Lansman köken olarak Fransızca sözcük olan “launchier” ‘ den gelmektedir. Benzeri sözcükler olarak Türkçe’de lanse etmek gibi ifadeler kullanılabilir. Anlam olarak “lansman” sözcüğü pazara sunmak, satışa sunmak gibi anlamlar taşımaktadır.

Terim olarak lansman ne demek ve lansmanın anlamını aktardıktan sonra bu kelime ile en çok karşılaştığımız alanlara bir bakalım. Özellikle teknoloji alanlarında bir ürünün piyasaya sunulmasında lansman kelimesi sıklıkla kullanılır. Örnek vermek gerekirse yakında sıklıkla duyacağımız “iPhone 8 lansmanı” gibi sözler duyabilirsiniz. Bu telefonun satışa çıktığı, tanıtıldığı, piyasaya sunulduğu anlamına gelmektedir.

Lansmanın oluşturduğu farklı terimlerde karşımıza çıkmaktadır. Markaların ürünlerini daha kolay tanıtabilmeleri için “lansman fiyat” terimi ortaya çıkmaktadır. Şimdi bu terime bir bakalım.

iPhone 7 Lansman
iPhone 7 Lansman

Lansman Fiyat Nedir?

Lansman fiyat ise ürünün normal fiyatından daha uygun olan bir fiyattır. Marka ürününü piyasaya sunarken tanıtıma özel bir fiyat belirler. Bu fiyattan ürünü alan kullanıcılar daha uygun bir fiyata ürüne sahip olma imkanına erişirler.

Bu tarz lansman fiyatları yeni çıkan arabalarda, yeni açılan otellerde ve diğer hizmet veren alanlarda sıklıkla duyabilirsiniz. Lansman fiyat yerine durumu Türkçeleştirmek istersek tanıtım fiyatı söz öbeğini de kullanabilirsiniz.

Ürünün veya hizmetin tanıtım fiyatlarından faydalanmak için genellikle bu ürün veya hizmetin biraz takipçisi olmamız gerekir. Çünkü bu tarz fiyatlar kısa süreliğine ve geçici bir fiyat özelliği taşımaktadır. Kimi zaman ise lansman fiyatları süre ile değil de sayı ile sınırlı olduğundan dolayı ürün için biraz daha hızlı davranmamız gerekebilir.

Eğer lansman fiyatı ile bir ürün almak istiyorsanız ancak nakde ihtiyacınız var ise kolay kredi veren bankalar konumuzdan kredi alacağınız bankayı bulup gerekli nakde erişebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here