Günümüz de pek çok gence veya işletme sahibi olmak isteyenlere kamu kurumları tarafından hibe kredisi verilmektedir. Tabi hibe kredisi herkese verilmemektedir yani kişinin farklı bir projesi olması gerekiyor. Peki hibe kredi nedir, hangi kurumlar verir.

Kredi Haberlerim ekibi olarak hibe kredisi konusunda araştırmalarımızı yaptık ve hibe kredisi hakkında detayları merak edenlere tüm bilgileri paylaşıyoruz. Hibe kredi nedir, hangi kurumlar verir makalemizden hibe kredisi nedir, hibe kredisi nasıl alınır, hibe kredisi veren kurumlar hangileridir, hibe kredisi geri ödenir mi, hibe kredisi geri ödemesiz mi? Gibi tüm sorularınıza detaylı bir açıklama ile yanıtlar bulabilirsiniz.

Haberimize ilk olarak hibe kredisi hakkında fikir sahibi olmayanları bilgilendirme ile başlayalım. Hibe kredisinin Türkçe anlamı bağıştır. Kamu kurumları da geri ödemesiz olarak bağış anlamında hibe kredisi vermektedir. Ancak kişiye bu para hediye olarak verilmez projesini hayata geçirmesi şartı ile verilmektedir. Hibe krediyi veren özel şirketler de bulunabilir ancak bunların şartları farklı olduğundan bizler kamu kurumlarının detaylarından bahsedeceğiz.

Hibe Kredi Kimler Verilir

Hibe kredisinin kamu kurumları tarafından projenin hayata geçirilmesi için verilen geri ödemesiz bir ödeme olduğunu öğrendik. Peki hibe kredi kimlere verilir. Hibe kredi oldukça az verimekte ve herkese verilmemekte bunun içni kişinin farklı bir projesi olması gerekmektedir. Bu projesi ile hem hükümet bütçesine ekonomi sağlaması hemde kendi kazancının daha fazla olması gerekmektedir. İşletme açmak isteyen, hayvancılık ile uğraşmak isteyen, internete, teknolojiye yatırım yapmak isteyen ve farklı güzel projesi olan herkese hibe kredisi verilebilir.

Hibe Kredisi Veren Kurumlar

Hibe kredisi hakkında detayları Kredi Haberlerim ekibi olarak sizlere sunduk. Hibe kredi nedir? Hangi kurumlar verir makalemizin şimdi en önemli sorusuna geldik. Bu krediyi hangi kurumlar vermektedir.

1-) KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığı)
2-) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
3-) TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu)
4-) Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu

Yukarıda belirtilmiş olan 4 kamu kurumu en sık hibe kredisi veren kurumlardır. Bu kurumların haricinde bazı bankalar, kooperatiflerde hibe kredisi verebiliyor ancak onlar verdiği hibe kredisi daha az miktarda olduğu için sizlere yukarıda ki 4 kurumu tavsiye ediyoruz.

Hibe Kredisi Nasıl Alınır

Peki hibe kredisi nasıl alınır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından almak için tarım ve hayvancılık ile alakalı güzel bir projeniz olmalıdır. Örneğin tavuk çiftliği, solucan gübresi, ipek böceği vb. gibi işlere hibe kredisi verilebilir. KOSGEB için işletme projeniz, TÜBİTAK için bilimsel ya da teknolojik alanda projeniz, Kırsal Kalkınmayı Desteleme Kurulu ile de Tarım Bakanlığında aranan projeleriniz olması gerekmektedir.

İlgili projeleriniz kamu kurumları tarafından araştırılır ve uygun bulunursa sizlere hibe olarak bağış anlamında projelerinizi hayata geçirmeniz için maddi destek sunulmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 kişi oy verdi. 5,00 üzerinden konunun puanı: 5)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here