Ülkemizde müstakil ev sahipleri arsalarını müteahhitlere vererek müstakil evleri yerine katlı binaların dikilmesini sağlamaktadır. Bu sayede müteahhitte para kazanmakta arsa sahibi de bir veya daha fazla ev sahibi olmaktadır. Ancak bazı durumlarda müteahhitler yaptıkları inşaatları tamamlamadan kaçabilmekte ya da pahalı olduğu gerekçesi ile iskan almamaktadır. Peki iskansız ev alınır mı? Tapu iptal edilir mi? İskansız ev almanın zararları nelerdir?

Ülkemizde çok sayıda kişi iskansız evlerin fiyatları daha uygun olduğu için buralardan ev almaktadır. Ev ilanlarının yayımlanmış olduğu platformlara girildiğinde iskansız evlerin diğer evlere oran ile daha ucuz olduğu görülmektedir. Peki iskansız ev alınır mı? İskansız ev almanın zararları nelerdir? İskansız ev alınırsa tapu iptal edilir mi? Kredi Haberlerim ekibi olarak çok sayıda kişinin iskansız ev alma konusunda sorular sorduğunu ve zararının olup olmadığını öğrenmek istediğini tespit ettiğimiz sizler için bu içeriği ürettik.

İskan Nedir?

Öncelikle sizlere iskan hakkında bilgi verelim. İskan şöyle ki müteahhit tarafından binanın yapımı bittikten sonra müracaat edilmesi ve yapılan incelemeler sonucu verilen bir durumdur. İlgili yapı detaylı bir şekilde incelenmekte ve kullanma ruhsatı verilmektedir. Bu ruhsat verildikten sonra müteahhit evlerini iskanlı bir şekilde satabilmektedir.

Müteahhitin başvuru yapmaması ya da iskan alamaması sonucunda yapı kullanma izni verilmemektedir. Bu sebepten dolayı gerek evin sağlıklı olması gerek binanın dayanıklığı konusunda ilerleyen dönemlerde başınız ağrıyabilir.

İskansız Ev Tapusu İptal Edilir Mi?

Türkiye geneli iskansız ev tapusu iptal edilir mi sorusunun çok sayıda kişi tarafından arandığını öğrendik. Buna göre yeni ortaya çıkan bir mahkeme davasına göre arsa sahiplerinin müteahittin iskansız bina yaptığı ve bu durumda iskansız tapu alanlarında sorumlu olduğu yönünde şikayet ettiği öğrenildi. Mahkeme iskansız ev alanların tapusunu iptal etti. Her ne kadar iskansız ev alan kişiler parasını verdiklerini ve tapusunu aldıklarını ancak mahkemenin tapuları iptal ettiği için mağdur olduklarını dile getirmektedir. Kısaca iskansız ev alındığında açılacak dava sonucu tapularun iptal edilebileceği öğrenilmiş oldu.

İskansız Ev Almanın Zararları?

İskansız ev alırsanız eğer öncelikle kendinize zarar verirsiniz. Çünkü ilgili yapı denetim kurumu bu binayı teftiş etmemiş ve oturma izni vermemiştir. Yani bina nasıl yaptı, depreme dayanıklı mı, güvenilir mi gibi soruların cevapları yanıtsız kalmaktadır. Bu sebepten dolayı iskansız ev almak tavsiye edilmektedir.

Yine binayı yapan müteahhitin iskan için müracaat etmesi ve ilgili kamu kurumuna parasını vererek incelemelerin yapılmasını talep etmekte, iskanı alması gerekmektedir. Ancak müteahhit iskan almadığı için siz yapılan bir olumsuz davranışı desteklemiş durumuna düşebilirsiniz. Bu sebepten dolayı uygun fiyatlı diye iskansız ev almanız kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Olabildiğince alacağınız konutlarda araştırmanızı yapın, binanın iskanının alıp alınmadığı konusunda bilgi sahibi olun.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 kişi oy verdi. 3,00 üzerinden konunun puanı: 5)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here