Günümüzde pek çok kişi kusurları dışında işten çıkartılabilmektedir. Bu kişilerin yaşam standartlarında ciddi bir kaybın yaşanmaması için hükümet işsizlik maaşı vermektedir. Peki işsizlik maaşı nasıl alınır? Kimler başvuru yapabilir.

Kredi Haberlerim ekibi olarak işsizlik maaşı konusu hakkında soru soran okurlarımız için özel bir haber ürettik. İşsizlik maaşı nasıl alınır? Kimler başvuru yapabilir makalemiz ile işsizlik maaşına nasıl müracaat edilir, işsizlik maaşı kaç ay ödenir, işsizlik maaşı alma şartları nedir, işsizlik maaşına başvurular nereden yapılır gibi tüm sorularınızın yanıtlarını öğrenebilir ve en kısa süre içerisinde işsizlik maaşı başvurularınızı tamamlayarak hemen maaşınızı almaya başlayabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik maaşını alabilmeniz için bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Kredi haberlerim ekibi olarak sizler için işsizlik maaşı alma şartları başlığını araştırdık. Aşağıda yer alan maddelere sahip olmanız gerekiyor.

  • Sizin kusurunuz ya da isteğiniz dışında işinizden çıkarılmış olmanız gerekmektedir.
  • Son 120 gün içerisinde priminizin ödenerek çalışmış olmanız ve 3 yıl içerisinde en az 600 günlük sigorta priminizin yatırılmış olması gerekmektedir.
  • İş sözleşmesinin fesih edilmesinin ardından adayların 30 gün içerisinde başvurularını yapması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilmiş olan 3 madde işsizlik maaşı alma şartları arasında yer almaktadır. Eğer sizlerde bu kapsamlar içerisindeyseniz hemen başvurularınızı yapabilir ve işsizlik maaşı almaya başlayabilirsiniz. Peki işsizlik maaşı başvuruları nereden, nasıl ve hangi evraklar ile yapılır.

İşsizlik Maaşı Başvuruları Nasıl Yapılır

İşsizlik maaşı nasıl alınır? Kimler başvuru yapabilir makalemizin belkide en önemli sorusu işsizlik maaşı başvuruları nasıl yapılırdır. Buna göre müracaatlarınızı İŞKUR şubelerinden, İŞKUR’un resmi internet sitesinden ya da E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. 30 gün içerisinde başvurularınızı yapmanız gerekmektedir aksi halde başvurularınız geçersiz sayılacaktır. Tüm bilgiler internet üzerinden görüldüğü için her hangi bir ek evrak istenmemektedir.

İşsizlik Maaşı Kaç Gün Yatırılır

İşsizlik maaşına adaylar başvurularını yaptı, gerekli koşullar sağlandı ve maaşlar yattı. Peki işsizlik maaşı kaç gün yatırılır. Buna göre 600 günlük prim ödeyenlere 180 gün, 900 ün prim ödemişler için 240 gün ve 1080 gün sigorta primi ödeyenlere ise 300 gün boyunca işsizlik maaşı verilmektedir.

Maaş Hesaplamaları

İşsizlik maaşında bilindiği üzere herkes farklı tutarlarda maaş almaktadır. Bunun temel sebebi primin yatırıldığı ücrettir. Örneğin asgari ücret tutarında prim yatıran bir kişi ile 3 bin TL maaş üzerinden prim yatıran kişinin alacağı işsizlik maaşı farklıdır. Bu sene işsizlik maaşları 711 TL ile 1.422 lira arasında değişmektedir.

İşsizlik maaşı en fazla şu anda 10 ay boyunca yatırılmaktadır. Ancak ilerleyen dönemlerde ekonomiye göre işsizlik maaşının 1 yıl ve 2 yıl boyunca verilebilmesi için adımlar atılacaktır. İşsizlik maaşı nasıl alınır, kimler başvuru yapabilir sorularınızın tüm yanıtları Kredi Haberlerim ekibi olarak hemen yukarı bölümde verilmiştir. En önemli konu şudur ki işten çıktıktan sonra adayların 30 gün içerisinde işsizlik maaşına müracaat etmesi gerekiyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here