Ülkemizde bilindiği üzere son yıllarda özellikle inşaat sektörü bir hayli büyüme gösterdi. Bu büyümesi konut satışlarının da artmasını sağladı ve yeni yayımlanan veriye göre geçtiğimiz seneye oran ile yüzde 30’luk bir büyümenin olduğu görüldü. Buna göre müteahhitlerin ve emlakçıların konut satışlarını bir hayli artırdıkları için hükümet bu olaya el attı ve ikinci el konuş satışlarına düzenleme getirileceğini duyurdu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ikinci el konut satışı için önemli bir duyuru yayımladı. Buna göre ikinci el konut satışlarına bazı düzenlemeler getirilecek özellikle komisyon oranlarında sınırlar getirilecek. Peki Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ikici el konut satışı hakkından ne gibi değişiklikler olacak ve detaylar nedir.

Komisyon Oranları Sabit Tutulacak

Türkiye’nin dört bir yanında satılan konut sayısın da bir hayli yükselme oldu. Bu işi fırsata çevirmek isteyen emlakcılar yüksek kazanç elde edebilmek için komisyon oranlarını artırdı. Örneğin aynı il hatta aynı mahallede bulunan a emlakçısı yüzde 2 komisyon alabilirken yan taraftaki emlakçı yüzde 5 komisyon alabilmektedir.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından yapılan açıklamaya göre ikinci el konut satışlarına bazı düzenlemeler getirileceğini ve komisyon oranlarının belirleneceği, sabit tutulacağı söylendi. Buna göre komisyon oranlarının ne kadar olacağı bilinmiyor ancak emlakcıların belirlenecek oranlarda komisyon alması için çalışma yürütülecek. Bu sayede Herkes kendi komisyonu ile satış yapamayacak.

Emlak Dükkanları Azaltılacak

Ülkemizde konut satışları bir hayli arttığı için neredeyse her mahalleye onlarca emlakçı açılmaya başladı. Bu durumu kazanca çevirmek isteyen kişilere engel olunacak ve herkesin emlak dükkanı açmasına izin verilmeyecek.

Şu anda gerekli işlemleri yerine getiren herkes emlak dükkanı açabilmek de ve konut ticareti gerçekleştirebilmektedir. Ancak yeni yapılması beklenmekte olan düzenlemenin ardından herkes konut ticareti yapamayacak ve belirli şartlar getirilecek. Ancak bu şartların neler olduğu ve kimler konut ticareti yapabileceği hakkında henüz resmi bir bilgi yok.

Emlakçılara Sertifika Verilecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından yapılan açıklama da konut ticareti yapacak olan kişilerde belirli niteliklerin bulunması gerektiği ve bu işi yapanlara sertifikaların verileceği öğrenildi.

Ancak sertifikalar nasıl verilecek, eğitim yapılacak mı, sınavlar düzenlenecek mi bu soruların henüz yanıtları bilinmemekte olup konut ticaretinde emlakçı ile tüketici arasında yapılan sözleşmelere de düzenlemenin getirileceği ve sözleşme tiplerinin belirleneceği söylendi.

Şu anda ikinci el konut ticaretinde bazı düzenlemelerin yapılacağı öğrenildi ancak hangi konularda ne gibi yeniliklerin yapılacağı bilinmiyor. Aktif olarak konut ticareti yapan kişilerin işine devam edeceği bekleniyor fakat bundan sonra emlak dükkanı açma işlemleri zorlaştırılabilir ve emlakçıların belirlenecek oranlar da komisyon alması için değişiklikler yapılacak. Tabi bu durumu zarar yerine ev alana ya da ev satana yansıtmak isteyen emlakçılar içinde cezai yaptırım işlemleri uygulanabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here