Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan araştırmalar neticesinde her ay düzenli olarak işsizlik rakamları ve oranları açıklanmaktadır. Merak ile beklenmekte olan Haziran ayı işsizlik oranları açıklandı. Peki işsizlik oranların da durum nedir, işsizlik azalıyor mu? Geçtiğimiz yıla göre işsizlik detayları nedir.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yapılan açıklama ile Haziran 2017 için işsizlik rakamları hakkında detaylı raporların kamuoyuna duyurulduğu belirtildi. Yayımlanan raporlara göre Haziran ayı işsizlik oranları açıklandı. Yine istihdam oranı, geçtiğimiz seneye göre istihdam değişimi, kayıt dışı istihdam da son durum gibi diğer detaylar da Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan raporlar ile açıklandı. Peki işsizlik oranları ne oldu.

İşsizlik Oranı %10,2 Olarak Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan duyuruda işsizlik oranı %10,2 olarak açıklandı. Buna göre tarım dışı işsizlik oranları %12,2 olarak belirtildi yani her hangi bir değişiklik olmadı. 15 – 24 yaş arası gençlerin %20,6’sı işsizken, 15 – 64 yaş arası kişilerinde %10,4’ünün işsiz olduğu belirtildi.

İstihdam Oranı Arttı

Milli istihdam seferberliğinin gündeme gelmesi ve yaz sezonun da başlamasından dolayı istihdam oranlarında artış oldu. Geçtiğimiz senenin Haziran ayında istihdam oranları %47,1 olarak belirtilirken 2017 yılının Haziran ayında istidam oranları %0,9 daha yükseldi ve %48’e çıktı. Buna göre geçtiğimiz sene Haziran ayı ve 2017 yılı Haziran ayı raporları kıyaslandığında 1 milyon 52 bin kişinin daha istihdam etmeye başladığı ve Türkiye’de toplam 28 milyon 703 bin kişinin aktif olarak çalıştığı duyuruldu.

Kayıt Dışı İstihdam Artmaya Devam Ediyor

Bilindiği üzere bir süredir hükümet kayıt dışı istihdamın önüne geçmeye çalışmaktadır. Ancak bu konuda ne kadar çalışma yapılırsa yapılsın bir türlü müjdeli haber verilmedi çünkü iş verenlerin bir bölümü işçilerini halen sigortasız çalıştırmakta işçilerde bu durumu gerekli yerlere telefon ya da şahsen müracaat ile şikayet etmemektedir.

Kayıt dışı istihdam oranları Haziran ayı için %34,7 olarak belirtildi. Geçtiğimiz senenin Haziran ayında kayıt dışı istihdam %34 seviyesindeydi. Yani bir sene içerisinde kayıt dışı istihdam rakamları %0,7 daha artmış oldu. Tarım dışı sektörde de kayıt dışı istihdam oranlarının arttığı görüldü ve geçtiğimiz yıl Haziran ayı raporlarına bakıldığında tarım dışı sektörde kayıt dışı istihdamın %21,6 olduğu görülmektedir. Haziran 2017’de ise kayıt dşı istihdam %22,4 olarak görünüyor yani %0,7 puanlık bir artış yaşandı.

Haziran ayı verilerine göre işsizlik oranlarının azalmaya devam ettiği görülüyor ancak buradaki önemli husus yaz mevsiminin gelmesidir. Bilindiği üzere çok sayıda kamu kurumu ve üniversiteler Türkiye geneli binlerce mevsimlik işçi alımı yapmaktadır. Bu işçiler 3 ay ya da 6 ay gibi süre boyunca çalışmakta olup müracaatlarını da İŞKUR’a gerçekleştirmektedir. Yaz aylarının sona ermesinden sonra istihdam oranında azalma ve işsizlik oranında yükselme bekleniyor ancak milli istihdam seferberliği devam ettiği için işsizlik oranının düşürülmesi için yeni çalışmaların olduğu görülmektedir. Bilindiği üzere işsizlik rakamları Mart – Nisan aylarında %13’e kadar yükselmişti.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here