baş hayvan için Ziraat Bankası kredisinden yararlanmak gerekmektedir.

2. Kümes Hayvanları: Tavuk çiftliği kurmak ya da mevcut işletmenizde yükseltme yapmak için de 1.000 tane yumurta veriminde bulunan tavuk, 1.000 tane ördek, kaz gibi hayvanlar için kredi kullanabilirsiniz. Ancak diğerleri ile kıyas yapıldığında hindi sayısı 5.000 adet olarak karşımıza çıkmaktadır. Hindi için de ancak 5.000 adet için kredi kullanma imkanına sahip olduğunuzu belirtmekte fayda vardır.

Hayvan Kredisi Çekmek İçin Gerekli Belgeler

Hayvancılık işine girmek isteyen ya da işletmesini büyütmek isteyen bireylerin adresleri Ziraat Bankası’nın vermiş olduğu krediden geçmektedir. Bu kredilere başvuru ve kredilerden yararlanabilmek için bazı belgeler gerekmektedir. Hayvancılık kredilerinden yararlanmak için gerekli olan belgeler Ziraat Bankası’nın kendi internet sitesinden yararlanarak alınmış belgelerdir.

  • Nüfus Cüzdanı
  • Tarımsal bir işletmenin teşvik edici olduğunu gösteren belgeler (kira kontratı, tapu kaydı vb.)
  • Çiftçi Belgesi/ ÇSK Belgesi
  • Bilanço esasına göre faaliyet göstermekte olan işletmelerin son üç yıla ait bilanço ve buna ek olarak gelir tablosu
  • Kredi için karşılık gösterilmek üzere ilgili belgeler

Tüm bu belgelere sahip olan bireylerin hayvancılık konusunda destek almak üzere banka şubelerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ya da internet kullanıcısı iseniz internet üzerinden mevcut

kredilere başvuruda bulunabilirsiniz. İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde hayvancılık ve tarım ile uğraşan ya da uğraşmak isteyen bireylere yönelik kredilerin yanı sıra desteklemelerinde bulunduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu desteklemelerden yararlanmak için de mutlaka ki çiftçi olduğunuzu belgeleyen ÇŞK belgenizin bulunması gerekmektedir. Verilen ve verilecek olan destekleme, kredi ve hibe gibi maddi destekler ile bireyler ilgi alanlarına göre iş kurma fırsatı yakalamaktadır. 2018 yılı itibari ile başlatılan bir destek projesi ise genç çiftçilere 30 bin lira değerinde geri ödemesi olmayan hibe desteği bulunmaktadır. Bu proje dahilinde başvuruda bulunan genç çiftçiler manda, sığır, inek, arıcılık, koyun ve ipek böceği yetiştiriciliği alanları da dahil olmak üzere pek çok alanda geri ödemesi olmayan destekten yararlanma imkanına sahip olacaktır. Verilecek olan bu 30 bin TL değerinde hibe ile pek çok genç ve konuda hevesli olan bireyler bu sektöre giriş imkanına sahip olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi oy verdi. 5,00 üzerinden konunun puanı: 5)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here