kişilide faaliyet gösteren kamu kurumları ilgili pozisyonları dahilinde personel, memur ve işçi alımlarını gerçekleştirmektedir. Kamu kurumları personel alımı yapmadan önce Maliye Bakanlığı ile bütçe görüşmesi yapmakta ve onayın verilmesinden sonra ilanları hazırlayarak Devlet Personel Başkanlığına bildirmektedir. bin göre kamu kurumları 30 bin personel alımı yapacak.

Bilindiği üzere kamu kurumları için verilen kontenjan miktarları Devlet Personel Başkanlığı üzerinden adaylar için duyurulmaktadır. Geçtiğimiz sene sonunda yayımlandığı belirtilen bildiriye göre farklı kamu kurumları için toplam 50 bin kişilik personel alımı ilanının yayımlandığı söylendi. Şu ana kadar geçici personel alımlarında kamu kurumlarının 20 bin 31 kişilik alım gerçekleştirdiği söyleniyor. Yani kalan alımlar için kamu kurumları 30 bin personel alımı yapacak.

Hangi Kurumlar Alım Yapacak

Basında iddia edilen rakamlara göre kamu kurumlarının toplam 30 bin kişilik personel alımı yapacağı belirtilmek de olup bu alımların geçici statüsünde olacağı söyleniyor. Ancak bazı yorumlarda kurumların daimi olarak da alımları yapabileceği açıklanmaktadır. Kamu kurumları 30 bin personel alımı yapacak. Peki hangi kamu kurumu kaç kişilik personel alımı yapacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Sağlığı Kurumu, Adalet Bakanlığı, Devlet Su İşleri, Devlet Üniversiteleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, Kamu Hastaneleri Kurumu, Maliye Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Yargıtay Birinci Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Danıştay Başkanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kendi bünyelerinde görevlendirilmek üzere toplam 29 bin 969 kişilik personel alımı yapacaktır.

Alımlar Ne Zaman Yapılacak

Yukarıda belirtilmiş olan kamu kurumlarının toplam 30 bin kişilik atama yapması beklenmektedir. Peki 30 bin kişilik alım ne zaman yapılacak. Buna göre alımlar için Devlet Personel Başkanlığından geçici süreli olmak üzere izinlerin 2017 yılı için çıktığı söylenmektedir. Yani alımların ne zaman yapılacağı tarih olarak bilinmiyor fakat parça parça alımların 2017 yılı içerisinde tamamlanması beklenmektedir. Tabi kamu kurumlarının 30 bin kişilik alım yapma için her hangi bir zorunluluğu yoktur fakat kurumlara izin verildiği için alımların büyük bir bölümünün yapılacağı öngörülmektedir.

Alımlar Daimi mi Yoksa Kadrolu mi Olacak

Kamu kurumların toplam 30 bin kişilik personel alımı yapması için izninin olduğu öğrenildi ve hangi kurumların personel ataması yapacağını hemen yukarıda belirttik. Peki bu alımlar geçici süreli olarak mı yoksa daimi olarak mı yapılacak. Buna göre alımların geçici süreli olarak yapılması bekleniyor. Bu sebepten dolayı kamu kurumları alımlarını yapacakken büyük ihtimal ilanları hazırlayarak İŞKUR’a gönderilecek ve adaylarda kamu kurumlarının ilan etmiş olduğu pozisyonlara İŞKUR şubelerinden ya da İŞKUR’un sitesi üzerinden başvuru yapabilecektir. Daimi süreli alımların genel olarak büyük bir bölümü Devlet Personel Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden yayımlanmakta ve adaylar buradan ilana ulaşarak tüm detayları öğrenebilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here