Ülkemizde çok sayıda memur emeklisi bulunmaktadır. Bu emeklilerin bir bölümü kamu kurumlarında 30 yıldan fazla çalışmasına rağmen ikramiyelerini 30 yıl üzerinden almıştır. Bilindiği üzere bundan önce ki kanunlarda memur ne kadar çalışırsa çalışsın emekli olacağı zaman ikramiyesini 30 yıl üzerinden almaktaydı. Ancak hükümet kanunu değiştirdi buna göre memur emeklisine 3 bin 407 lira ikramiye veriliyor..

Hükümetin kanunu değiştirmesinden sonra kamu kurumlarında 30 yıldan fazla çalışanlara ikramiye alma yolu açıldı ve çok sayıda emekli ikramiye alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumunun yolunu tuttu. Alınan bilgiye göre emekliye 3 bin 407 ikramiye veriliyor açıklaması yapıldı. Peki bu ikramiyeden tüm memur emeklileri yararlanabiliyor mu? İkramiye alma detayları nedir.

Tüm Memur Emeklileri Yararlanabiliyor Mu?

Basında memur emeklilerine 3 bin 407 liraya kadar ikramiye verildiği haberlerinin yapılması üzerine herkes bu tutarın tüm memur emeklisine verildiğini düşündü. Peki tüm memur emeklileri bu imkandan yararlanabiliyor mu? İkramiye alma konusunda tüm memur emeklileri değil sadece kamu kurumlarında 30 yıldan fazla çalışan kişiler yararlanabilmektedir. Kamu kurumlarında 30 yıl veya daha az çalışan memur emeklilerine zaten emekli oldukları zaman hak ettikleri ikramiye tutarı ödendiği için bu kişilere ekstradan her hangi bir ikramiye ödemesi yapılmamaktadır.

Her Yıl İçin 3 Bin 407 Lira İkramiye

Memur emeklisine 3 bin 407 lira ikramiye veriliyor. Kanunun değişmesinden sonra kamu kurumlarında 30 yıldan fazla çalışanlara ikramiye alma yolu açıldı ve Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan bilgiye göre bu kişilere her yıl içni 3 bin 407 liraya kadar ikramiye verildiği söylendi. Yani kamu kurumlarında 31 yıl çalışıp emekli olan ile 35 yıl veya daha fazla çalışan kişilerin alacağı ikramiye de farklı olacak.

Hak ettikleri ikramiyeyi almak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapan emeklilere her yıl için en fazla 3 bin 407 liralık ödeme yapılıyor. Örneğin bir memur emeklisi 33 yıl kamuda çalışmış olsun ve en yüksek tutarda primi yatırılmış olsun bu kişiye Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 10 bin 22 liralık ödeme yapılmaktadır. Peki Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeleri nasıl yapıyor, başvurular ne zamana kadar yapılacak.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak

Kamuda 30 yıldan fazla çalışmış olan emekliler için prim ödemelerinin yapıldığı söylendi. Pei başvurular ne zaman yapılacak. Buna göre emeklilerin mutlaka 27 Ocak 2018 tarihine kadar ikramiye alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmesi gerekmektedir. Aksi halde ikramiye ödemeleri aksayabilir ya da süre dolduğu gerekçesi ile yapılmayabilir. Peki ücret ödemeleri ne zaman yapılacak.

İkramiye Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak

Memur emeklisine 3 bin 407 lira ikramiye veriliyor ve bu ödeme her yıl için artıyor. Peki ikramiye ödemeleri ne zaman yapılacak. Sosyal Güvenlik Kurumuna ikramiye için müracaat eden memur emeklilerinin ödemeleri 3 ay içerisinde yapılmakta ve ilk ödeme en fazla 7 bin 500 liralık ödeme yapılmaktadır. Kalan ikramiye ödemeleri ile daha sonraki aylarda ya da verilecek olan süre zarfları içerisinde emeklinin banka hesabına yatırılacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here