Eğer belirli hatalardan dolayı kredini notunuzu düşürdüyseniz endişelenmeye gerek yok çünkü kredi notu yükseltmek yine size bağlı olan bir durum. Eğer gerekli kriterlere dikkat ederseniz zamanla kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Henüz kredi notu nasıl yükseltilir hakkında pek bir fikriniz yok ise etkili yöntemleri deneyebilirsiniz.

Eğer kredi notu hakkında eski konularımızı takip ettiyseniz detaylı olarak kredi notunu etkileyen faktörlerden sizlere bahsetmiştik. Eğer bu faktörlere önümüzdeki aylarda dikkat edersek çok kolay bir şekilde kredi notunuzu riskli konumdan az riskli konuma çekebiliriz.

Bankaların dikkat etmiş olduğu hususların eğer farkında olursak ve bu olumsuz durumları tersine çevirirsek kısa vadede kredi notumuz yükselecektir. KKB tarafından belirlenen bu kredi notu etmenleri bankalar arasında farklılıklar göstermektedir ancak ana etmenler her banka için aynıdır.

Kredi Notu Yükseltme: Etkili 5 Yöntem

kredi notu yükseltme
kredi notu yükseltme

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelikle biraz sabırlı olmanız gerekecek çünkü kredi notu hemen yükselecek bir şey değil. Belirli işlemleri ve yöntemleri yaptıktan sonra bu yaptıklarınız kredi notunuza yansıyacaktır ve ardından kredi notunuz yükselecektir.

Kredi notunuzu yükseltme yöntemlerine geçmeden önce kredi notu sorgulama aracından şuan ki kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz ve ardından yöntemleri uyguladıktan sonra kredi notunuzu tekrardan öğrendiğinizde aradaki farka bakabilirsiniz.

1.Kredi Kartı Borç Ödemelerinizi Azaltın Gecikmeleri Düzenleyin

Bankaların en çok dikkat ettiği durumlardan birisi kredi kartı borç ödemeleriniz olacaktır. Eğer kredi kartı veya kredi borçlarınız gecikmeli ise bu kredi notunuzu bir hayli düşürecektir. Bundan dolayı kredi notu yükseltme işlemlerinden ilk yapacağımız şey kredi kartı borçlarımızı normal hale getirmek olacaktır.

Eğer güncel maddi durumunuzdan ötürü borçlarınızı kapatamıyorsanız kredi kartı borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Kredi kartı borçlarınızı yapılandırma da dikkat etmeniz gereken husus yapılandırmayı aylık bütçenize göre yapmak olacaktır. Yapılandırılan kredi kartı borcunuzu aylık olarak yine gecikmeli öderseniz kredi notunuz yükselmeyecektir.

Birden fazla bankada kredi kartı borcunuz bulunuyorsa bunları tek bir kredide toplamakta kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Ancak mevcut durumunuzdan dolayı kredi veren banka bulamıyorsanız kolay kredi veren bankalar konumuzdan kredi veren bankalara da bir göz atabilirsiniz.

Yani sonuç olarak; kredi kartı ödemelerinizi aylık olarak yaparken gecikmeli ödemeler yapmayın ve tüm gecikmeli ödemeleri tamamlayın. Gecikmeli ödemeler ile problemleriniz tamamlandığında aylık olarak borç durumunuzu azaltmanız gerekiyor. Bunun için ise aylık bütçe planlaması yaptıktan sonra tüm kredi kart borçlarınızı tek krediye toplayarak düzenli ödeme yapmanız gerekiyor. Böylelikle hem gecikmeli ödemeler sorunu, aylık borç durumu, birden fazla kredi kartına borç durumu olan 3 farklı çok büyük sorun çözülmüş olacak.

2.Fazla Fazla Yeni Kredi Almaktan Kaçının

Bir kişi de bulunan kredi kartlarının sayısı da kredi notunuzu etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Eğer gereksiz yere veya yanlış planlamadan dolayı kredi kartı almak zorunda kalıyorsanız bu durumu çözmeniz gerekiyor. Fazladan almış olduğunuz kartların borçlarını ödeyip bu kartları kapatın. Ardından aylık ödeme planınıza göre bir kredi kartı çıkartarak bu kredi kartına yönelin.

3.Mal Beyanında Bulunarak Kredi Notunuzu Yükseltin

Eğer elinizde ipotek olarak gösterebileceğiniz mallar bulunuyorsa bu mallar sayesinde kredi notunuzu yükselterek kredi çekebilirsiniz. Beyan edilen mal veya mülkün %80’ine kadar kredi çekme imkanına sahip olabilirsiniz ancak ipotek gösterme durumlarında ekstra harcamaların olduğunu da unutmayın.

4.Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Bankalara otomatik ödeme talimatı vermeniz demek borçlarıma sadık olacağım demenin bir farklı yoludur. Bundan dolayı bankalar size güvenecek ve kredi notunuzu yükseltecektir. Tabi otomatik ödeme talimatı verdikten sonra ödemeler için zamanında banka hesabında para bulundurmayı ihmal etmeyin. Otomatik ödeme talimatının bulunması etki olarak en erken kredi notunu yükselten etmenlerden bir tanesidir. Diğer etmenleri tamamlamak için sonuç itibari ile biraz zaman gerekiyor diyebiliriz.

5.Bankaları Kullanmaya Devam Edin

Halk arasında bilinen yanlışlardan bir tanesi ise bankaların kullanımının kredi notunu düşüreceği yönünde olmasıdır. Aslında eğer bankalar ile iş yapıyor ve sorunsuz bir müşteri iseniz kredi notunuz yüksek; eğer hiç bankalar ile işlem yapmadıysanız kredi notu düşük olacaktır.

NOT!

Kredi notunuz yükselmeden kredi başvurusunda bulunmamaya çalışın. Kredi notunuz yüksek olmadığı için kredi verilmeyecek ve aksine bu durum sizlerin kredi notunun düşmesine sebep olacaktır.

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi çekmek için kredi notunuzun riskli grubunda bulunmaması gerekiyor. Eğer riskli grubunda yani 0-799 arası bir kredi notuna sahip iseniz bankalar sizlere kredi vermemeyi tercih edebilirler. Aşağıdaki tabloda kredi notlarının risk gruplarını görebilirsiniz.

Kredi Notu Puan Tablosu

Çok riskli Orta riskli Az riskli İyi Çok iyi
0-799 800 -1299 1300-1499 1500-1699 1700-1900

Eğer puanınız 1700-1900 arası ise bankaların aradığı müşterisiniz demektir ve bankalar size çok kolay kredi verecektir. Eğer risk durumunuzu normale getiremiyorsanız ve esnafım diyorsanız esnafa 30 bin faizsiz kredi konumuzu inceleyebilirsiniz. Aksi takdir de sizlere sunduğumuz kredi notu yükseltme yöntemlerini inceleyerek

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here