Kentsel dönüşüm kredisi, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi üzerindeki kanun kapsamında oluşturulmuştur. Riskli bölgelerdeki konutlarda yaşayan kiracı ve kat maliklerine sunuluyor. Konut kredisine göre avantajlı olması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm kredisi alanlara faiz kolaylığı salıyor olmasıdır. Riskli bina tespitinin yapılmasının ardından dönüşüm bağlamında olan evler için bakanlık faiz desteği sunuyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kredisi almak isteyenler için aşağıda sizlere Türkiye’de bankaların sunmuş olduğu fırsatların hepsini derleyip sizler için toparladık. Bankalara ait kentsel dönüşüm kredisi bilgileri, şartları ve başvurusu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Vakıf Bank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Banka tarafından sunulan kredi; konutlarını yeniden inşa etmek isteyen kişilere, riskli yapılarda en az 1 yıl oturmuş olan kiracı ya da sınırlı hak sahiplerine, konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen maliklere veriliyor.

 • Riskli alanda bulunan bir evinizin olması ya da evinizin riskli yapı adı altında tanımlanması; kentsel dönüşüm kredisi almanız için gereklidir.
 • Kredi alabilmeniz için riskli yapının tahliye edilmesi gerekiyor.
 • Vakıf Bank kentsel dönüşüm kredisini ayrı ayrıca 125.000 TL olarak veriliyor. Farklı yerler için alınmış olan maksimum kredi tutarının 625.000 TL olması isteniyor.
 • Bireysel kredi kapsamında sunulan kentsel dönüşüm kredisinin minimum vadesi 10 yıldır. İş yerleri için ise 7 yıldır.
 • Ödemelerin eşit taksitli ya da bitmiş konut kredilerinde 12 ay, yapım kredilerinde 24 ay sadece faiz ödemeli olarak yapılabilir.

Standart konutlar için yıllık %4 oranında faiz desteği veriliyor. B sınıfı enerji verimliliği sertifikası olanlara ise konut için yıllık %4.5, A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip olması durumunda ise %5 oranında faiz desteği verilir.

İş yerleri için ise standart bir iş yerinde faiz desteği yıllık %3 olacaktır. B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip olan iş yerleri için %3.5, A sınıfı enerji verimliliği sertifikası olanlar için ise %4 oranında faiz desteği yapılacaktır.

Faiz Oranı Tablosu;

Kentsel dönüşüm konum yapım kredisi için 3 ile 120 aya kadar vade yapılabilir. Faiz oranı aylık olarak %1.21’dir. Devlet faiz desteği A sınıfı verimlilik için %0.41, B sınıfı verimlilik için 50.37, standart faiz desteği ise aylık %0.33’tür. Kredi tahsis ücreti kredi tutarı üzerinden %0.5 olacaktır. Ekspersiz ücreti yoktur.

Aylık Müşteri Maliyetleri;

Kentsel dönüşüm konut yapım kredisi A sınıfı verimlilik için %0.80’dir. B sınıfı verimlilik için ise %0.84’tür. Standart kentsel dönüşüm yapım kredisi için aylık maliyet %0.88’dir. Kentsel dönüşüm bitmiş konut kredisi için ise A sınıfı, B sınıfı ve standart için aynı oranlar üzerinden hareket edilmektedir.

Şeker Bank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ile Şeker Bank da kredi veriyor. Binalarını yeniden inşa etmek ya da yeni bir konut almak isteyen kişilerin belli aşamalardan geçerek kredi alması mümkündür.

 • Kredi talebi banka tarafından incelenilir,
 • Talep onaylandıktan sonra faiz talebi için bakanlık onayına gönderilir,
 • Faiz desteği onayı alınırsa kredi verilir.
 • Bakanlık tarafından istenen belgelerin bakanlığa teslim edilmesi şarttır.
 • Kredinin ilk taksit tutarının ödenmesinin ardından, faiz desteği tutarı bakanlıktan talep edilir.

Kentsel dönüşüm kredisi ile ev sahiplerinin %4, iş yeri sahiplerinin ise %3 daha uygun kredi alması sağlanır. Konut kredilerinde 120, iş yerlerinde ise 84 aya varan vade fırsatlar sunulur. KKDF ve BSMV muafiyeti söz konusudur. İnşaat sonrasında konutunuzda değer artışı yaşarsınız. Yenilecek olan konut için ipotek ile kredi kullandırımı mümkündür. Krediler konut satın almak istemeleri halinde konut kredilerine yıllık %4 faiz desteği alır.

Vade 3 ile 120 ay arasındadır. Şeker bank faiz oranı 1.59’dur. Faiz desteği sonrasında müşteri faiz oranı ise %1.26 olarak belirlenmiştir.

Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Maksimum 125.000 TL’ye kadar alabileceğiniz kentsel dönüşüm kresisi, 120 aya kadar vadeli şekilde veriliyor. Faiz oranı ise %1.06’dır. Toplam faiz tutarı ise 132.726.98 TL’dir. 24 aya kadar ana para ödemesiz dönem ve devlet katkısı ile çok daha düşük faiz oranları ile kredi alabilirsiniz.

Krediyi alabilmeniz için Denizbank’ın anlaşmalı olduğu firmalardan indirimli riskli yapı raporu alabilirsiniz.

İnşaat tamamlanma garantisi ile Denizbank kentsel dönüşüm kredisi veriyor.

Lisanslı kuruluşlar üzerinden tespit raporu almanız ilk aşamasıdır.

Rapor sonucuna göre dönüşüm kararı alınıyor.

Kat maliklerinde yüklenici firma belirlenerek, inşaat şirketi ile sözleşme yapılır.

Anlaşma yapılan firma tarafından firma süreci başlatılır. Yapım tamamlandıktan sonra iskanı alınır. Kat maliklerine yeni tapuları tespit edilir. Kentsel dönüşüm tamamlanır. Bu aşamalar dahilinde kredi alabilir, kentsel dönüşüm kredisi adı altında daha avantajlı konuma geçebilirsiniz.

Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Hak sahiplerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından anlaşma yapılmış olan kuruluşlara başvuru yapması istenir. Riskli Yapı Tespit Raporu’nun alınması için başvuru yapılır. Çoğunlukla dönüşüm kararı alınır. Ardından inşaatı yapacak olan firma belirlenir ve sözleşme imzalanır.

 • 18 ay olmak için 600 TL kira yardımı alma şansınız var.
 • Kat malikleri, kira yardımı ya da faiz desteğinden birinden faydalanabilir.
 • 125.000 TL’ye kadar faiz destekli kredi alabilirsiniz.
 • Konut için yıllık %4 faiz desteği yapılır. Azami olarak 120 ay vade verilir.
 • İş yeri için ise %3 oranında destek verilir ve azami olarak 84 ay vade süresi belirlenir.

Akbank tarafından sunulan Kentsel Dönüşüm Kredisine Akbank’ın resmi internet sitesinden başvurabilirsiniz. Tıklayın sizi arayalım ya da hemen başvur butonunu kullanarak krediye başvuru yapabilirsiniz. Detayları bilgileri de yine aynı şekilde görebilirsiniz.

FinanBank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar arasında Finansbank da bulunuyor. TL cinsiden sunulan bu para için maksimum kredi vadesi 120 aydır. 24 aya kadar ana para geri ödemesiz seçeneği bulunur. Sadece tapu üzerinden konut tipi, mesken alımı amacıyla gerçek kişiler tarafından kredi başvurusu yapılabilir.

 • Satın alacağınız ya da yeniden yaptıracağınız ev için tapu fotokopisi istenir.
 • Riskli yapı belgesi temin etmelisiniz.
 • Kimlik belgesi, güncel tarihli fatura gereklidir.
 • Maaş bordrosu ya da gelir belgesi isteniyor.

Sunulan krediden yararlanmak için internet üzerinden başvuru yapılması da mümkün. Bankanın resmi sitesinden başvuru yapılabiliyor. Sizinle iletişime geçilmesini sağlayarak krediye dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Bankalardan alabileceğiniz kentsel dönüşüm yasa kapsamında yer alan kişilere veriliyor.

 • Riskli yapının yeniden yapılması,
 • Yeni konut ya da iş yeri alınmasıi
 • Mevcut binanın güçlendirilmesi gibi amaçlarla destekli şekilde kredi almanız mümkündür.

Hesaplama kiracının veya ev sahibinin şartlara uygun olması durumunda, destek sağlanıyor. 1.5 yıl (18 ay) boyunca kira yardımı alması mümkün. Önemli bir detay ise ev sahibinin kaç dairesi bulunursa bulunsun, sadece oturduğu daire için kira yardımı alabilecek olduğudur. Kredi faiz desteği ve kira desteği dışında devlerin eşya taşınması durumunda da desteği bulunur. 1.360 TL’ye kadar hibesiz kredi verilmektedir.

Firmalar Kentsel Dönüşüme Nasıl Başvuru Yapar?

Başvuru için firma belgelerinizi garantörlük limiti talebi kapsamında banka değerlendirir. Uygun bulunan talep sonunda firma ve banka arasında protokol imzalanır. Maliklere kentsel dönüşüm kredisi kullandırılarak bakiye yüklenici firmanın hesabına aktarılıp, blokeye alınır. Blokedeki tutar, inşaat seviyesine göre serbest bırakılır.

Malikler Kentsel Dönüşüme Nasıl Başvuru Yapar?

Müşteri kredi talebini yapar ve banka değerlendirmeye alır. Bankaya uygun olan müşteri talebi sonunda, faiz desteği alınması için bakanlık onayına gidilir. Gerekli belgeler tahsis edilir ve bakanlığın kararı beklenir. Bakanlıktan faiz desteği geldiği anda kredi verilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here