Kredi notu öğrenme ücretsiz olarak yapılıp yapılmadığı kullanıcılar tarafından en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir ve ayrıca KKB geçmişi olarak da bilinir. Bizde bu konumuzda sizlere ücretsiz kredi notu sorgulama servisi hakkında sorulan soruların hepsini yanıtlamaya çalışacağız. Konumuzda ücretsiz kredi notu sorgulama aracı bulunmaktadır. Bu araç sizin yanıtlarınıza göre tahmini bir kredi notu çıkarmaktadır. Bu aracın haricinde bankaların onayladığı Findeks Kredi notu öğrenme nasıl olur ve bu kredi notunu nasıl öğreniriz detaylı bir şekilde sizlere aktaracağız.

Kredi notunu öğrenmenin birden fazla yolu bulunuyor. Bunlardan en çok bilineni Findeks yani KKB ile sorgulama yöntemi. Diğer yöntemler ise SMS yolu ile olabilir ya da doğrudan bankaya giderek de kredi notu öğrenme talebinde bulunabilirsiniz. Şimdi bu konunun en detayına inerek sizlere konuyu aktaralım.

Kredi Notu Nedir? sorusundan öncelikle konuya başlamamız kredi notu hakkında pek bilgi sahibi olamayan kişiler için daha faydalı olacaktır. Kredi notu bankalar tarafından müşterilerine atadıkları risk puanıdır diyebiliriz. Bu puan 0 ila 1900 arasındadır. Eğer 1900’e yakın iseniz kredi alma ihtimaliniz daha yüksek olur. Kredi notunu belirleyen etmenler bankadan bankaya göre değişmektedir ancak hemen hemen hepsi yine belirli bir yakınlık göstermektedir.

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi notunun düşük olması veya yüksek olmasının nelere bağlı olduğunu merak edebilirsiniz. Kredi notu hesaplama için kullanılan birden fazla etmen vardır. Bu etmenler sizlerin kredi notunu belirler. Bunlara dikkat ederek gelecek için kredi notunuzu yükseltebilir yada düşürebilirsiniz.

Bu etmenlerin hepsi bankalar tarafından kayıt altına alınır. Yapmış olduğunuz mali işlemlerin hepsinden bir değer biçilir ve bu değer sizin kredi notunuz olur. Bu kredi notu öğrenme işleminin yapıldığı kurum Findeks’tir. Bu kurumun ne gibi bir bağlantısı var derseniz şöyle açıklayalım. Türkiye’de varlığını sürdüren 9 banka, müşterilerinin verilerini topladığı bir kurum kurmuştur. Bu kurum sayesinde farklı bankalarda yapılan işlemlerde tek elde toplanır. Bu bilgilerin toplandığı kurumda Findeks’tir. Paylaşılan veriler sayesinde müşterinin risk profili ortaya çıkar ve bankalar müşterinin kredini notunu bu şekilde hesaplar.

Kredi notunu belirleyen etmenler güncel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Etki Oranı: %35 – Bireyin kredi kartını ödeme alışkanları
  • Etki Oranı: %35 – Bireyin güncel borç ve ödeme durumu
  • Etki Oranı: %11 – Yeni kredilerin açılması
  • Etki Oranı: %10 – Kredi kullanım sıklığı
  • Etki Oranı: %9 – Diğer sebepler

Kredi Almak İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

kredi notu öğrenme ücretsiz
kredi notu öğrenme ücretsiz

Kredi almak için kredi notu her banka için genelde farklılık göstermektedir. Sizin yapmış olduğunuz mali işlemler doğrultusunda oluşan bu kredi notu kredi alıp almamanızda büyük etmen olacaktır. Yukarıdaki başlıkta bu etmenlerin neler olduğunu zaten sıralamıştık. Şimdi bu yaptığınız işlemler sonucunda bankalar sizleri risk gruplarına ayırıyor. Bu risk grupları içerisinde yer almamanız gereken grup “Çok riskli ve Orta Riskli” grup diyebiliriz. Orta riskli grubunda krediyi alma ihtimali olabilir ancak Az riskli gruptan itibaren krediyi çok daha kolay alabileceğinizi belirtmek isteriz.

Kredi notu çok düşük olsa dahi kimi bankaların belirli durumlara göre de kredi verebildiklerini belirtmek isteriz. Bu durumlar genellikle ipotek gösterme durumlarında ya da kefil gösterme durumlarında ortaya çıkmaktadır.

Kredi notlarına göre oluşturulan risk grubu tablosu aşağıdaki gibidir.

Kredi Notu Puan Tablosu

Çok riskli Orta riskli Az riskli İyi Çok iyi
0-799 800 -1299 1300-1499 1500-1699 1700-1900

Kredi Notu Sorgulama(KKB Geçmişi)

[Ekredi]

Kredi Notu Öğrenme (Findeks)

Kredi notu öğrenmek için öncelikle Findeks adresine üyelik almanız gerekiyor. Üyelik işlemlerini bitirdikten sonra SMS yoluyla findeks kredi notu talebinizi iletebilirsiniz.

Kayıt işlemlerinin ardından “Riskim” yazdıktan sonra boşluk bırakıp TCKN numaranızı yada vergi kimlik numaranızın son 4 rakamını yazdıktan sonra 4552’ye mesaj göndermeniz gerekiyor.

Üyelik Alma

  1. İlk öncelikle www.findeks.com adresine giriş yapıyoruz ve açılan sitede “Ücretsiz Üye Ol” kısmına geldikten sonra “Bireysel” yada “Ticari” seçeneklerinden uygun olanını seçiyoruz. Biz bu kısımda “Bireysel” seçeneğini seçerek işleme devam ediyoruz.

2.Üyelik formunu eksiksiz bir şekilde dolduruyoruz. Üyelik formunu doldurduktan sonra gerekli bilgileri girip telefonunuza gelen mesaj ile onaylama işlemini gerçekleştirin. Ardından üyeliğinize giriş yapmak için kullanacağınız bir şifre ve resim belirleyin. Ardından sözleşmeyi okuduğunuzu işaretleyip kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

3.Kayıt işlemi bittikten sonra dilerseniz yukarıda belirttiğimiz gibi SMS yoluyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz ya da yukarıdaki resimdeki “Notunu Al” kısmına tıkladıktan sonra gerekli bilgileri alarak da kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından ufak bir ücret ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer üye olma kısmında yada kredi notu öğrenme işlemlerinde problem yaşarsanız bizlere yorum atarak yardım isteyebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 kişi oy verdi. 3,00 üzerinden konunun puanı: 5)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here