Ülkemizde bilindiği üzere son yıllarda konut oranlarında büyük bir artış yaşandı. Bu durum bankaların da ekonomik olarak büyümesini sağladı. Öyle ki pek çok banka açıklamış olduğu veriler doğrultusunda yılık belirli çeyreklerinde milyarlarca liralık kazanç elde ettiğini belirtti. Buna göre konut yapım sayısının bir hayli artması satışları da olumlu etkiledi.

Konut satışlarından her ne kadar müteahhitler şikayetçi olduğunu beyan etse de merak ile beklenen konut satış oranları açıklandı. İlgili veriler kamu kurumlarından bir tanesi olan Türkiye İstatistik Kurumu tarafından duyuruldu. Peki TÜİK’in verilerine göre konut satış oranlarında durum nedir, konut satış oranları yüzde kaç arttı ve Türkiye geneli aylık bazda satılan konut sayısı nedir?

Konut Satışları Yüzde 30 Arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan konut satış verileri incelendiğinde Türkiye geneli toplam yüzde 30’luk büyümenin olduğu görülmektedir. Peki bu artışlar neye göre yaşandı ve detayları nedir?

Buna göre ilgili yüzde 30’luk artış geçtiğimiz sene Eylül ayında satılan konut sayısı ile 2017 yılı Eylül ayında satılan konuta oranlaması ile tespit edildi. Bir senelik süreç içerisinde değerlendirme yapıldığında ciddi oranlarda artış görülmekte olup Eylül 2017’de bir önce ki senenin Eylül ayına göre toplam yüzde 30’luk büyüme sağlandı. Türkiye İstatistik Kurumu satılan toplam konut sayısı hakkında da kamuoyuna duyuru yaptı.

İllere Göre Satış Dağılımı

Eylül 2017’de bir önceki seneye göre yüzde 30’luk artışın olduğu öğrenildi. Türkiye İstatistik Kurumu illere göre satış dağılımı hakkında bilgi verirken satışların yüzde 16,7’lik payın İstanbul’a, yüzde 9,9’luk payın Ankara’ya ve yüzde 5,4’lük payın İzmir’e ait olduğunu söyledi. Üç büyük şehirde satılan toplam konut sayısı ciddi miktarda artmış görülüyor.

Buna göre İstanbul’da 23 bin 471 konut, Ankara’da 13 bin 945 konut ve İzmir’de 7 bin 575 konut satışı yapıldı. Türkiye geneli ise toplam 150 bin civarında konut satışının gerçekleştirildiği belirtilmektedir. Üç büyük şehirde toplam 45 bin civarı konut satışı gerçekleştirilirken geriye kalan satışlar ise Türkiye’nin kalan 78 ilinde gerçekleştirilmektedir.

İnşaat Sektörü Hızla Büyüyor!

Ülkemizde son yıllarda en hızlı büyüyen sektörlerden bir tanesi inşaat sektörü olarak görülmektedir. Bu sektöre girenlerin kazançları ve sektörde istihdam eden personel sayısı da bir hayli yükseldi. Bu durum istihdam oranlarını da olumlu yönde etkilerken bankalardan konut kredisi çeken kişilerin sayısı da oldukça arttı.

Özellikle kamu bankaları konut kredisi konusunda uygun faiz oranları sunduğu için çok sayıda kişi alacağı evi bankanın ekspertizine göstermekte ve evin değerinin belirli bir oranına göre konut kredisi imkanlarından yararlanmaktadır. Konut sektörünün uzun bir süre daha yükselişte olacağı ve konut sayısının bir hayli artmasından sonra sektörün yavaş yavaş küçülmeye gideceği bekleniyor. Ancak bu sürecin önümüzdeki birkaç sene içerisinde bile gerçekleşmeyeceği ve daha sektörün uzun süre gelişmeye devam edeceği bekleniyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here