Bu yazımızda sizlere Sıfır Faiz Kosgeb 50 Bin TL kredi hakkında tüm detayları veriyoruz. Konumuzdan kredi başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir ve kosgeb 50 bin kredinin geri ödemesi nasıl oluyor tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Konumuza en ince ayrıntısından başlayarak KOSGEB’in ne olduğunu anlatarak başlayalım.

KOSGEB NEDİR?

İş dünyasına kendisi olarak girmek isteyen ve kendi işini kurmak isteyen, ticaret hayatına girmek isteyen kişilerin bu tür planlarını hayata geçirmek için sermaye dediğimiz maddi desteğe ihtiyaç vardır. Elbette işin boyutu ne oldursa olsun il iş önce bir plan kurmak, düşünmek ve istekli olmak şarttır ama her işin de bir maddi destek boyutu vardır.

Genç ve yeni girişimcilerin öncelikli olarak kendi ekonomisine daha sonra da ülke ekonomisine yarar sağlaması amacıyla destek anlamında devlet tarafından sağlanan krediler bulunmaktadır. Yeni girişimcilerin planlamış oldukları projelere devletin verdiği ekonomik yardıma hibe adı verilmektedir. Girişimcilerin ise bu hibeden yararlanabilmeleri için belirli belge ya da sertifikaları edinmiş olması gerekmektedir.  Bu sertifikalar var ise hemen başvuru sürecine girebilirsiniz. Başvuru sonucunda yapılacak her türlü harcamanın bir kısmı devlet tarafından karşılanması durumu ise KOSGEB hibesidir.

KOSGEB hibesinin amacı ise girişimci ruhunu yaygın hale getirmek, girişimcilerin ülke içi ekonomide paylarını artırmak ve girişimciler arası mevcut rekabet duygusunu gelişmesi için katkıda bulunmaktır. Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı adında bir açılımı olan ama halk arasında kısaltması kullanılmaktadır. Ülkemizde bulunan sosyal ve ekonomik ihtiyaçların karşılanması, orta ve küçük ölçeğe sahip işletmelerin etki alanını ve sanayideki paylarını artırmak amacı ile kurulmuş bulunmaktadır.

Belirtilen bu amacı sadece en yaygın bilinen amacı olmaktadır. Bunun yanında tüm girişimcilere ve girişimci adalara farklı destekler vermektedir bunun da amacı işletme sayısı arttıkça ülke içerisindeki mevcut istihdam sorunlarına çözüm sağlamaktadır. KOSGEB hibelerinden yararlanmak için bir işletme olmak şarttır eğer ki işletme yok ise pek çok destek verilememektedir. İş kurmak isteyen girişimci adayları önce eğitimleri alıp sertifika edinecektir. Daha sonrasında ise başvuru aşamalarını tamamlayıp başvuru formunu doldurmalıdır.

Sektör, kar oranları ve buna benzer değerlendirme kriterleri esas alınarak başvuruya RED ya da KABUL onayı verilmektedir. Eğer ki başvuru talebiniz kabul 90 gün içerisinde KOSGEB veri tabanı kaydı yapılacaktır. Veri tabanı yapıldıktan sonra alınacak olan kredi için taahhütname imzalanması gerekmektedir. Eğer ki verilmiş olan 90 gün içerisinde belirtilmiş olan işlemler yapılmamış olursa girişimci adaylarının talepleri reddedilecek olduğunu belirtmekte faya vardır. Şunu da belirtmekte fayda vardır ki her girişimci için başvuru sayısı 3 olarak belirtilmektedir. 3 defa başvuru yapılma hakkıyla birlikte her girişimci bu hibeden yalnızca bir defa yararlanma hakkına sahiptir.

KOSGEB 50 BİN KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Devlet tarafından iş yeri kuracak olanlar için bir kısım harcamalar için maddi destek verilmektedir. Farklı iş yerleri için farklı tipte destek verilmektedir. Ama yazımızın yukarı kısmında da belirtildiği gibi bu destekten yararlanmak için öncelikli olarak kayıtlı bir işletme sahibi olmanız gerekmektedir. 50 bin lira hibe başvurusu için yapmanız gereken ilk adım ise İŞ-KUR ya da KOSGEB birimlerine başvurunun gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu başvurunun ardından ise yeni girişimciye küçük çapta bir yeterlilik sınavı yapılmaktadır.

Yapılacak olan bu yeterlilik sınavının başarı ile geçilmesinin ardından ise iş yeri kurmaya hazırlanan birey Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaya hak kazanmış demektir. Bu eğitimler ise KOSGEB tarafından oluşturulan Girişimcilik Destek Programına başvuru yapılması gerekmektedir. Verilecek olan bu eğitimlerin başarılı bir şekilde tamamlamış olan girişimcilerin belirtilmiş olan bu programlara da başvuru yapabilmeleri için de yapılması gereken ilk şey KOSGEB’e ilk kayıt ismi verilen yerden kendisine özel bir şifre oluşturmuş olması şartı vardır. Alınan bu şifre ile de aşağı kısımda belirtilen adımlar izlenmelidir.

