Şubeleşme adımını 1955 yılında atmış olan İş Bankası, kısa sürede güvenilir bankalar arasında yerini almıştır. Banka üzerinden para aktarma, kredi alma ve buna benzer işlemleri yapabilmeniz için hesap açmanız gerekiyor. IBAN açmış olduğunuz hesabın şifrelenmiş numarası olarak düşünülebilir. Pek çok işlemi sadece IBAN kullanarak yapabilirsiniz.

İş Bankası IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Açmış olduğunuz hesabın bilgilerine ulaşmak oldukça kolay. İş Bankası resmi internet sitesinde bilgilerinizi sorgulamanıza izin veriyor. Yapmanız gereken istenen bilgileri doğru şekilde girmenizdir. Arama motoru kullanarak bankanız üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Sorgulama işleminiz için;

  • Hesap tipi,
  • Şube kodu,
  • Hesap Numarası bilgileri isteniyor.

IBAN sorgulama sayfasında sizden istenen bilgiler yukarıda verilmiştir. İlk olarak hesap tipinizi bildireceksiniz. Vadesiz TL ya da Vadeli DTH arasından seçiminizi yapmalısınız. Altında yer alan kutucuk ise şube kodunuz içindir. Şube kodunu bilmiyorsanız kutucuğun yanında yer alan soru işareti butonuna tıklayarak bulabilirsiniz. Hesabınızı açtığınız şehir ve ilçe seçimini yaptıktan sonra kodu bulabilirsiniz. Dilerseniz şube adına göre de şube kodunuzu bulabilirsiniz. Son olarak hesap numaranızı gireceksiniz. Sol kısımda yer alan pembe renkli ‘‘hesapla’’ butonuna tıkladığınızda bilgileriniz doğruysa direkt olarak IBAN’ı öğrenmiş olacaksınız.

İş Bankası İBAN Numarası Ne İşe Yarar?

Hesap açan kişinin hesabının güvenliğini sağlamak açısından farklı algoritmalar ile numara oluşturulur. Sorun yaşanmaması açısından çeşitli numaralar ile özel hale getirilir.

  • IBAN numarasını kullanarak;
  • Para gönderme,
  • Para alma gibi işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İnternet hizmetleri ya da direkt olarak ATM’leri kullanarak para yatırma ya da para alma işleminizi yapabilirsiniz. Sadece IBAN numarası ile para transferlerinin yapılması mümkündür. Kartın üzerinde IBAN numarası yer almadığından, resmi sayfadan IBAN sorgulama yapabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here