Türkiye İş Kurumu çok sayıda kişiye iş bulmaya ve kurumuna müracaat edenleri yönlendirmeye devam etmektedir. Buna göre İŞKUR’a yapacağınız müracaatlar aracılığı ile istediğiniz pozisyonlar dahilinde iş çıktığında size bilgi verilmekte isterseniz gelip işe kayıtlarınızı yapabilmektesiniz. Yine İŞKUR’un istihdam garantili kursları da bulunmaktadır. Peki İŞKUR istihdam garantili kursları nedir.

Kredi Haberlerim ekibi olarak İŞKUR istidam garantili kurslar hakkında çok sayıda kişinin araştırma yaptığını ancak halen bazı bilgilerin öğrenilemediğini gördük. İŞKUR istihdam garantili kursları nedir haberimiz aracılığı ile İŞKUR iş garantili eğitim, iş garantili kurslar, meslek garantili eğitimler gibi tüm sorularınızın detaylı bir şekilde yanıtını bulabilirsiniz.

İstihdam Garantili Kurslar Nedir

İŞKUR ile anlaşma yapan özel sektör firmalar İŞKUR’da yetişen kişileri alarak bünyelerinde istihdam ettirmektedir. İŞKUR’da kişilerin mesleki nitelik kazanması için özel eğitim firmaları ile anlaşarak iş bulmak isteyenlere eğitimler verdirmektedir. Belirlenen meslek nitelikleri için eğitim alan gençler daha sonra İŞKUR ile anlaşma yapmış olan özel sektör firmasına yönlendirilmektedir. Bu sayede İŞKUR kişilere iş bulmuş, eğitim veren firma para kazanmış ve özel sektör firması da nitelikli bir bireyi bünyesine katmış oluyor.

Kursa Katılanlara Para Veriliyor

Yine istihdam garantili kurslara katılan kişilere ücret dahi ödenmektedir. Bu tutarlar 20 TL’den başlamakta ve 54 TL’ye kadar yükselebilmektedir. Ek olarak iş kazası ve meslek hastalığı, genel sağlık sigortası primi ve sigorta primleri de İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

Kurslar Kaç Gün Sürmektedir

İŞKUR tarafından özel firmalar eşiliğinde verilen iş garantili kurslar kaç gün sürmektedir. Buna göre meslek sınıfına göre kurslar değişiklik gösterebilmektedir. Kimi kurslar 60 gün, kimi kurslar 90 gün sürebilmekte olup en fazla kurs 160 gün sürmektedir ki bu süre ağır sınıflar için geçerlidir. Yani genel olarak kurslar birkaç ay içerisinde tamamlanmaktadır.

Kurslara Kimler Müracaat Edebilir

İŞKUR iş garantili eğitim kursları pek çok kişi tarafından beğenilen bir girişimdir. Peki kurslara kimler müracaat edebilir.

  1. İŞKUR’a kayıt yaptırmış olmak
  2. İşsiz olmak
  3. 15 yaşından büyük olmak (Mesleki kurslara göre yaş şartları değişmektedir)
  4. Mesleğe uygun niteliğe sahip olmak
  5. Daha önce bu hizmetten yararlanmamış olmak
  6. Emekli olmamak

Yukarıda 6 maddede iş garantili eğitimlere kimler müracaat edebileceği belirtilmiştir. İŞKUR istihdam garantili kursları nedir sorusunun cevabı için hemen yukarıda sizler için detayları hazırladık.

Herkes Bir Defa Kurslara Katılabilmektedir

İŞKUR iş garantili meslek yetiştirme kursları yoğun rağbet gördüğünden dolayı herkes bu kurslara sadece bir kere katılabilmektedir. Kursu tamamlayanlar kasiyer, büro memuru, aşçı, işletmeci, satış danışmanı vb. gibi sertifikalar almakta ve İŞKUR tarafından işe yerleştirilmektedir.

İŞKUR istihdam garantili kurslarından yararlanmak isteyen adayların hemen İŞKUR şubelerine giderek kayıtlarını gerçekleştirmesi ya da İŞKUR’un resmi internet sitesi aracılığı ile konu hakkında, kurslar hakkında veya meslekler hakkında bilgi sahibi olarak profillerini oluşturması gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here