  1. Bireyin oluşturduğu u şifre ile http://kds.kosgeb.gov.tr/UI/KOBILogin.aspx adresine giriş yapılmalıdır.
  2. Bu işlem tamamlandıktan sonra da sol üstte bulunan menüden” Yeni Girişimcilik Destek Programı” başvurusunu gerçekleştirip mevcut dokümanların çıktısı alınmalıdır.
  3. Alınan bu çıktılara ek olarak yapılan bütün harcamaların göstergesi olan faturalar ve eğer var ise şehir yakını, engelli gazi belgeleri de eklenerek kendi kurumunuza elden bir şekilde teslimini sağlayınız.
  4. 15 gün geçtikten sonra verilmiş olan evrakların kurum tarafından incelenmesi ile birlikte eğer ki herhangi bir eksik yok ise ya da bir yanlış beyan yok ise bu durumda hazırlanan ya da hazırlatılmış olan KOSGEB iş planı projesinin sunumu yapılarak onay alınması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilmiş olan tüm şartlar başarılı bir şekilde yerine getirilmiş ise bunların ardından yeni girişimci kobi beyannamesi ile alakalı olan belgeyi çıktı şeklinde aldıktan sonra ilgili kuruma elden teslim edilmesinden sonra belirtilmiş olan destek programlarının imkanlarından yararlanmaya başlanmaktadır.

KOSGEB 50 BİN KREDİ BAŞVURU ŞARTLARI

14 tane farklı ekonomik destek programı bulunmaktadır. Bunlardan her birinin de ayrı başvuru şartları bulunmaktadır. Örnek verecek olursak kredi faiz destek programı ve arge ve laboratuvar destek programının başvuruları için gereken şartlar birbirinden farklılık göstermektedir. Destek programlarından en çok tercih edileni ise girişimci destek ve genel destek programları olarak belirlenmiştir. Her bir programa başvuru için kosgeb.gov.tr adlı internet sitesinden her program için başvuru şartlarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca da programların yayınlanmış oldukları zamandan itibaren 3 ya da 5 yıl aralığında bir zaman dilimi içerisinde aynı şartlarını koruyarak başvurular kabul edilmektedir.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki başvuru için girişimci ya da iş yeri olmanız lazımdır. Bu programdan yararlanmak isteyen bireyin kesinlikle 18 yaşından büyük olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunların yanında da daha önceki yıllarda 30 bin TL destekli olarak iş yeri kuracak olan girişimcilere verilen hibe kredi 2016 yılı ile birlikte 50 bin TL’ye çıkartılmıştır. Hibe limitinin artırılmasının ardından 30 yaş sınırı aranacak duyurusu yapılmıştır fakat bu programa yoğun bir ilgi ile karşılaşılmasının ardından yaş sınırı kaldırılmıştır.

Belirli bir iş fikrine sahip olan ve 18 yaş sınırını aşmış olan bütün girişimci adayları Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamak şartı ile kuracakları iş yerinin projesi ile 50 bin TL hibe kredi alabilir durumda olacaktır. Bu işlemlerden sonra da ilk yıllarını doldurmaları halinde 100 bin TL değerinde olan ve faizi bulunmayan kredi imkanlarından yararlanmaları için kapılar açılmaktadır.

50 Bin TL Kredi Geri Ödemesi

50 bin TL değerinde üst limite sahip olan hibe kredi faizsiz olup geri ödeme koşulları da oldukça kolay ödeme koşulları söz konusudur. İlk 12 ay ödemesiz kalan bu hibe kredi 12 ay sonunda belirli ödeme planları ile ödenmeye başlanacaktır. Geriye kalan zaman diliminde üçer ay şeklinde belirlenen aralıklar ile ödemeye başlanacaktır. Belirtilen bu üçer aylık zaman dilimine verilen hibe kredi eşit bir şekilde paylaştırılarak taksitler halinde ödenecektir. Bu eşit paylaştırma sonrasında ödeme vadesi 36 ay olarak belirlenmektedir. Bu belirtilmiş 36 ay boyunca da hiçbir şekilde faizlenme durumu olmayacağı da belirtilmektedir. Pek çok banka ile anlaşma içerisinde olunduğundan bu bankalar aracılığı ile ödeme yapılabilmektedir. 3 ayda bir 8 tane taksit ile ödemeler alınmaktadır. Bu kredi sayesinde iş yeri açmak daha kolay hale gelmiştir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here