Bankaların kendilerine özel geliştirmiş olduğu bir sistem ile her banka hesabı açan kişiye IBAN verilir. Açmış olduğunuz farklı hesapların da IBAN numarası farklı olur. Kuveyt Türk kendi algoritması üzerinden IBAN numarası vermektedir. Müşterilerin yapması gereken ise IBAN numarasını kullanarak gerekli finansal işlemleri tamamlamaktır.

Kuveyt Türk IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Finansal işlemlerin yapılmasında sıklıkla kullanılan numara, IBAN nasıl öğrenilir sorusunun sorulmasına yol açıyor. Açmış olduğunuz hesap numarasına ait IBAN numarasını öğrenmek için internet üzerinden bir sorgulama yapmanız mümkün. Bunun için Kuveyt Türk resmi sitesine giriş yaparak, IBAN sorgulama sayfasına giriş yapmalısınız.

Sorgulama işleminiz için;

  • Hesap Numarası bilgisi isteniyor.

Giriş yaptığınızda üst kısımda verilen bir uyarı olduğunu görmelisiniz. Bu alanda müşterilerin güvenlik konusunda problem yaşamaması için bilgilendirme yapılmıştır. Kuveyt Türk hesabı açmış olmanız durumunda, bilgilerinizi öğrenmeyi sadece bankanın resmi sitesi üzerinden yapmalısınız.

Müşteriler sayfada hesap numarası için bir kutucuk verilmiş olduğunu görür. Bu alana öğrenmek istediğiniz IBAN numarası hangi hesaba aitse onu yazmalısınız. Doğrulama işlemi için yan tarafta verilmiş olan harf ve sayılardan oluşan karakterleri kutucuğa yazmalısınız. Sonrasında ise alt bölümdeki yeşil renkli sorgula butonuna tıklayacaksınız. Açılan sayfada, hesap numaranızı doğru yazmanız halinde, IBAN bilgisi verilecek.

Kuveyt Türk Bankası İBAN Numarası Ne İşe Yarar?

Kuveyt Türk tamamen güvenliği sağlamak amaçlı IBAN numarası geliştirmiştir. Dünya üzerinde hemen hemen her bankanın finansal işlemlerde bir karışıklık çıkmaması adına bu numarayı kullandığını söyleyebiliriz. Sadece bankaların sunmuş olduğu IBAN numarasında karakter sayısı değişmektedir. Ancak Türkiye’de her banka için aynı karakter sayısı bulunmaktadır. Havale, Swift, EFT gibi bir çok işlemi IBAN numarasını kullanarak yapabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here