Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) girişimcilere ve işletme sahiplerine büyük ölçüde destek çıkmaya devam ediyor. Buna göre KOSGEB tarafından çok sayıda kişiye hibe destekleri ve faizsiz kredi imkanları sunulmaktadır.

Şu anda genel olarak Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işletmesi olanlara ya da girişimcilere 50 bin TL hibe desteği ve 100 bin TL faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır. Peki KOSGEB tarafından verilen 150 bin TL’lik bu destek nasıl verilir, kimler KOSGEB’den hibe ya da faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

Konu Detayları: Kosgeb 50 Bin TL Kredi

Hibe ve Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

KOSGEB’den hibe ve faizsiz kredi imkanı elde etmek için öncelikle ücretsiz olarak düzenlenilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmanız gerekmektedir. Bu eğitimlere katılarak gerekli sertifikayı elde edersiniz. Genel olarak sertifika 32 saat eğitimin sonunda verilmektedir. Sertifikanızı aldıktan sonra yapmanız gereken bir şey kalıyor o da artık projenizi belirtmektir.

KOSGEB Hibe Başvurusu

KOSGEB’den hibe başvurusu yapmak için öncelikle kurumdan ilgili formları temin etmelisiniz. Formları baştan sona kadar doldurmanız gerekmektedir. Ancak bu formlar birkaç sayfalık anket formları gibi değildir. Formlarda ne tür iş kuracağınız, kaç işçi çalıştıracağınız, aylık cironuzun ne kadar olacağı, diğer rakiplerden ne gibi farkınızın olduğu, işletmenizi açacağınız yakın yerde sizinle aynı sektörde rakip firmanın olup olmadığı gibi konularda bilgi vermektesiniz.

KOSGEB’e vermiş olduğunuz bu bilgiler baştan sona kadar incelenmekte ve kabul edilirse sizlere 50 bin TL’lik hibe desteği sağlanmaktadır. Bu hibe desteğini almak için ortalama 70 bin – 80 bin TL gibi bir masraf yapmış olmanız gerekmektedir. Eğer kadınsanız ya da şehit yakını, gazi, gazi yakını veya engelliyseniz 50 bin TL, 55 bin TL gibi harcama yapsanız da yeterlidir.

KOSGEB Faizsiz Kredi

İşletmenizi açtıktan sonra mutlaka belirtilen süre sonunda işletmenizi KOSGEB’in veri tabanına kayıt ettirmelisiniz. Bu işleminizi yaptıktan sonra bir yıl boyunca dükkanınızı batırmadan işletebilmeniz gerekmektedir. Eğer tüm işler yolundaysa ve satışlarınızı artırmak, dükkanı büyütmek veya ihtiyaçlarınızı karşılamak istiyorsanız 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkanından yararlanabilirsiniz

KOSGEB tarafından 100 bin TL’ye kadar faiz kredi verilebilmektedir. Tabi krediyi almak zorunda değilsiniz ancak faiz alınmadığı için bu kredi sizin için büyük bir fırsat olabilir bu yüzden genel olarak firmaların büyük bir bölümü 100 bin TL’lik faizsiz kredi imkanından yararlanmaktadır.

Faizsiz Kredi Ödemesi Nasıl Yapılır?

KOSGEB tarafından verilen faizsiz krediyi çektikten sonra işletme sahipleri geri ödemeyi nasıl yapmaktadır. Buna göre KOSGEB 100 bin TL kredi imkanı sunduktan sonra kişiye 2 yıl süre vermektedir. 2 yıl boyunca hiçbir ödeme beklenmemekte ve 2 yılın sonunda 3 ayda bir 8 taksit ile ödemenin geri yapılması gerekmektedir. Yani her kredide 12 bin 500 TL civarı ve aya bölünürse 4 bin 166 TL civarı bir kredi ödemesi yapmanız gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here