Ülkemizin özellikle iş bulma konusunda en çok çalışması bulunan kamu kurumu olarak bilinen İŞKUR düzenlediği pek çok kurs aracılığı ile rağbet görmektedir. Bilindiği üzere İŞKUR’da en çok rağbet gören kurslardan bir tanesi istidam garantili kurslardır. Bu kurslar aracılığı ile kişiler hem eğitilmekte hemde iş sahibi yapılmaktadır.

Şu anda Türkiye’nin dört bir yanında aralıklarla İŞKUR üzerinden vasfı olmayan kişilere kurslar verilmekte ve kişiler vasıflı hale getirimektedir. İstihdam garantili kurslara gidebilmek için mutlaka kişinin bir mesleği olmaması ve bu kursa daha önceden katılmamış olması gerekmektedir. Yani her bireyin İŞKUR istihdam garantili kurslarına sadece bir kere katılabilme hakkı bulunmaktadır.

Günlük 54 TL’lik Ödeme

İŞKUR tarafından özel sektör firmalarına yaptırılan istihdam garantili kurslarda işsizlere 54 TL, öğrencilere 40.5 TL ve işsizlik maaşı alanlara ise 27 TL’lik ödeme yapılmaktadır. Bu ödemenin dışında olarak kişiye iş sigortası ve meslek hastalığı sigortası yapılmakta yine genel sağlık sigorta prim giderleri de karşılanmaktadır. Yani vasfı olmayan ve işsiz olan kişiler için İŞKUR’un sağladığı istihdam garantili bu kursları oldukça avantajlıdır. Bu kurslar aracılığı ile işi olmayan kişiler hem iş sahibi olmakta hemde günlük 54 TL’lik ödeme alabilmektedir.

İŞKUR tarafından özel sektör firmalarına verdirilen kurslar sonucunda kişiye meslek kazandırılmakta ve daha sonra anlaşma yapılan kurumlara ilgili personel gönderilmektedir. Kişinin maaşı bir süre İŞKUR tarafından karşılandığı için iş verenin işçiyi işten çıkartma gibi bir durumu bulunmamaktadır. Daha sonrasında da zaten işçi işi iyi bir şekilde öğrendiği için yine her hangi bir işten çıkartılma sorunu meydana gelmemektedir. Peki İŞKUR tarafından düzenlenilen istihdam garantili bu kurslara kimler kayıt olabilir.

Kimler Başvuru Yapabilir

İŞKUR tarafından istihdam garantili kurslar düzenlenmektedir. Peki bu kurslara kimler başvuru yapabilir, aranan şartlar nelerdir.

İŞKUR tarafından yapılan istihdam garantili kurslara katılabilmek için 18 yaşından büyük olunması ve son 6 aydır kişinin işsiz olması gerekmektedir. İki şarta sahip olan kişiler İŞKUR’un bu fırsatından yararlanabilir. İlgili kurs Milli Eğitim Bakanlığı tarafından anlaşılan özel sektör firmalarına yaptırılmaktadır. Genel olarak bu kurs 2 ay boyunca sürmekte olup kurslar internet üzerinden uzaktan eğitim aracılığı ile verilmektedir. Yani adaylar evlerinde ya da başka bir yerde internet üzerinden derslere katılabilmektedir. Derslerin sonunda herkese sertifikalar ve gerekli belgeler verilmektedir.

İş Garantisi Bulunuyor!

Milli Eğitim Bakanlığının anlaştığı özel kurumlarca verilen kursların sonunda adaylar meslek kazanmakta ve meslekleri dahilinde anlaşma yapılan firmalara aday yönlendirilmektedir. Bu sayede İŞKUR hem kişilere meslek kazandırmakta hemde kursiyerlikleri boyunca para vermektedir.

Kursun istihdam garantisi bulunduğu için herkes tarafından talep edilmektedir. Eğer İŞKUR’un bu kurslarından yararlanmak istiyorsanız hemen İŞKUR şubelerine giderek istihdam garantili kurslara yazılmak istiyorum diyen adaylar başvurularını gerçekleştirebilir ve en kısa süre içerisinde kurslara başlayabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here