Ülkemizde bilindiği üzere marketlerde ya da bakkalar da naylon poşetler ücretsiz olarak verilebilmektedir. Alışveriş sırasında kasiyere ya da ilgili görevliye poşet alabilir miyim sorusu yöneltildiğinde ücretsiz olarak alışveriş yapan kişiye poşet verilebilmektedir. Ancak yeni çıkan kanun ile artık marketlerde ücretsiz olarak verilen poşetler paralı olacak. Peki bu kanun neden çıkıyor, marketlerde naylon poşetler ne zaman ücretsiz olacak?

Alışveriş sırasında poşet yetmediği için ücretsiz olarak poşet verilebilmektedir. Hatta ekstra poşet istendiğinde dahi görevliler direkt olarak müşteriye yeni poşeti verebilmektedir. Ancak 1 Ocak 2018 tarihinden sonra kasiyerler ve bakkallar müşteriye ücretsiz olarak naylon poşet vermeyecek. Naylon poşetler artık paralı olarak satılmaya başlanacak.

Tarih Verildi! Poşetler Paralı Olacak

Buna göre yeni verilen tarihe göre 1 Ocak 2018 tarihinde sonra bakkalarda ve marketler de naylon poşetlerin paralı olacağı belirtildi. Yani alışveriş sırasında ekstra olarak naylon poşet istendiğinde görevli cezai işlemin uygulanmaması ve şikayetlerin gelmemesi için poşeti ücretsiz olarak vermeyecek, ücretini aldıktan sonra verecek.

Peki şimdi herkesin aklında aynı soru bulunuyor. Naylon poşetler neden paralı olacak, poşetlerden her hangi bir kazanç mı elde edilecek yoksa yasaklanma gibi durum mu var? Naylon poşetler bakkalardan ya da marketlerden ne kadara alınabilecek?

Naylon Poşet Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Bakkal ve marketlerde 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren naylon poşetlerin ücretli olarak verilmesi beklenmektedir. Peki poşetler ne kadar olacak? Buna göre fiyat konusunda henüz bir netlik yok ancak ilk tahminlere göre naylon poşet tüketiminin azaltılabilmesi için 25 kuruş ile 50 kuruş arasında satılabileceği belirtilmektedir.

Tabi bu fiyat yüksek olduğu için ücreti 10 kuruşa kadar düşünülmesi de bekleniyor ancak buradaki asıl amaç müşterilerin naylon poşet kullanımı azaltması gerektiğidir. Yani bu sebepten dolayı fiyatlar düşse de 25 kuruştan daha aşağı olması pek beklenmiyor.

Naylon Poşet Kullanım Oranı Azaltılacak

Şu anda her ay yurt geneli binlerce tonluk naylon poşet tüketimi yapılmaktadır. Bilindiği üzere naylon poşetlerin bir bölümü doğada hiç çözülmemekte ve doğa dostu yazan poşetler de çok uzun yıllar sonra doğada kaybolmaktadır. Her sene binlerce tonluk poşet kullanılması, denizlerin poşet yığınları ile kirlenmesi ve hayvan dengesinin ciddi şekilde bozulmasından dolayı naylon poşetlerin daha az kullanılması hedeflenmektedir.

Şu anda Avrupa ülkelerinin bir bölümünde de aynı uygulamalar yapılıyor ve marketler ile bakkaların müşterilere olabildiğince az naylon poşet vermesi hedefleniyor. Ancak ülkemizde vatandaşlar naylon poşetlerin 25 kuruş ile 50 kuruş satılmasına oldukça tepkili olduğu görülmektedir. Bu sebepten dolayı 1 Ocak 2018 tarihinden sonra poşetler daha uygun fiyatlara satılabilir. Tabi her ne kadar bu kurala marketler uyacak olsa da özellikle mahalle bakkallarının halen müşterilere ücretsiz naylon poşet verebileceği ihtimali bulunmaktadır. Bu ihtimalin de önünün kesilmesi için mahalle bakkalarına zabıtalar tarafından cezai işlem uygulanabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here